Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. ME K: Ważne wygrane Ukrainy i Hiszpanii

Kwal. ME K: Ważne wygrane Ukrainy i Hiszpanii

W środę rozegrana została druga kolejka spotkań kwalifikacyjnych do mistrzostw Europy siatkarek. Niezwykle ważne zwycięstwo w wyjazdowym spotkaniu na Węgrzech odniosły Ukrainki, które wygrały z gospodyniami w tie-breaku. Hiszpania pokonała 3:1 Słowację i jest samodzielnym liderem swojej grupy. Bez porażki wciąż pozostają także zespoły Rumunii, Chorwacji, Czech, Azerbejdżanu, Słowacji i Grecji.

grupa A

W grupie A drugie już zwycięstwa odniosły zespoły Rumunii i Chorwacji. Rumunki pewnie i wysoko pokonały na wyjeździe reprezentację Wysp Owczych w trzech szybkich setach i są obecnie liderkami tabeli. Liderką zwycięskiej drużyny w tym meczu była Gerogiana Popa, która zdobyła 13 punktów. Chorwatki z kolei odniosły cenne zwycięstwo w Izraelu, chociaż pierwszego seta przegrały na przewagi. Sporo emocji było jeszcze w trzeciej partii, w której to gospodynie w samej końcówce wypuściły wygraną z rąk. 18 punktów dla reprezentacji Chorwacji zdobyła w tym meczu Mika Grbavica.

grupa B

Nie było niespodzianek w meczach drugiej kolejki grupy B. Czarnogóra pewnie pokonała reprezentację Islandii, notując tym samym pierwsze zwycięstwo w kwalifikacjach. Spora w tym zasługa Katariny Budrak, która zdobyła dla swojego zespołu 13 punktów. Czeszki wygrały po raz drugi, tym razem w trzech setach pokonując na wyjeździe Finlandię. Podopieczne trenera Ioannisa Athanasopoulosa musiały się jednak sporo napracować, bowiem gospodynie ustawiły poprzeczkę wysoko. W czeskim zespole wyróżniała się Andrea Kossanyiova, która zdobyła 15 punktów. 12 punktów na swoim koncie miała Michaela Mlejnkova, a o punkt mniej Gabriela Orvosova.

grupa C

W grupie C niesamowicie zacięte spotkanie odbyło się na Węgrzech. Gospodynie wygrały pierwszego seta z reprezentacją Ukrainy, jednak w dwóch kolejnych partiach już dość wyraźnie triumfowały przyjezdne. W czwartym secie Węgierki rzutem na taśmę po zaciętej końcówce na przewagi doprowadziły do tie-breaka, dzięki skutecznej grze Grety Szakmary (20 pkt.). W decydującej partii górą były jednak Ukrainki i to one cieszyły się z drugiego zwycięstwa w kwalifikacjach. Liderką zwycięskiego zespołu była Olesia Rychliuk, która zdobyła w tym meczu 32 punkty. Dużo mniej emocji było na Cyprze, gdzie miejscowa reprezentacja uległa w trzech setach Portugalii. Dla zespołu z Półwyspu Iberyjskiego była to pierwsza wygrana na drodze do finałów mistrzostw Europy.

grupa D

W grupie D reprezentacja Azerbejdżanu rozgromiła w Tbilisi Gruzję w trzech szybkich setach. Do drugiej już wygranej w kwalifikacjach poprowadziła swój zespół Jelizawieta Ruban, która zdobyła w tym meczu 14 punktów. Ana Kalandadze była najskuteczniejsza w swoim zespole, zdobywając dla Gruzji w tym spotkaniu 10 punktów. Ważne zwycięstwo w Austrii odniosły Słowenki. Mimo straconego jednego seta podopieczne Marco Bonitty prowadziły już w Grazu 2-1, jednak Austriaczki w końcówce czwartego seta doprowadził do tie-breaka. Słowenki w decydującej partii ponownie okazały się lepsze i to one zgarnęły dwa punkty, zapisując na swoim koncie drugą wygraną. 20 punktów dla zwycięskiego zespołu zdobyła Eva Zatković.

grupa E

Niezwykle ważne spotkanie dla układu tabeli grupy E rozegrane zostało w hiszpańskim Gijon. Gospodynie wygrały pierwsze dwa sety z reprezentacją Słowacji, by w trzecim… przegrać wysoko do 13. Było to jednak tylko chwilowe załamanie formy, bowiem w czwartym secie Hiszpanki wygrały już pewnie do 15 i zapisały na swoim koncie drugą wygraną w kwalifikacjach. Dobry mecz rozegrała Lucia Varela Gomez (16 pkt.), z kolei w ekipie Michala Maska najskuteczniejsza była Karin Palgutova (19 pkt.). W meczu drużyn, które przegrały swoje pierwsze mecze, do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break. Reprezentacja Łotwy pokonała na własnym terenie Danię, wygrywając w decydującej partii 16:14. 21 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła w tym spotkaniu Anija Jurdża.

grupa F

W grupie F swoje pierwsze mecze rozegrały narodowe zespoły Norwegii oraz Bośni i Hercegowiny i oba na inaugurację przegrały. Norweżki nie miały żadnych szans w Szwajcarii, zdobywając zaledwie 40 małych punktów. Liderkami gospodyń w tym spotkaniu były Maja Storck (16 pkt.) oraz Laura Kunzler (17 pkt.). Bośnia i Hercegowina uległa na własnym terenie reprezentacji Grecji w trzech setach. Dla Greczynek była to już druga wygrana w kwalifikacjach i zajmują one fotel lidera tabeli. 18 punktów dla zwycięskiego zespołu zdobyła w tym meczu Martha Anthouli.

Szwajcaria – Norwegia 3:0
(25:10, 25:9, 25:21)

Bośnia i Hercegowina – Grecja 0:3
(13:25, 20:25, 19:25)