Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Stal pokonała Uni i pozostaje w walce o Tauron Ligę

I liga K: Stal pokonała Uni i pozostaje w walce o Tauron Ligę

Siatkarki SPS-u Stali Mielec w pierwszym spotkaniu rozgrywanym we własnej hali pokonały ekipę Uni Opole i tym samym przedłużyły finałową rywalizację I ligi kobiet. Zawodniczki z Mielca w pierwszych dwóch wyjazdowych starciach musiały uznać wyższość opolanek, natomiast we własnym obiekcie wygrały trudny pięciosetowy bój.

W trzecim meczu finałowym o mistrzostwo I ligi kobiet od samego początku  dominowały opolanki. Mocne atuty przyjezdnych jakimi są gra w obronie oraz w bloku zaczęły funkcjonować. Punktowy ataki Oliwii Sieradzkiej dał Uni pięciopunktową przewagę (8:3). Kilka chwil później do głosu doszły mielczanki. Lepiej spisały się w grze na siatce, w ataku punktowała Marta Duda, przy serii Mai Pelczarskiej Stal odskoczyła na trzy punkty (14:11). Wówczas swoje zawodniczki do siebie przywołał trener Nicola Vetorii. Reprymenda podziałała niczym kubeł zimnej wody, opolanki szybko odrobiły straty i przy serii Marty Ciesiulewicz zbudowały sobie czteropunktową przewagę (20:16). W końcówce mielczanki doprowadziły do remisu po 23, po punktowym bloku na Oliwii Sieradzkiej. Ostatnie słowo należało do Uni, gospodynie popełniły błąd własny i przegrały tego seta 23:25.

W drugim secie meczu wynik oscylował wokół remisu (3:3, 4:4). Mielczanki odskoczyły swoim rywalkom na dwa punkty po tym jak ze środka punkt zdobyła Paulina Stroiwąs (7:5). Opolanki doprowadziły do remisu po 7. Więcej do powiedzenia w tym okresie gry miały  gospodynie, które czytały grę swoich rywalek, punktowały w kontraktach. Do stanu 16:16 trwała wymiana ciosów na boisku, po czym swoją przewagę zaznaczyły miejscowe zawodniczki. Z dobrej strony zaprezentowała sią Katarzyna Bryda, po jej ataku było 19:16. Przyjezdne nie zdołały wyrównać, cenne punkty zdobyła Marta Duda (23:19). Zawodniczka ta atakiem zakończyła seta numer dwa.

Ekipa z Opola miała problemy ze skończeniem ataków z pierwszego uderzenia i przegrywała 6:9. Zespół z Mielca w dalszym ciągu dominował w grze na siatce, lepiej spisał się w obronie. Przyjezdne popełniły  błędy własne i były w odwrocie, przegrywały 11:13. Opolankom udało się doprowadzić do remisu 16:16, po czym zagrały tak jakby odcięło im prąd, popełniły błędy w przyjęciu, nie kończyły ataków, nadziewały się na blok mielczanek i przegrywały 16:20. Do końca seta trwała dominacja i przewaga zespołu z Podkarpacia. Atak Pauliny Stroiwąs sprawił, że bliżej końcowego zwycięstwa była Stal Mielec.

Od mocnego uderzenia rozpoczęły kolejną partię przyjezdne, przy serii Gabrieli Makarowskiej było 6:1 dla Uni. Mielczanki zatraciły wszystkie swoje walory prezentowane w dwóch poprzednich partiach. Tak wysoka przewaga zespołu gości utrzymała się przez dłuższy czas. Opolanki poprawiły swoje przyjęcie, wspomniana Makarowska gubiła blok swoich rywalek, jej koleżanki poprawiły swoją skuteczność w ataku i na efekty tego nie trzeba było długo czekać. Po ataku Kingi Stronias tablica wyników wskazywała prowadzenie zespołu z Opola 13:6. Podopieczne trenera Adam Grabowskiego seriami traciły punkty i w końcówce przegrywały 11:20. Mielczanki zerwały się do ataków, ich rywalki przy serii Dominiki Mras straciły pięć punktów z rzędu i ich przewaga zmalała (20:16). Zryw ten okazał się być mocno spóźniony, przyjezdne wygrały tego seta po zbiciu Kingi Stronias i o wszystkim musiał decydować tie-break.

W nim po trzech atakach Katarzyny Brydy Stal prowadziła 3:0. Przyjezdne stanęły w miejscu, nie potrafiły zniwelować przewagi swoich rywalek. Na zmianie stron boisk było 8:5 dla miejscowej ekipy. Opolanki po dwóch błędach własnych swoich przeciwniczek zbliżyły się do nich na jeden punkt, przegrywały 7:8. Ciężar gry na siebie w zespole gości wzięła Kinga Stronia, dzięki niej doszło do remisu po 10. W końcówce lepsze okazały się być siatkarki z Podkarpacia, po raz kolejny punktowały w bloku i kontrataku i dzięki temu wygrały seta i mecz.

MVP: Maja Pelczarska

SPS Stal Mielec – Uni Opole 3:2
(23:25, 25:19, 25:19, 21:25, 15:12)

Stal: Łukasiewicz (21), Stroiwąs (9), Żabińska (15), Bryda (14), Duda (19), Pelaczarska (5), Samul (libero) oraz Hatala (1), Laskowska, Molenfa (1), Mras (1)
Uni: Orzyłowska (13), Stronias (27), Ciesiulewicz (12), Muszynska (6), Makarowska (2), Sieradzka (12),  Adamek (libero) oraz Wąsik, Rybak i Borawska

Stan rywalizacji 2:1 dla Uni Opole