Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. ME K: Siedem zespołów już pewnych awansu

Kwal. ME K: Siedem zespołów już pewnych awansu

W sobotę i niedzielę rozegrana została 4. kolejka kwalifikacji do mistrzostw Europy siatkarek. Chociaż przed nami jeszcze dwie serie spotkań, to siedem zespołów już jest pewnych awansu. Przygotowywać się do gry w finałach mistrzostw Europy mogą już powoli Czeszki, Ukrainki, Węgierki, Słowenki, Hiszpanki, Słowaczki oraz reprezentantki Grecji. Walka o pozostałych pięć wolnych miejsc rozstrzygnie się w najbliższym tygodniu.

grupa A

W grupie A sprawa awansu jest wciąż otwarta, bowiem zespół Izraela pokonał pewnie Wyspy Owcze, a Chorwacja przegrała w Rumunii. Wprawdzie siatkarki z Izraela na awans mają najmniejsze szanse, bo przed nimi mecze z Rumunią i Chorwacją, ale nie można im tych szans odbierać. W niedzielnym wyjazdowym meczu z Wyspami Owczymi 15 punktów dla tej drużyny zdobyła Polina Malik.

Chorwatki mogły zapewnić sobie awans już w sobotę wygrywając z ekipą Rumunii. Podopieczne trenera Ferhata Akbasa były ku temu na dobrej drodze po wygraniu pierwszego seta, potem jednak gospodynie przejęły inicjatywę. Rumunki pewnie wygrały trzy kolejne sety, a świetny mecz rozgrywała Rodica Buterez (21 pkt.). Dzięki tej wygranej zespół prowadzony przez Guillermo Hernandeza zrównał się liczbą zwycięstw z rywalkami i nawet przeskoczył je w tabeli.

grupa B

Reprezentantki Finlandii po raz drugi w krótkim czasie pokonały Islandię. Tym razem uporały się z rywalkami na wyjeździe w trzech szybkich setach i są naprawdę bliskie awansu do finałów mistrzostw Europy. Kluczowy będzie ich mecz z Czarnogórą. Najwięcej punktów w sobotnim meczu dla ekipy z Finlandii zdobyły Suvi Kokkonen (13) oraz Jessica Kosonen (14).

Z awansu mogą się już cieszyć Czeszki, które pokonując na wyjeździe reprezentację Czarnogóry 3:1 zapisały na swoim koncie czwarte zwycięstwo z rzędu. Czeszki z kompletem punktów są liderkami tabeli grupy B i nic już nie odbierze im awansu. Świetnie przeciwko Czarnogórze zaprezentowała się Gabriela Orvosova, która zdobyła dla swojej drużyny 26 punktów. 22 punkty na swoim koncie miała Michaela Mlejnkova.

grupa C

Kwestia awansu została już rozstrzygnięta w grupie C. Swoje mecze wygrały drużyny Ukrainy i Węgier i one zagrają w finałach mistrzostw Europy. Węgierki bez żadnych problemów pokonały na wyjeździe najsłabszy w grupie Cypr w trzech szybkich setach, a ich liderką w tym spotkaniu była Anett Nemeth, która zdobyła 13 punktów.

Zaskakująco łatwo zespół Ukrainy wygrał w Portugalii z tamtejszą reprezentacją, odbierając jej ostatnie marzenia o awansie. Podopieczne trenera Ivana Petkova górowały nad rywalkami w każdym elemencie gry, rozbijając gospodynie w trzeciej partii do 12. Znów świetną formę pokazała Olesia Rychliuk, która zdobywając 21 punktów poprowadziła swój zespół do czwartej z rzędu wygranej i awansu do finałów mistrzostw Europy.

grupa D

Nie wszystko jeszcze jest jasne w grupie D. Reprezentacja Austrii pokonała w Tbilisi 3:0 Gruzję i wciąż ma cień szansy na zakwalifikowanie się do finałów ME. Aby tego dokonać w dwóch ostatnich meczach musi liczyć jednak na pokonanie Azerbejdżanu i Słowenii i zdobycie kompletu punktów. Najwięcej punktów dla zespołu Austrii w zwycięskim meczu z Gruzją zdobyły Aida Mehic (12) i Monika Chrtianska (10).

Awans na mistrzostwa Europy zapewniła sobie już reprezentacja Słowenii. Podopieczne trenera Marco Bonitty mecz w Baku z Azerbejdżanem rozpoczęły od mocnego uderzenia, prowadząc 8:0 i wygrywając pierwszego seta do 11. W drugim górą były jednak gospodynie, dopiero w trzecim i czwartym secie Słowenki rozstrzygnęły ten mecz na swoją korzyść i zapisały na swoim koncie czwarte zwycięstwo z rzędu. Świetnie w tym meczu spisywały się Eva Zatković i Mija Śiftar (po 18 pkt.), o punkt mniej na swoim koncie miała Lorena Lorber. Azerkom do awansu potrzebny jest jeden punkt w dwóch pozostałych meczach, w których zmierzą się z Austrią i najsłabszą w grupie Gruzją.

grupa E

Wszystko jasne jest już również w grupie E. Reprezentacja Hiszpanii wygrała wyjazdowy mecz z Łotwą, pokonując rywalki bez żadnego problemu w trzech szybkich setach. Hiszpanki mając na koncie komplet punktów po czterech meczach są liderkami tabeli i mają już pewny awans. Do wygranej na Łotwie swój zespół poprowadziły Zoi Mavrommatis Lopez oraz Maria Schlegel Mosegui – obie zdobył w tym meczu po 13 punktów.

Drugą drużyną, która zapewniła sobie awans do finałów mistrzostw Europy z grupy E jest reprezentacja Słowacji. Podopieczne trenera Michala Maska rozgromiły na wyjeździe Danię, wygrywając z przeciwniczkami w ostatnim secie do… 8. Liderkami ekipy słowackiej w tym meczu był Michaela Abrhamova oraz Karin Palgutova, które zdobyły po 14 punktów. Bez względu na wyniki dwóch ostatnich serii spotkań Słowaczki nie stracą już drugiego miejsca w grupie.

grupa F

Siódmym zespołem, który w miniony weekend zapewnił sobie awans do finałów mistrzostw Europy siatkarek jest reprezentacja Grecji. Greczynki odniosły czwarte zwycięstwo z rzędu, bez większych problemów wygrywając wyjazdowe spotkanie z Norwegią. Najwięcej punktów dla zwycięskiego zespołu zdobyły Martha Evdokia (19) oraz Olga Stranzali (17).

Coraz bliżej awansu są reprezentantki Bośni i Hercegowiny. W sobotę pokonały one po raz drugi Szwajcarię, tym razem wygrywając na wyjeździe 3:1. Mecz dobrze rozpoczął się dla gospodyń, które triumfowały w pierwszym secie, potem jednak do głosu doszły przyjezdne, które wyrównały, a w trzecim secie wygrały wysoko do 11. Czwarty, jak się potem okazało ostatni set był bardzo zacięty i podopieczne trenera Stevana Ljubicica wygrały go na przewago 27:25. Przed Bośniaczkami jeszcze mecz z Grecją oraz dwa spotkania z najsłabszą w grupie Norwegią. W Schonenwerd do wygranej poprowadziła swój zespół Dajana Bosković, która zdobyła 25 punktów.

Norwegia – Grecja 0:3
(7:25, 11:25, 20:25)

Szwajcaria – Bośnia i Hercegowina 1:3
(25:22, 22:25, 11:25, 25:27)