Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. ME K: Czechy, Grecja i Azerbejdżan wciąż bez straty seta

Kwal. ME K: Czechy, Grecja i Azerbejdżan wciąż bez straty seta

Za nami już półmetek kwalifikacji do mistrzostw Europy siatkarek. Po trzech meczach bez straty seta są zespoły Czech, Azerbejdżanu oraz Grecji i praktycznie zapewniły sobie już one awans, Bez porażki ponadto wciąż są Chorwatki, Ukrainki, Słowenki i Hiszpanki i one również są bardzo bliskie wywalczenia awansu. W najciekawszych meczach tego weekendu Ukraina pewnie pokonała Portugalię, Chorwacja wygrała z Rumunią, a Bośnia i Hercegowina awansowała na drugie miejsce w grupie po wygranej ze Szwajcarią.

grupa A

W grupie A w meczu drużyn, które przegrały swoje dwa pierwsze mecze, Izrael pokonał reprezentację Wysp Owczych w trzech setach. Do zwycięstwa i zdobycia pierwszych punktów w tych kwalifikacjach walnie przyczyniła się Polina Malik, która zdobyła dla gospodyń 16 punktów. Siatkarki z Wysp Owczych jeszcze będą musiały poczekać na pierwszego wygranego seta w kwalifikacjach.

O wiele więcej emocji było w spotkaniu niepokonanych zespołów Chorwacji i Rumunii w Osjieku. Pierwszego seta po zaciętej końcówce na przewagi wygrały Rumunki, jednak w dwóch kolejnych górą bezdyskusyjnie były Chorwatki. Czwarta partia to już pokaz siły podopiecznych trenera Ferhata Akbasa i pewna wygrana do 17, a w całym meczu 3:1. Chorwatki są więc wciąż niepokonane i zajmują pierwsze miejsce w grupie. W niedzielnym meczu 19 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Samanta Fabris.

grupa B

W grupie B świetnie radzą sobie reprezentantki Czech, które w trzech meczach nie straciły jeszcze seta. Tym razem podopieczne trenera Ioannisa Athanasopoulosa pewnie na własnym terenie pokonały Czarnogórę. Liderką zespołu była Gabriela Orvosova (19 pkt.), a 15 punktów zdobyła Michaela Mlejnkova. Czeszki na półmetku kwalifikacji są liderkami grupy B i chyba nic już nie będzie w stanie odebrać im awansu do finałów mistrzostw Europy.

Kolejny krok w kierunku awansu wykonała reprezentacja Finlandii. Zespół trenera Tapio Kangasniemi wygrał 3:0 z najsłabszą w grupie Islandią i ma już dwie wygrane na swoim koncie. Świetny mecz rozegrała Suvi Kokkonen, która zdobywając 18 punktów poprowadziła swój zespół do wygranej.

grupa C

W grupie C coraz bliżej awansu są zespoły Ukrainy i Węgier. Węgierki nie miały żadnego problemu z pokonaniem na własnym terenie reprezentacji Cypru, nie pozwalając rywalkom w żadnym z trzech setów zbliżyć się do granicy 20 punktów. 13 punktów dla zwycięskiego zespołu zdobyła Panni Petovary, o punkt mniej miała Zsofia Gyimes.

Trzecią wygraną w kwalifikacjach odniosły reprezentantki Ukrainy. Tym razem zaskakująco gładko rozprawiły się w czeskim Taborze z Portugalią, gromiąc zespół przeciwny w ostatnim secie do 8. Klasą sama dla siebie była Olesia Rychliuk, która zdobyła dla zwycięskiej drużyny 25 punktów.

grupa D

Dwa zespoły mają już po trzy zwycięstwa na swoim koncie. Słowenki po dwóch wygranych z Austrią tym razem pokonały w trzech setach na wyjeździe reprezentację Gruzji. Jedynie w trzecim secie gospodynie nawiązały z rywalkami wyrównaną walkę, głównie dzięki skuteczności Any Kalandadze (14 pkt.). W zespole Słowenii świetnie spisywała się Mija Śiftar, która zdobyła w tym spotkaniu 19 punktów.

Zespół z Azerbejdżanu nie miał problemów z pokonaniem w trzech etach reprezentacji Austrii. Aż cztery siatkarki gospodyń przekroczyły w tym spotkaniu barierę 10 punktów, a najwięcej zgromadziła Jelizawieta Ruban (13 pkt.). Azerki z kompletem zwycięstw i bez straconego seta przewodzą w tabeli grupy D.

grupa E

W grupie E wciąż w grze o awans pozostają podopieczne trenera Michala Maska. Słowaczki rozgromiły w Popradzie najsłabszą w grupie Danię, pozwalając rywalkom na zdobycie zaledwie 34 małych punktów w całym meczu. Liderkami gospodyń były Michaela Abramova (12 pkt.) oraz Nikola Radosova (14 pkt.).

Liderem tabeli jest zespół Hiszpanii, który tym razem wygrał 3:1 z Łotwą. Po dwóch wygranych setach i prowadzeniu 16:12 gospodynie nieco się rozprężyły, co wykorzystały Łotyszki urywając faworytkom seta. Potem jednak nie było już sensacyjnie – Hiszpania wygrała czwartego seta i po raz trzeci zgarnęła komplet punktów, w czym dużą rolę odegrała Lucia Varela Gomez, zdobywczyni 17 punktów.

grupa F

Reprezentacja Bośni i Hercegowiny w swoim drugim meczu odniosła pierwszą wygraną w kwalifikacjach. Podopieczne trenera Stevana Ljubicica pokonały w Sarajewie po zaciętym spotkaniu 3:1 Szwajcarię. Po wygraniu dwóch setów gospodynie w trzeciej partii wypuściły z rąk wygraną w samej końcówce, przegranej na przewagi. Również końcówka czwartego seta byłą niezwykle wyrównana, a gospodynie wygrały ją 25:23 i mogły cieszyć się z kompletu punktów. Świetnie na boisku spisywała się Dajana Bosković, która zdobyła dla swojej drużyny 21 punktów.

Nie zatrzymuje się w drodze do finałów mistrzostw Europy reprezentacja Grecji. Tym razem Greczynki pod wodzą trenera Marcello Abbondanzy pewnie pokonały w trzech szybkich setach Norwegię i po trzech meczach mają na swoim koncie komplet punktów i 0 po stronie straconych setów. Po 13 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyły Martha Anthouli oraz Olga Strantzali.

Bośnia i Hercegowina – Szwajcaria 3:1
(25:19, 25:20, 26:28, 25:23)

Grecja – Norwegia 3:0
(25:12, 25:16, 25:11)