Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Energetyk pokonał Częstochowiankę

I liga K: Energetyk pokonał Częstochowiankę

W pierwszym meczu fazy play-off Enea Energetyk Poznań wygrała 3:1 z Częstochowianką Częstochowa. Przyjezdne nie wykorzystały swoich szans w czwartej partii, w której przez dłuższy czas prowadziły. Drugi i ewentualnie trzecie mecz zostaną rozegrane w Częstochowie.

W pierwszym secie spotkania swój styl gry narzuciła ekipa z Częstochowy, z dobrej strony pokazała się Wiktoria Szumera, przy serii jej zagrywek i ataku Darii Dąbrowskiej prowadziła ona 8:4. Grę przerwał trener Marcin Patyk. Jego podopieczne miały problemy z przyjęciem, nie kończyły ataków z pierwszego uderzenia. Po tym jak kolejny raz skutecznie zaatakowała Daria Dąbrowska, było 15:9. Wówczas do głosu doszły gospodynie, ciężar gry na siebie wzięła Agata Plaga, zawodniczka ta skutecznie zagrała w ataku. Przy serii jej zagrywek i asie serwisowym poznanianki przegrywały jednym punktem (14:15). Częstochowianki nie poddawały się, po ataku Angeli Mroczek odskoczyły na trzy punkty, prowadziły 20:17. Odpowiedź gospodyń była natychmiastowa, w polu zagrywki ręki nie zwalniała Wiktoria Pisarska, częstochowianki popełniły błędy własne, tablica wyników wskazała kolejny remis po 20. Przy stanie 23:23, punkt atakiem ze środka zdobyła Klaudia Laskowska, punkt zdobyty bezpośrednio z zagrywki przez Agatę Plagę sprawił, że zespół z Wielkopolski wygrał premierową odsłonę spotkania.

W drugiej partii spotkania przyjezdne poprawiły swoje przyjęcie, lepiej zagrały w obronie i na efekty tego nie trzeba było zbyt długo czekać. Po ataku Darii Dąbrowskiej było 4:1, częstochowianki lepiej grały na siatce, skuteczniej w polu zagrywki. Przy serii zagrywek Marty Budnik zbudowały sobie sześciopunktową przewagę (11:5). Poznanianki miały duże problemy z przyjęciem, seriami traciły punkty, po asie serwisowym Aleksandry Stachowicz przegrywały 6:14. Set miał jednostronny przebieg, toczył się pod wyraźne dyktando zespołu gości. Chwilowy przestój jaki przytrafił się podopiecznym trenera Andrzeja Stelmacha w końcówce nie miał wpływu na zwycięstwo w drugiej partii spotkania. As serwisowy Julii Papszun zakończył tę część meczu.

W trzecim secie zespół z Wielkopolski czytał grę swoich przeciwniczek, podbijał ataki i punktował w kontratakach, po ataku Martyny Szczepuły prowadził 8:5. O przerwę na żądanie poprosił trener Andrzej Stelmach. Posunięcie to nic nie zmieniło, stroną dyktującą warunki gry były zawodniczki z Poznania. Zespół spod Jasnej Góry popełnił błędy własne, przegrywał 8:14. Pomimo niekorzystnego wyniku przyjezdne nie podawały się, ciężar gry na siebie wzięła Wiktoria Szumera oraz Daria Dąbrowska. Dzięki nim  Częstochowianka zniwelowała straty do dwóch punktów, przegrywała 14:16. Kolejne punkty na swoje konto zapisały podopieczne trenera Marcina Patyka, odrzuciły one od siatki swoje przeciwniczki, punktowały w bloku. Po skutecznych atakach Weroniki Fojucik zbudowały sobie pięciopunktową przewagę (22:17), w polu zagrywki dobrze spisała się Klaudia Laskowska. Przewaga ta utrzymała się do końca seta, przyjazne popełniły błąd własny w ataku i przegrały tego seta w stosunku 20:25.

W ostatniej partii tego meczu najpierw prowadził Energetyk 3:1, po czym do głosu doszły zawodniczki spod Jasnej Góry dla których set ten był ostatnią szansą na przedłużenie rywalizacji w tym spotkaniu. Przy serii zagrywek Wiktorii Szumery Częstochowianka prowadziła 10:5, ze skrzydła punktowała Daria Dąbrowska. Do stanu 16:13 utrzymała się przewaga podopiecznych trenera Stelmacha, sygnał do odrabiania strat dała Agata Plaga. Tym razem przy jej serii zagrywek i asie serwisowym miejscowa drużyna wyrównała stan rywalizacji na 17:17. Był to moment zwrotny tego seta jak i meczu, do stanu po 22 obie drużyny grały punkt za punkt. Ostatnie trzy akcje tego meczu należały do Energetyka. Martyna Szczepuła popisała się asem serwisowym, jej koleżanki czujnie zagrały w bloku i dzięki temu wygrały set oraz cały mecz.

MVP: Klaudia Laskowska

Enea Energetyk Poznań – Częstochowianka Częstochowa 3:1
(25:23, 16:25, 25:20, 25:22)