Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME U-20 M: Udany początek biało-czerwonych

Kwal. do ME U-20 M: Udany początek biało-czerwonych

Reprezentacja Polski U-20 siatkarzy rozpoczęła w Toruniu walkę o awans do wrześniowych mistrzostw Europy. W pierwszym starciu turnieju kwalifikacyjnego podopieczni Michała Bąkiewicza mierzyli się z Ukraińcami. Mistrzowie świata nie dali przeciwnikom szans, wygrywając spotkanie bez straty seta.  Jedynie w drugiej partii goście stawili opór biało-czerwonym, ale nie utrzymali kilkupunktowej przewagi i ulegli ostatecznie do 20. W piątek Polacy zmierzą się z Hiszpanami.

Początek pierwszej partii był wyrównany, jednak wraz z rozwojem seta to reprezentanci Polski przejmowali inicjatywę. Bardzo dobrze w ofensywie sprawował się Jakub Majchrzak i to on był najskuteczniejszym zawodnikiem tej odsłony. Choć biało-czerwoni nie oddawali punktów w ataku, to za sprawą dobrej gry w obronie rywali, punkty nie przychodziły im tak łatwo, jak mógłby wskazywać na to wynik. Partię zakończył Tytus Nowik, wprowadzony w końcówce (25:17).

Drugą odsłonę dość niespodziewanie zainaugurowała bardzo dobra gra Ukraińców, którzy szybko zbudowali przewagę i praktycznie aż do drugiej połowy seta, to oni narzucali tempo. Szczęśliwie Nazar Hetman, grający bardzo dobrze w całym spotkaniu, nieco obniżył loty, co natychmiast odbiło się na poziomie całego ukraińskiego zespołu. To natychmiast wykorzystali podopieczni Michała Bąkiewicza, którzy odpowiedzieli przeciwnikom. Dodatkowo w kluczowych momentach dawały o sobie znać sprytne zagrania Kajetana Kubickiego na siatce i ostatecznie to gospodarze zwiększyli prowadzenie w spotkaniu, wygrywając tę partię 25:20.

Trzeci set rozpoczęły świetne zagrywki Kamila Szymendery, które już na starcie dały Polakom dwupunktowe prowadzenie. Mistrzowie świata U-19 poczuli wiatr w żaglach i z dużą pewnością punktowali reprezentację Ukrainy. Każdy z kadrowiczów dokładał swoją cegiełkę do zwycięstwa, przez co dystans dzielący obie drużyny był już nie do odrobienia (17:6). Przysłowiową kropkę nad i postawił jeden z siatkarzy Ukrainy, myląc się w polu serwisowym (25:13).

Polska – Ukraina 3:0
(25:17, 25:20, 25:13)

Polska: Majchrzak (9), Szymendera (7), Kubicki (5), Kufka (3), Śliwka (5), Ratajewski (8), Hawryluk (libero) oraz Olszewski (2), Nowik (4), Czerny, Nowak (2), Biliński
Ukraina: Hetman (15), Kuc (3), Donec, Zolozukhin (2), Prysakar (5), Hrycenko (6), Trokhin (libero) oraz Chaban, Valiaibaba (3), Hladyr, Skorbatiuk (1), Jakowlew (libero)