Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM K: VakifBank odwrócił losy rywalizacji i zagra o trofeum

LM K: VakifBank odwrócił losy rywalizacji i zagra o trofeum

Siatkarki VakifBanku Stambuł zdołały odwrócić losy półfinałowej rywalizacji w Lidze Mistrzyń z Fenerbahce i zameldowały się w wielkim finale rozgrywek. Po przegranej 0:3 w pierwszym starciu w rewanżu to podopieczne Giovanniego Guidettiego triumfowały bez straty seta, a o wyniku dwumeczu zadecydował złoty set. W nim VakifBank triumfował 15:12 i to on 20 maja w Turynie powalczy o obronę trofeum z inną turecką ekipą – Eczacibasi Stambuł.

Spotkanie lepiej rozpoczęły siatkarki Fenerbahce, które szybko objęły prowadzenie 4:1. Chwilę potem ich przewaga wzrosła do sześciu oczek (11:5). VaikfBank nie złożył jednak broni i stopniowo zaczął odrabiać straty. Najpierw zbliżył się do rywalek na dwa punkty (11:13), a następnie doprowadził do remisu po 15. Od tej pory trwała wymiana ciosów. W końcówce gospodynie wyszły jeszcze na dwupunktowe prowadzenie (22:20), ale nie zdołały go utrzymać.  Ostatecznie partia padła łupem podopiecznych Giovanniego Guidettiego, które triumfowały 25:22.

Siatkarki VakifBanku nie zamierzały zwalniać tempa. W drugiej partii już na początku odskoczyły na cztery oczka (7:3), a chwilę później wygrywały 11:5. Dominacja gości nie podlegała dyskusji. Rywalki zdołały jednak odrobić część strat, zbliżając się do nich na trzy oczka (12:15), ale nie wybiło to z rytmu przyjezdnych, które sukcesywnie powiększały swoją przewagę. Wkrótce znów wysoko prowadziły (19:12), a w końcówce odskoczyły rywalkom aż na dziesięć punktów (23:13). Pewnie wygrały seta 25:14.

W partię numer trzy lepiej weszły gospodynie, szybko odskakując siatkarkom VakifBanku na 3:0. Te jednak nie zamierzały im pozwolić na przejęcie inicjatywy i zniwelowały stratę do punktu (2:3). Dwie kolejne akcje sprawiły, że znów trzy oczka nadwyżki znalazły się po stronie Fenerbahce. I tę przewagę rywalek ekipa trenera Guidettiego zdołała zniwelować, doprowadzając do remisu po 8. Od tej pory gra zaczęła się toczyć punkt za punkt. Wymiana ciosów trwała do stanu po 17, kiedy na prowadzenie wysunęli się goście (19:17). VakifBank utrzymał je już do końca seta, triumfując w nim 25:22. To oznaczało, że o wyniku rywalizacji zadecyduje złoty set.

Początek decydującej partii układał się po myśli siatkarek Fenerbahce, które wyszły na prowadzenie 2:0. Rywalki szybko odrobiły jednak straty i niebawem to one wygrywały 4:2. Zespoły punktowały na przemian, a przy wyniku 7:9 gospodynie doprowadziły do remisu. Do stanu po 12 trwała wyrównana walka. Końcówka należała jednak do VakifBanku. To on postawił w tej rywalizacji kropkę nad i, wygrywając 15:12.

Fenerbahce Stambul – VakifBank Stambuł 0:3
(22:25, 14:25, 22:25)
Złoty set: 12:15

Fenerbahce: Macris (3), Fedorowcewa (9), Ana Cristina (9), Erdem (1), Wuczkowa (2), Vargas (18), Orge (libero) oraz Lazarewa (1), Cetin, Kalac, Diken, Unal
VakifBank: Ozbay (4), Ogbogu (10), Egonu (21), Gabi (18), Bajema (13), Gunes (5), Aykac (libero) oraz Cebecioglu, Daalderop