Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. ME: Sensacyjna wygrana Cypru z Hiszpanią

Kwal. ME: Sensacyjna wygrana Cypru z Hiszpanią

Rozpoczął się drugi turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy grupy D na Cyprze. W pierwszym dniu Łotysze pewnie w trzech setach pokonali Mołdawię i z trzema wygranymi na koncie przewodzą tabeli. W drugim meczu padł sensacyjny wynik. Reprezentacja Cypru pokonała 3:0 Hiszpanię, wygrywając swój pierwszy mecz w tych kwalifikacjach. Kwestia awansu do finałów ME siatkarzy z tej grupy wciąż jest sprawą otwartą.

Po pierwszym turnieju, który rozegrany został w zeszłym tygodniu na Cyprze, trzy zespoły miały na swoim koncie dwie wygrane – Łotwa, Hiszpania i Mołdawia, która dość niespodziewanie pokonała ostatniego dnia Hiszpanię. Jak się okazuje niezbyt dobra forma siatkarzy z Półwyspu Iberyjskiego nie była wówczas przypadkowa.

W pierwszym meczu drugiego turnieju w piątek Mołdawianie zmierzyli się z reprezentacją Łotwy. W pierwszym secie Łotysze mieli sporo kłopotów, od początku musieli gonić wynik, jednak w końcówce dogonili rywali i wygrali pewnie do 22. W drugiej partii podopieczni trenera Avo Keela prowadzili od początku do końca ze sporą przewagą. Wygrali 25:17 i prowadzili już w całym spotkaniu 2:0.

W trzecim secie również reprezentanci Łotwy kontrolowali wydarzenia na boisku mając niewielką przewagę. Skuteczni w ataku byli Hermans Egleskanlns oraz Atvars Ozolins, którzy zdobyli w tym meczu po 15 punktów. Łotwa ponownie wygrała do 22 i triumfując 3:0 w całym meczu zapisała na swoim koncie trzecie zwycięstwo w kwalifikacjach. Jako ciekawostkę warto dodać, że mecz ten prowadził polski arbiter Maciej Maciejewski.

W drugim piątkowym spotkaniu po wyrównanej walce na początku pierwszej partii Hiszpanie opanowali sytuację i wyszli na prowadzenie 16:11. Coś jednak w ich grze się zacięło, gospodarze dość szybko odrobili tę stratę i doprowadzili do końcówki na przewagi. W niej to Cypryjczycy zachowali więcej zimnej krwi i wygrali 27:25, sprawiając już małą niespodziankę.

Hiszpanie nie przejmując się porażką w pierwszym secie drugiego rozpoczęli od prowadzenia. Tym razem jednak stracili je dużo szybciej i niemal do końca trwała wyrównana walka. Podopieczni trenera Ricardo Maldonado prowadzili jeszcze 21:20, jednak ostatnie piłki należały do gospodarzy. Cypryjczycy wygrali tego seta 25:22 i w Nikozji zapachniało sensacją.

W trzecim secie również od początku prowadzili siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego, ale znów tylko do pewnego momentu. W końcówce Cypryjczycy doprowadzili do remisu, ponownie wygrywając końcówkę (25:23) i stali się sprawcami ogromnej sensacji. 18 punktów w tym meczu zapisał na swoim koncie Nikolaos Eleftheriou, dwa punkty mniej zdobył Sotiris Siapanis.