Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwalifikacje olimpijskie K: Zwycięstwa Dominikany i Holandii

Kwalifikacje olimpijskie K: Zwycięstwa Dominikany i Holandii

Zarówno Holandia jak i Dominikana aby zachować szansę na awans do igrzysk, musiały wygrać swoje mecze. To im się udało, Pomarańczowe wygrały z Ukrainą, a Dominikana pokonała Meksyk. Obie ekipy zrobiły to w stosunku 3:0.

Jasper na początku meczu pomyliła się, ale zaraz zrehabilitowała się zagrywkami. Oranje próbowały odskoczyć z wynikiem, ale cały czas blisko trzymały się rywalki. Obie ekipy nie ustrzegły się też błędów w ataku. Częściej myliły się Ukrainki i po kontrze Celeste Plak holenderski zespół prowadził 12:10. Świetnie spisywała się też w polu zagrywki, punktując bezpośrednio, a także dając okazję do kontry Daalderop. Pomarańczowe prowadziły wtedy 16:11. Po stronie ukraińskiej Milenko robiła, co mogła i w ataku i w polu zagrywki, zmniejszając straty. Dymar w samej końcówce dołożyła też udany serwis, minimalizując różnicę, ale rywalki nie dały się dogonić i wygrały partię.

Kolejną blokiem otworzyła Lohuis, a przeciwniczki podarowały jej ekipie też punkty, psując ataki (5:2). W polu zagrywki szalała wtedy Plak, a jej zespół punktował nadal (8:2). Ukrainki cały czas jednak naciskały. Punktowały kontrą i blokiem, a także po błędach rywalek. Gdy skutecznie uderzyła Khober był remis 11:11, a po kolejnej kontrze ukraińskim siatkarkom udało się wyjść na minimalne prowadzenie. Utrzymywało się ono przez dłuższy czas, gdy jednak set wszedł w decydującą fazę wyższy bieg wrzuciły rywalki. Ekipa z Niderlandów blokowała, atakowała, a bardzo dobrze zagrywała Jasper (22:19). Ostatnie słowo w secie należało do Plak.

Ukrainki walczyły nadal, a ciężar gry na początku trzeciej odsłony wzięła na siebie Milenko. To one od razu odskoczyły na 5:2.  Następnie sprawy w swoje ręce wzięła Daalderop, która punktowała dwa razy serwisem i wyrównała stan seta po 7. Cały czas krok z przodu były jednak siatkarki z Ukrainy. Sytuacja zaczęła się zmieniać w połowie seta, gdy uderzyła w kontrze Jasper (16:14). W kolejnych akcjach to ona i jej koleżanki zdominowały boisko, a ich siłą był blok (20:15). Tym razem Ukrainki nie nawiązały już walki, Oranje szybko zakończyły seta i cały mecz.

Holandia – Ukraina 3:0
(25:23, 25:21, 25:16)

Holandia: Plak (13), Lohuis (5), van Aalen (2), Baijens (8), Jasper (13), Daalderop (11), Reesink (libero) oraz Bongaerts (3), Dijkema, Timmerman () i Dambrink
Ukraina: Milenko (12), Dorsman (7), Szarodorska (1), Majewska (2), Chober (8), Danczak (11), Niemcewa (libero) oraz Lucenko (libero), Kraiduba, Dymar (3)

Wyrównana gra w secie pierwszym trwała tylko na początku, a ekipa z Dominikany zaczęła przeważać, gdy blokiem zagrała Arias Perez (9:7). Blok był niezwykle silną bronią w kolejnych akcjach, natomiast reprezentantki Meksyku zaliczyły też serię błędów, po której różnica na korzyść rywalek była już znaczna (16:9). Mimo że nie brakowało długich wymian, przewaga siatkarek z Dominikany cały czas była znaczna i to ona zamknęła seta premierowego pewnym zwycięstwem.

Meksykańskie siatkarki starały się jak mogły trzymać poziom ataku po przerwie. Topete Pardo dołożyła też skuteczny blok (3:1). Cały czas potrzebne było kilka wymian, by zakończyć akcję. Przeciwniczki grały swoje i gdy kontrę wykorzystała Gonzalez Lopez to Dominikana była na prowadzeniu 6:5. Przy zagrywkach Pena Isabel uciekła z wynikiem jeszcze bardziej (12:7). Ekipa z Meksyku nie odpuszczała, zyskała punkty po błędach rywalek, a Topete Pardo znowu zagrała blokiem. Kolejny błąd Dominikany wyrównał po 15, a as serwisowy Castro Lopez wysunął Meksyk na czoło (19:18). Do końca trwała zacięta walka i to ta drużyna po bloku Urias miała piłkę setową, ale w decydującym momencie szwankowało przyjęcie Meksyku i kontra Eve Mejia dała wygraną Dominikanie.

W kolejnym secie nic się nie zmieniło, akcje były długie, a dobrze zagrywała Marte Frica i po dwóch kontrach Eve Mejia Dominikana prowadziła 6:1. Co trochę Dominikana dorzucała punkty do prowadzenia. Dobrze spisywały się Gonzalez Lopez i De La Cruz De Pena (16:9). Im bliżej końca, tym ekipa z Meksyku grała słabiej, a na boisku dominowały rywalki (19:10). W decydującą fazę seta drużyny weszły popełniając sporo błędów w ataku. Przewaga Dominikany była niezagrożona i po ataku Eve Mejia sędzia zakończył całe spotkanie.

Dominikana – Meksyk 3:0
(25:17, 27:25, 25:16)

Dominikana: Arias Perez (4), Marte Frica (1), Pena Isabel (6), Elizabeth Martinez (4), J. Martinez (3), Gonzalez Lopez (14), Castillo (libero) oraz Mejia (7), Luna (5), Rodriguez Fung, S. Gonzalez (1), Guillen Paredes (2) i Bethania (5)
Meksyk: Villareal (1), Lopez (14), Urias (8), Herrera (9), Pardo (12), Gamez (1), Palacios (libero) oraz Soto, Gomez, Jimenez, i Ceja (3)