Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Lider lepszy od wicelidera, kolejne trzy punkty jastrzębian

LM: Lider lepszy od wicelidera, kolejne trzy punkty jastrzębian

Jastrzębski Węgiel

Chociaż pierwszy set nie ułożył się po myśli Jastrzębskiego Węgla, w kolejnych partiach polski zespół przejął inicjatywę. Trener Mendez wprowadził zmiany w wyjściowym składzie. SVG Lüneburg w trzech kolejnych partiach nie potrafił znaleźć sposobu na rozpędzonych rywali. Z seta na set gospodarze zdobywali coraz mniej punktów. W czwartej partii SVG przegrał do 13. Liderem przyjezdnych był Norbert Huber, który został wybrany MVP.

Otwarcie dla gospodarzy

Dobrze w to spotkanie weszli jastrzębianie, którzy za sprawą Ryana Sclatera prowadzili 3:0. Dodatkowo Rafał Szymura wykorzystał kontrę i różnica jeszcze wzrosła. Od tego momentu rozpoczęło się naprzemienne zdobywanie punktów, a rozgrywane akcje kończyły się zazwyczaj w pierwszym uderzeniu. Kiedy piłka po zagrywce Yanna Böhme przetoczyła się po siatce i wpadła w boisko było 9:11. Dobrym serwisem popisał się także Sclater i goście powrócili do czteropunktowej przewagi. Nie udało im się jej utrzymać. Gospodarze powoli zbliżali się do swoich rywali i po zablokowaniu Tomasza Fornala nawiązali kontakt punktowy (16:17). Podopieczni Marcelo Mendeza popełniali sporo błędów własnych i po dotknięciu siatki doprowadzili do wyrównania (19:19). Siatkarze SVG Luneburg świetnie zagrali końcówkę premierowej odsłony spotkania. Po atakach Erika Röhrsa oraz Jesse Elser wyszli na trzypunktowe prowadzenie i mieli setbole. Set zakończył się po autowym uderzeniu Mateusza Jóźwika.

Jastrzębianie przejęli inicjatywę

Gospodarze drugą partię rozpoczęli od prowadzenia 3:1. Szybko jednak popełnili błąd podwójnego odbicia i przyjezdni wyrównali. Po zablokowaniu Rafała Szymury zrobiło się 7:5, ale seria bloków po stronie graczy Jastrzębskiego Węgla sprawiła, że prowadzący zmienił się. Najpierw Tomasz Fornal dał im remis, a kiedy kolejną ,,czapą” popisał się Jean Patry było 11:10. Żadna z drużyn nie mogła uzyskać przewagi i utrzymać jej przez dłuższy czas. Miejscowi dobrze spisywali się w polu serwisowym i to za sprawą tego elementu udawało im się utrzymywać wynik remisowy. Przyjezdni próbowali uciec przeciwnikowi, ale za każdym razem byli gonieni. Po skończeniu krótkiej przez Norberta Hubera zrobiło się 20:18 i wszystko miało rozstrzygać się w samej końcówce. Obie drużyny zdobywały punkty przy serwisie rywali i dopiero błąd w ataku przyjezdnych serię tą przerwał. Drugą część meczu zakończył Jurij Gladyr po wykorzystaniu przechodzącej piłki (25:21).

Dwa pierwsze punkty zapisali na swoim koncie jastrzębianie. Kiedy Jean Patry skończył kontrę na tablicy wyników było 5:2. Po wejściu na boisko Francuza gra mistrzów Polski prezentowała się lepiej, ale w dalszym ciągu daleka była od optymalnej. Po asie serwisowym wygrywali 8:4 i zaczynali powoli przejmować inicjatywę w tym secie. Gdy trafił Marko Sedlacek dystans zwiększył się do pięciu punktów, a chwilę później Chorwat wykorzystał przechodzącą piłkę i było 15:9. Zmiany zaproponowane przez trenera Mendeza przynosiły spodziewane efekty, a zarówno Patry, jak i Sedlacek byli bardzo aktywni i wzięli na siebie ciężar zdobywania punktów. Dzięki temu różnica cały czas rosła i wszystko wskazywało na to, że losy tej partii były już przesądzone. Gdy Tomasz Fornal skończył kontrę goście prowadzili ośmioma ,,oczkami” i w końcówce mogli grać spokojnie. Ostatecznie gospodarze zdołali uzbierać tylko 15 punktów i w całym spotkaniu przegrywali już 1:2.

Dominacja gości

Początek czwartego seta należał do Norberta Hubera (5:1), który rozpoczął go od zdobycia czterech punktów. Sytuacja z poprzedniej partii wyraźnie podbudowała przyjezdnych, którzy z każdą akcją budowali sobie przewagę. Świetnie funkcjonował w ich szeregach blok, cały czas skuteczny był Huber i po jego zagraniu było 14:8. Gracze SVG Luneberga byli całkowicie zrezygnowani i pogodzeni z porażką. Ich atakujący cały czas nie radzili sobie z blokiem gości i raz za razem byli blokowani. W pewnym momencie mieli aż dziesięć punktów straty i na tym przyjezdni nie poprzestali. Po kontrach w wykonaniu Hubera i Fornala było 22:10. Ostatecznie licznik miejscowych zatrzymał się na 13 punktach i siatkarze Jastrzębskiego Węgla mogli się cieszyć z kolejnego zwycięstwa w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów.

MVP: Norbert Huber

SVG Lüneburg – Jastrzębski Węgiel 1:3
(25:23, 21:25, 15:25, 13:25)

SVG: Leeson (6), Elser (8), Elgert (1), Röhrs (16), Böhme (11), Knigge (8), Worsley (libero) oraz Slivinski, Mohwinkel, Gerken i Ketrzynski (1)
JW: Toniutti (1), Sclater (5), Fornal (12), M’Baye (2), Szymura (2), Huber (18), Popiwczak (libero) oraz Skruders, Sedlacek (10), Patry (15), Gladyr (5) i Jóźwik (1)