Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Węgierki pokonały Francję, Czeszki bez porażki

Kwal. do ME K: Węgierki pokonały Francję, Czeszki bez porażki

W najciekawszym sobotnim meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy siatkarek Węgierki prowadzone przez trenera Jakuba Głuszaka pokonały 3:2 reprezentację Francji. Zakończył się już pierwszy turniej grupy F na Łotwie, po którym w tabeli z kompletem punktów na koncie prowadzą Czeszki przed Bośnią i Hercegowiną oraz Słowenią. Niepokonane jak na razie są również zespoły Szwecji, Grecji i Słowacji.

Grupa B

W jedynym rozegranym w sobotę meczu grupy B reprezentacja Szwecji w trzech setach pokonały Ukrainę. W pierwszym secie niemal przez cały czas prowadził siatkarki z Ukrainy, jednak Szwedki doprowadził do walki na przewagi i wygrały ją 27:25. W pozostałych dwóch setach przewaga podopiecznych trenera Ettore Guidettiego była już wyraźna. Ogromna w tym zasługa liderki szwedzkiej drużyny Isabelle Haak, która atakując z 61% skutecznością zdobyła w tym meczu 27 punktów.

Reprezentacja Portugalii dopisała sobie trzy punkty za nierozegrany mecz z Gruzinkami, które nie dotarły na turniej.

Grupa C

W grupie C w sobotę doszło najpierw do starcia zespołów, które przegrały swoje pierwsze mecze. Austriaczki nie miały większych problemów z pokonaniem reprezentacji Norwegii. Zespół trenera Jana De Brandta pewnie wygrał w trzech setach, a najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyły Aida Mehic (13) oraz Sabrina Muller i Ursula Ehrart (po 12).

O wiele więcej emocji budził mecz gospodyń turnieju w Larissie z Hiszpankami. Greczynki wygrały pierwszego seta 25:22, jednak w drugim przegrywały już 11:16. Rywalki jednak stanęły i podopieczne trenera Guillermo Hernandeza odrobiły straty i wygrały również drugą partię, tym razem do 20. W trzecim secie Hiszpanki już nie stawiły większego oporu i musiały przełknąć gorycz porażki. Świetny mecz rozegrała Anthi Vasilantonaki, która zdobyła 20 punktów, 8 punktów z kolei miała na swoim koncie Olga Strantzali.

Grupa D

Żadnych problemów z odniesieniem drugiego zwycięstwa w grupie w Podgoricy nie miały siatkarki ze Słowacji. Pewnie w trzech szybkich setach rozprawiły się z reprezentacją Kosowa i z kompletem punktów są na czele tabeli grupy D. Najwięcej punktów w tym meczu zdobyła Anna Sunderlikova – 12.

W drugim spotkaniu gospodynie zmierzyły się z reprezentacją Finlandii. W pierwszym secie, wygranym na przewagi, górą były siatkarki z Czarnogóry. Dwie kolejne partie należały jednak do Finek, wśród których prym wiodła Anna Czakan (21 pkt.). Podopieczne trenera Nikoli Masoncicia wygrały jednak czwartego seta 25:22, doprowadzając do wyrównania. W tie-breaku zmiana stron boiska nastąpiła przy wyniku 8:4 dla Finlandii, ale im dalej, tym lepiej spisywały się reprezentantki Czarnogóry. Nie starczyło im jednak czasu na przegonienie rywalek – przegrały 13:15 i musiały zadowolić się tylko jednym punktem. W zespole Czarnogóry 27 punktów zdobyła Nikoleta Perovic.

Grupa E

Sporo emocji przyniósł mecz grupy E pomiędzy zespołami Francji i Węgier. W pierwszym secie nieznaczną przewagę miały podopieczne trenera Jakuba Głuszaka i to one wygrały po zaciętej końcówce 26:24. Dwie kolejne partie należały jednak do Francuzek, wśród których brylowała Helena Cazaute (22 pkt.). Gospodynie wygrały do 14 i 19 i objęły prowadzenie w tym spotkaniu. Zespół węgierski nie zamierzał się jednak poddawać. W czwartym secie wrócił do gry i po wygranej 25:23 doprowadził do tie-breaka. W decydującej partii przewagę miały Francuzki – aż do stanu 12:10. W tym momencie całkowicie stanęły, a Węgierki zdobyły pięć punktów z rzędu i to one cieszył się z wygranej. 19 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Agnes Pallag, 18 na swoim koncie miała Greta Szakmary, a 17 Kata Torok.

W meczu zespołów, które przegrały w piątek swoje mecze, reprezentacja Izraela okazała się lepsza od Danii. Zespół prowadzony przez Logan Tom nie pozwolił rywalkom w żadnym z trzech setów przekroczyć granicy 20 punktów i mógł cieszyć się z pierwszej wygranej w kwalifikacjach. Najwięcej punktów dla Izraela w tym meczu zdobyła Polina Malik – 18.

Grupa F

Niepokonane do tej pory Czeszki ostatni swój mecz w turnieju w Daugavpils niespodziewanie rozpoczęły od przegranego do 21 seta ze Słowenią. Faworytki prowadził już w tej partii 21:20, ale potem nie zdobyły nawet punktu. Czeszki szybko otrząsnęły się po tej wpadce, drugą partię wygrały do 22, a trzecią do 19, obejmując prowadzenie w tym meczu. W czwartym secie przewaga podopiecznych trenera Ioannisa Athanasopoulosa nie podlegała już dyskusji – zespół z Czech wygrał do 16 i całe spotkanie 3:1, kończąc pierwszy turniej z kompletem punktów. 21 punktów w tym meczu zdobyła Gabriela Orvosova, Andrea Kossanyiova miała ich na koncie 15. W zespole Słowenii najskuteczniejsza była Darja Erżen – 21 punktów.

Gospodynie zakończył ten turniej bez wygrania choćby jednego seta. W ostatnim meczu Łotyszki uległy 0:3 Bośni i Hercegowinie. Po łatwo przegranych dwóch setach siatkarki z Łotwy powalczyły w trzeciej partii, ale ostatecznie przegrały do 22. W zwycięskiej drużynie 17 punktów zdobyła Andelka Radiśković, o da punkty mniej na koncie miała Dajana Boskovic. Bośnia i Hercegowina po pierwszym turnieju zajmuje drugie miejsce w grupie.

Czechy – Słowenia 3:1
(21:25, 25:22, 25:19, 25:16)
Bośnia i Hercegowina – Łotwa 3:0
(25:10, 25:14, 25:22)