Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Złoto i awans dla UNI Opole

I liga K: Złoto i awans dla UNI Opole

fot. Michał Szymański

W Opolu chyba nikt nie zakładał innego scenariusza, niż zwycięstwo UNI i awans do TAURON Ligi. Po ponad siedmiu miesiącach zmagań sen opolanek stał się faktem. Wygrały one czwarty mecz finałów I ligi kobiet przeciwko Stali Mielec i tym samym zostały mistrzyniami zaplecza najwyższej klasy rozgrywkowej. Jeżeli żadne formalności nie staną na przeszkodzie, to w przyszłym sezonie będziemy oglądać zespół UNI już w zmaganiach o mistrzostwo Polski. 

Obie drużyny przystąpiły do czwartego starcia w takich samych składach jak miało to miejsce w sobotnim spotkaniu. Ciężar gry na siebie w początkowym okresie gry wzięła na siebie Marta Duda i Stal prowadziła 4:1. Przyjezdne szybko odrobiły straty i doprowadziły do remisu 5:5 po ataku ze środka Marty Orzyłowskiej. Wynik oscylował wokół remisu do stanu 10:10, po czym do głosu doszły mielczanki.Przy serii Katarzyny Brydy uzyskały one sześciopunktową przewagę (16:10). Opolanki miały problemy z przyjęciem, nie kończyły ataków z pierwszego uderzenia. Sygnał do odrabiania strat dała rozgrywająca Uni Gabriela Makarowska, popisała się ona trudnymi zagrywkami, jej koleżanki punktowały ze skrzydeł. Przewaga Stali zmalała do dwóch punktów (17:15). Do kolejnego remisu doszło po ataku z piłki przechodzącej w wykonaniu Aleksandry Muszyńskiej (19:19). Gospodynie czytały grę swoich rywalek, ustrzegły się błędów własnych, lepiej zagrały na siatce i prowadziły 23:20. Podopieczne trenera Nicoli Vettoriego nie zdołały odrobić strat, a błąd w ataku Kingi Stronias zakończył grę w tym secie.

Zespół gości wyciągnął wnioski z przegranego pierwszego seta, odrzucił od siatki drużynę z Podkarpacia. Atak Oliwii Sieradzkiej sprawił, że UNI prowadziło 6:2, opolanki wygrywały długie wymiany, z dobrej strony zaprezentowała się Marta Ciesiulewicz (9:3). Gospodynie miały duże problemy ze skończeniem ataków z pierwszego uderzenia, pojedyncze ataki w wykonaniu Hanny Łukasiewicz, czy Katarzyny Brydy na niewiele się zdały. Opolanki kontrolowały boiskowe wydarzenia, dodatkowo punktowały w bloku i po tym jak została zablokowana Hanna Łukasiewicz, o przerwę poprosił trener Adam Grabowski. Tablica wyników wskazała wówczas prowadzenie zespołu z Opola 16:10. Przy stanie 20:12 zadowolone z wysokiego prowadzenia przyjezdne seriami traciły punkty, Stal zbliżyła się na cztery punkty i przegrywała 18:22, pościg okazał się być mocno spóźniony. Ostatnie słowo w tej partii należało do opolanek, a seta punktowym atakiem zamknęła Oliwia Sieradzka.

W kolejnej odsłonie tego meczu po punktowym bloku na Marcie Ciesiulewicz Stal prowadziła 5:3. Przyjezdne po raz kolejny miały duże problemy z przyjęciem, traciły dystans punktowy do Stali, przegrywały 4:8. Ciężar gry na siebie w ekipie gości wzięła kapitan Marta Ciesiulewicz, jej koleżanki punktowały w ataku i zniwelowały straty do jednego punktu (7:8). Przyjezdne uruchomiły swój mocny element, jakim jest gra w bloku oraz w obronie, najpierw prowadziły 13:11, ich rywalki zdołały odpowiedzieć i był remis po 13. Gra obu ekip falowała, obie seriami zdobywały punkty i seriami je traciły. Więcej do powiedzenia w tym secie miała drużyna z Opola. Punktowy blok Aleksandry Muszyńskiej sprawił, że prowadziła ona 16:14. Mielczanki szybko odpowiedziały i miały jeden punkt więcej (17:16). Wówczas podopieczne trenera Adama Grabowskiego stanęły w miejscu, w jednym ustawieniu straciły sześć punktów z rzędu i przegrywały 17:23, serią zagrywek popisała się Oliwia Sieradzka. Był to moment zwrotny tego seta, a sprytna kiwka Kingi Stronias dała zwycięstwo UNI.

Ekipa z Podkarpacia chcąc pozostać w meczu musiała wygrać czwartego seta. Punkt zdobyty przez Aleksandrę Muszyńską z piłki przechodzącej dał opolankom dwupunktową przewagę (8:6), mielczanki odpowiedziały skuteczną grą na siatce i w bloku, odrobiły straty i tym razem to one miały dwupunktową przewagę (10:8). Grę przerwał trener Vettori i jak się okazało było to dobre posunięcie, bo jego podopieczne wyrównały stan rywalizacji, a po tym jak punkt bezpośrednio z zagrywki zdobyła Marta Ciesiulewicz, prowadziły one 12:11. Na boisku trwała dominacja i przewaga przyjezdnych, drużyna z Podkarpacia nie potrafiła przerwać serii wspomnianej Marty Ciesiulewicz i przegrywała 11:17. Zadowolone tak wysokim prowadzeniem opolanki zanotowały przestój. Wiele ożywienia w poczynania gospodyń wniosła Julita Molenda, a ze skrzydła punktowała Hanna Łukasiewicz. Mielczanki przegrywały 18:19, w końcówce popełniły błędy w ataku i w efekcie tego przegrały seta 21:25, a cały mecz 1:3. Z awansu do TAURON Ligi cieszyły się opolanki, dla których jest to historyczne osiągnięcie.

Stal Mielec – UNI Opole 1:3
(25:21, 20:25, 20:25, 21:25)

Stal: Pelczarska (1), Duda (11), Bryda (7), Łukasiewicz (14), Stroiwąs (8), Żabińska (13), Samul (libero) oraz Mras, Hatala (5), Molenda (6)
UNI: Makarowska (2), Sieradzka (20), Stronias (20), Ciesiulewicz (12), Muszyńska (9), Orzyłowska (14), Adamek (libero) oraz Rybak

stan rywalizacji: 3:1 dla UNI Opole

Zobacz również:
Wyniki play-off I ligi kobiet

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-05-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę