Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM M: Pierwsze zwycięstwo Projektu Warszawa

LM M: Pierwsze zwycięstwo Projektu Warszawa

Pierwsze zwycięstwo w Lidze Mistrzów odnieśli siatkarze Projektu Warszawa, którzy w zaległym meczu grupy B pokonali VC Greenyard Maaseik 3:1. Nie było to łatwe spotkanie dla warszawian, w trzech z czterech partii między zespołami toczyła się zacięta walka. Mimo wygranej za trzy punkty Projekt nie ma już szans na awans do kolejnej rundy, podobnie jak ekipa z Belgii. Rewanżowe starcie odbędzie się już w środę, również w Maaseik.

Pod znakiem gry punkt za punkt rozpoczęło się spotkanie w Belgii (4:4). Udanym podwójnym blokiem duetu Wrona-Grobelny podopieczni Andrei Anastasiego wyszli na dwupunktowe prowadzenie (6:4). Długą wymianę wygrała miejscowa drużyna skutecznym atakiem po przekątnej Jolana Coxa (7:6). Dusan Petković nie zmieścił piłki w boisku (10:11). Asa serwisowego ustrzelił Jan Fornal (13:12). Po przerwie idealne przyjęcie pozwoliło Renetowi Vankerowi zagrać krótką, a Henri Treial wybił piłkę po rękach warszawian w aut (15:14). Sprytnie w kontrze z drugiej linii kiwnął Igor Grobelny (19:18). Świetnie wybronioną akcję przez Damiana Wojtaszka zakończył na prawym skrzydle Dusan Petković (20:20).  Henri Treial zabawił się na środku, a akcję później Janusz Gałązka odpowiedział mu podobnym gwoździem (24:23). Po błędzie w przyjęciu zakończył się set na korzyść Projektu Warszawa (25:23).

Od mocnego uderzenia zaczęli siatkarze Greenyard Maaseik (0:4). O ręce Belgów zahaczył Dusan Petković (3:5). Jan Martinez Franchi zaserwował w środek siatki (5:6). Henri Treial zgasił światło Andrzejowi Wronie na środku (6:8). Z drugiej piłki pokusił się o kiwkę Jay Blankenau (9:9). Z drugiej linii skutecznym atakiem po łokciu środkowego zespołu z miasta Maaseik popisał się Jan Fornal (12:11). Gustavo Guazzelli Bonatto mocno wybił po rękach Polaków w aut (14:13). Jolan Cox zaskoczył swoją ofensywną zagrywką Jana Fornala, który nie poradził sobie w przyjęciu (16:18). Miejscowi zaczęli popełniać coraz więcej błędów – najpierw dotknęli antenki w ataku, a później nadepnęli na linię końcową przy zagrywce (19:19). W końcówce Greenyard Maaseik odskoczył na dwa oczka, o reakcję Andrei Anastasiego nie trzeba było długo czekać. Końcówka partii należała do miejscowej ekipy, która wyrównała wynik spotkania w setach (22:25).

Podrażnieni przegraną w końcówce drugiej odsłony warszawianie rozpoczęli od prowadzenia po ataku Igora Grobelnego w dziewiąty metr (4:2). Ferre Rogers po przerwie potężnie zaatakował po przekątnej (6:4). Przez podwójny blok nie przebił się Jan Fornal (7:7). Po spornym challenge’u Jay Blankenau zdecydował się na kiwkę z drugiej piłki (11:9). W kolejnych akcjach rozgrywający wraz z Januszem Gałązką zatrzymali środkowego rywali (13:10). Dłuższa przerwa spowodowana trudnościami w sporządzeniu protokołu nie wybiła z rytmu warszawian, którzy idealnie odczytali rozegranie na prawe skrzydło do Jolana Coxa, który nie podołał podwójnemu blokowi gospodarzy spotkania (15:11). Pojedynczy blok nie sprawił Dusanowi Petkoviciowi najmniejszych problemów (18:14). Akcja z szóstej strefy miejscowych nie zaskoczyła Polaków (22:17). Warszawianie kontrolowali wydarzenia w secie do końca (25:20).

Trener Greenyard Maaseik postawił w czwartej partii na drugiego rozgrywającego – Liama Mccluskeya. Łeb w łeb toczyła się rywalizacja w Maaseik na początku czwartej odsłony (3:3). Andrzej Wrona zaatakował do lewej linii bocznej (7:7). Jay Blankenau wykorzystał chwilę nieuwagi u Belgów i kiwnął z drugiej piłki (12:10). W kolejnych akcjach Jan Fornal poradził sobie z podwójnym blokiem (14:11). Piłka zatańczyła na taśmie i wpadła w boisko tuż przed Damiana Wojtaszka (14:14). Ferre Reggers znalazł lukę w bloku (17:17). Umiejętnie z blokiem zagrał również Henri Treial na środku (19:18). Belgowie doprowadzili do wyrównanej końcówki (22:22). Blankenau postawił na swojego lidera w ataku – Dusana Petkovicia (24:22), a mecz zakończył z lewego skrzydła odważnym atakiem Jan Fornal (25:22).

Projekt Warszawa (POL) – VC Greenyard Maaseik (BEL) 3:1
(25:23, 22:25, 25:20, 25:22)

Projekt: Wrona (9), Blankenau (9), Gałązka (6), Petković (21), Grobelny (12), Fornal (13), Wojtaszek (libero) oraz Jaglarski, Superlak (2), De Haro
Maaseik: Treial (12), Martinez Franchi (17), Cirovic (1), Cox (16), Vanker, Bonatto (9), Perin (libero) oraz Mccluskey (1), Reggers (10), Lomba, Thys