Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME U-16 K: Francja pokonana, druga wygrana biało-czerwonych

Kwal. do ME U-16 K: Francja pokonana, druga wygrana biało-czerwonych

Reprezentacja Polski siatkarek do lat 16 odniosła drugie zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw Europy. Podopieczne trenera Artura Wójcika tym razem pokonały 3:1 zespół Francji i w niedzielę zmierzą się w Wałbrzychu z Holandią. To spotkanie może decydować o tym, kto pojedzie na finałowy turniej mistrzostw Starego Kontynentu w tej kategorii wiekowej.

Początek spotkania był dość nerwowy z obu stron, mnożyły się błędy w polu zagrywki, jednak to Polki dzięki skutecznej grze na siatce szybko odskoczył rywalkom i wyszły na prowadzenie 7:2. Biało-czerwone utrzymywały bezpieczną przewagę i po chwili prowadziły już 14:7, zdecydowanie przeważając na siatce. Po ataku z środka Antoniny Serafinowskiej nasze siatkarki prowadziły już 18:10 i pewnie zmierzały ku wygranej. Wtedy jednak Francuzki zdobył trzy punkty z rzędu i trener Artur Wójcik poprosił o przerwę i dokonały podwójnej zmiany. Rywalki jednak grały coraz skuteczniej i gdy przewaga naszego zespołu stopniałą do 4 punktów (21:17), trener Wójcik wykorzystał drugą przerwę. Polki nie dały się już dogonić, a seta wynikiem 25:20 zakończyła atakiem Zofia Brzoza.

Problemy z przyjęciem zagrywki w polskim zespole spowodowały, że drugiego seta lepiej rozpoczęły Trójkolorowe. Przy stanie 6:1 dla rywalek trener Artur Wójcik znów musiał przerwać grę, by udzielić kilku wskazówek swoim siatkarkom. Polki jednak nie kończyły swoich akcji i rywalki wciąż utrzymywały się na prowadzeniu (11:5). Nie pomogła druga zmiana, gospodynie nie mogły sobie poradzić z atakami Cyrielle Depie i Francuzki prowadziły już 14:6. Dopiero wówczas biało-czerwone zaczęły powoli odrabiać straty. Przy stanie 18:13 dla Francji to trener Philippe Marta poprosił o przerwę. Błędy naszych siatkarek w końcówce pozwoliły rywalkom utrzymać przewagę (22:16), jednak Polki nie poddawały się. Po ataku Anny Fiedorowicz przegrywały już tylko 21:23, jednak błąd dotknięcia siatki zdecydował, że to Francuzki wygrały tego seta do 22.

Trzeciego seta biało-czerwone rozpoczęły dużo uważniej i po ataku Zofii Sobanty prowadziły już 7:4. Po kolejnych trzech punktach dla Polek grę przerwał trener Marta, po niej gra się wyrównała, ale nasz zespół cały czas utrzymywał kilkupunktową przewagę (13:8). Francuzki jednak dość szybko odrobiły straty i zbliżyły się na odległość dwóch punktów. Na szczęście biało-czerwone szybko opanowały nerwy i znów odskoczyły rywalkom, prowadząc po ataku Amelii Dombrowskiej 19:13. Polki nie wypuściły już z rąk zwycięstwa w tym secie. Po asie serwisowym Martyny Witczak miały piłkę setową przy stanie 24:18, a po chwili błąd przeciwniczek zadecydował o zwycięstwie naszych reprezentantek do 19.

Świetna gr blokiem dała podopiecznym trenera Wójcika prowadzenie na początku czwartego seta 5:2. W ataku i w polu zagrywki wyróżniała się Zofia Sobanty, po jej asach serwisowych przy stanie 9:3 trener francuskiego zespołu musiał przerwać grę. Przewaga Polek rosła bardzo szybko, a trener Philippe Marta przywołał swoje siatkarki do ławki rezerwowych po raz drugi przy stanie 14:4 dla naszego zespołu. Takiej przewagi biało-czerwone nie mogły już zmarnować. Po kolejnych punktowych zagrywkach Sobanty było już 22:10, ostatecznie rozpędzony Polki wygrały do 12 po kiwce Aleksandry Walczak i zwyciężyły w całym spotkaniu 3:1.