Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Szwecja, Ukraina i Bośnia dołączyły do grona finalistów ME siatkarek

Kwal. do ME K: Szwecja, Ukraina i Bośnia dołączyły do grona finalistów ME siatkarek

Siatkarki Ukrainy i Szwecji pewnie wygrały swoje sobotnie mecze w grupie B kwalifikacji do mistrzostw Europy i zapewniły sobie awans. Ostatnie miejsce w finałach przypadło siatkarkom Bośni i Hercegowiny, które bez względu na wynik niedzielnego meczu ze Słowenią nie dadzą się już wyprzedzić rywalkom. To pierwszy w historii awans siatkarek tego kraju do finałów mistrzostw Europy. Reprezentacja Słowenii pod wodzą trenera Alessandro Chiappiniego jest największym rozczarowaniem tegorocznych kwalifikacji.

Grupa A

W ostatnim spotkaniu grupy A siatkarki Białorusi nie miały większych problemów z pokonaniem Szwajcarii i z kompletem wygranych zakończyły udane dla siebie kwalifikacje. Helwetki postawiły się tylko w pierwszym secie, w którym prowadziły wyrównaną grę do stanu 20:20, potem końcówka należała już do gospodyń rozgrywanego w Mińsku turnieju. Świetny mecz rozegrała Anastasija Harelik, która pod nieobecność głównych gwiazd zespołu zdobyła 17 punktów.

Grupa B

W sobotę rozstrzygnęła się kwestia awansu z grupy B. Ukraina nie dała żadnych szans reprezentacji Portugalii, gromiąc ją w trzech szybkich setach i dzięki temu zapewniła sobie drugie miejsce w grupie i awans na jedną serię spotkań przed końcem kwalifikacji. W zespole trenera Orłowa najskuteczniejsze był Bohdana Anisowa (13 pkt.) oraz Nadiia Kodola (14 pkt.).

Pierwsze miejsce w grupie po wygranej 3:0 z Gruzją zapewniły sobie Szwedki. Tym razem Isabella Haak grała tylko niecałe dwa sety, zdobywając zaledwie 7 punktów. Liderką zespołu Ettore Guidetiego była Rebecka Lazić, która punktowała 13 razy. W zespole gruzińskim najskuteczniejsza była Ana Kalandadze, która zdobyła dla swojej drużyny 13 punktów.

Grupa C

Zakończyła się rywalizacja w grupie C. Awans z pierwszego miejsca Greczynki przyklepały pewną wygraną w trzech setach z reprezentacją Austrii. Trener Guillermo Hernandez dał pograć w tym meczu zawodniczkom rezerwowym, wśród których z bardzo dobrej strony pokazała się Martha Anthouli (19 pkt.). Hiszpanki, które wcześniej już miały zapewniony awans z drugiego miejsca w grupie, dopisały sobie trzy punkty za walkower w meczu z Norweżkami.

Grupa D

Ostatnie mecze rozegrano również w grupie D, w której kwestia awansu została rozstrzygnięta wcześniej. Czarnogóra pokonała 3:1 reprezentację Kosowa, która miała satysfakcję z pierwszego (i jedynego) wygranego seta w tych kwalifikacjach. Do wygranej zespół z Czarnogóry poprowadziła Nikoleta Perovic. Nie odbył się mecz drużyn, które już wywalczyły awans. Zespół Finlandii nie przystąpił do meczu ze Słowacją ze względu na pozytywne testy na koronawirusa w zespole.

Grupa E

W drugim dniu drugiego turnieju w grupie E nie było niespodzianek. Francja pewnie w trzech setach pokonała Izrael, a po wywalczeniu awansu trener Emile Rosseaux dał też szanse pokazania się na boisku zawodniczkom rezerwowym. Najwięcej punktów dla zwycięskiego zespołu zdobyła Lisa Arbos – 16.

Również Węgierki odniosły szybkie i przekonywujące zwycięstwo z drużyną Danii, gromiąc rywalki w pierwszym secie 25:8. Również trener Jakub Głuszak dał w tym meczu szansę rezerwowym. 14 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Greta Kiss, o punkt mniej na swoim koncie miała Adrienn Vezsenyi.

Grupa F

Walcząca o awans z grupy F Słowenia uległa 0:3 reprezentacji Czech, która zachowała miano niepokonanej drużyny w tych kwalifikacjach. W czeskim zespole znów z bardzo dobrej strony pokazała się Gabriela Orvosova (14 pkt.), której dzielnie pomagała Michaela Mlejnkova (13 pkt.). Słowenki postawiły się po tej porażce w bardzo trudnej sytuacji i z niepokojem obserwowały drugi sobotni mecz.

Bośniaczki nie miały problemu z wygraniem meczu z najsłabszą w grupie drużyną Łotwy. Łotyszki stanowiły tylko tło dla nieźle dysponowanych rywalek, wśród których brylowała Edina Begić (14 pkt.). Zespołowi Bośni i Hercegowiny ta wygrana dała już drugie miejsce w grupie i upragniony, historyczny awans. Nawet w przypadku porażki w ostatnim meczu ze Słowenią nie stracą drugiego miejsca.

Słowenia – Czechy 0:3
(18:25, 15:25, 22:25)
Łotwa – Bośnia i Hercegowina 0:3
(20:25, 15:25, 11:25)