Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. ME M: Pięć zespołów wywalczyło już awans

Kwal. ME M: Pięć zespołów wywalczyło już awans

Turcja, Finlandia, Belgia, Grecja i Hiszpania są już pewne awansu do turnieju finałowego mistrzostw Europy siatkarzy. Pozostało jeszcze siedem wolnych miejsc, a ostatnie mecze kwalifikacji rozegrane zostaną w najbliższy weekend. Tylko katastrofa mogłaby odebrać Rumunom, Szwajcarom, Duńczykom, Portugalczykom i Czarnogórcom. Łotwa, Estonia, Chorwacja i Słowacja liczą na awans z drugiego miejsca, ale prawdopodobnie dwóch z tych drużyn zabraknie w finałach.

grupa A

Reprezentacja Turcji postawiła kropkę nad „i” i po wygranej 3:0 z Azerbejdżanem zapewniła sobie awans do finałów mistrzostw Europy. Turkom nie przeszkodziła w tym weekendowa porażka z Danią – wprawdzie Duńczycy również mogą mieć jeszcze trzy zwycięstwa, ale punktowo nie dogonią już liderów. Świetne spotkanie rozegrał Metin Toy, który zdobył dla swojej drużyny 17 punktów.

W grupie A do rozegrania pozostał jeszcze mecz Danii z Azerbejdżanem. W przypadku wygranej Duńczycy mają spore szanse na awans do finałów ME z drugiego miejsca w grupie.

grupa B

Awans do grona 24 najlepszych zespołów w Europie zagwarantowali sobie również Finowie. W swoim ostatnim meczu kwalifikacyjnym pewnie w trzech setach wygrali z Łotwą i z kompletem wygranych zajęli pierwsze miejsce w grupie. Finów do wygranej w tym meczu poprowadził Aaro Nikula, który zdobył 16 punktów.

Podopiecznych trenera Michała Gogola czeka jeszcze ostatni mecz z Austrią. Tylko wygrana daje im szanse na awans z drugiego miejsca, ale ich los będzie zależał od wyników w innych grupach.

grupa C

Kolejnym finalistą mistrzostw Europy została reprezentacja Belgii. W swoim trzecim meczu w kwalifikacjach Belgowie po raz drugi pokonali reprezentację Estonii, tym razem bez straty seta. Przed nimi jeszcze ostatni mecz z reprezentacją Wysp Owczych, ale bez względu na wynik tego meczu podopieczni Emanuele Zaniniego już zapewnili sobie zwycięstwo w grupie i awans do finałów ME. 22 punkty w tym meczu zdobył dla Belgów Ferre Reggers. Estończycy kończą kwalifikacje z bilansem 2-2 i… muszą czekać na weekendowe rozstrzygnięcia w innych grupach, by dowiedzieć się, czy zdołali awansować z drugiego miejsca w grupie.

grupa D

Reprezentacja Portugalii pokonała 3:0 Czarnogórę i awansowała na pierwsze miejsce w tabeli grupy D. Jeden i drugi zespół ma na swoim koncie 4 zwycięstwa i przed sobą mecz ze słabszym rywalem, ale Portugalczycy mają już dwa punkty więcej niż ich rywale i tylko katastrofa mogłaby im odebrać awans od ME. Świetnie spisywał się w środowym meczu Alexandre Ferreira, który zdobył 21 punktów. Czarnogórcy nawet w przypadku zajęcia drugiego miejsca mają ogromne szanse na awans do finałów ME. Muszą tylko wygrać ostatni mecz z z Islandią.

W meczu decydującym o trzecie miejsce Luksemburg po raz drugi pokonał Islandię, nie tracąc nawet seta. Swój zespół do wygranej poprowadził Mateja Gajin, który zdobył 25 punktów.

grupa E

Z awansu do mistrzostw Europy mogą się cieszyć już Grecy. Podopieczni trenera Dante Boninfante mimo porażki w pierwszym secie pokonali w Osijeku 3:1 Chorwacja, notując tym samym piąte zwycięstwo w kwalifikacjach. Grekom nic już nie odbierze pierwszego miejsca w grupie i awansu. W meczu z Chorwatami klasą sam dla siebie był Georgios Tzioumakas, który zdobył dla swojego zespołu 25 punktów. Przed Chorwatami jeszcze ostatni mecz z Cyprem i w przypadku wygranej mogą liczyć się w walce o awans z drugiego miejsca w grupie.

Cypryjczycy po raz drugi w tych kwalifikacjach pokonali Norwegów, tym razem wygrywając na wyjeździe 3:0. Są już pewni trzeciego miejsca, bez szans jednak na wyprzedzenie Norwegii i awans do finałów ME.

grupa F

Niezwykle ważne zwycięstwo w Nitrze z reprezentacją Słowacji odnieśli Hiszpanie. Podopieczni Miguela Rivery pokonali gospodarzy 3:1, notując tym samym piąte zwycięstwo z rzędu w kwalifikacjach. Hiszpanie zapewnili sobie już pierwsze miejsce w grupie i awans do finałów mistrzostw Europy, bez względu na wynik ostatniego meczu z Węgrami. Słowacy mając trzy wygrane na koncie mają jeszcze szanse na awans z drugiego miejsca. Muszą jednak pokonać w ostatnim swoim meczu na wyjeździe najsłabszą w grupie Gruzję i… czekać na rozstrzygnięcia w innych grupach.

W meczu, który nie miał już żadnego wpływu na kwestię awansu, Węgrzy bez problemów pokonali reprezentację Gruzji. Wprawdzie Węgrzy mają jeszcze teoretyczne szanse na zajęcie drugiego miejsca w grupie, jednak nie mają już realnych szans na awans. W meczu z Gruzją po 10 punktów zdobyli Marcell Pesti oraz Peter Blazsovics.

grupa G

Reprezentacja Rumunii zrewanżowała się za porażkę Szwajcarom, pokonując rywali na własnym terenie 3:2. Gospodarze dwukrotnie w tym meczu wychodzili na prowadzenie, a rywale za każdym razem wyrównywali. W końcu w tie-breaku zespół Rumunii wygrał 15:11 i dzięki temu awansował na pierwsze miejsce w tabeli. Liderami zwycięskiej drużyny byli Marian Bala (18 pkt.) oraz rezerwowy Rares Baelan (16 pkt.).

Jeśli w sobotę Rumunia wygra bez straty seta w Albanii, awansuje do mistrzostw Europy z pierwszego miejsca. Jeśli Albańczycy urwą liderowi seta, wówczas szansa otwiera się przed Szwajcarami, którzy w niedzielę podejmą Bośnię i Hercegowinę. Najbardziej prawdopodobny jest jednak awans do finałów obu drużyn.

Rumunia – Szwajcaria 3:2
(25:22, 17:25, 25:19, 18:25, 15:11)