Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Szwecja, Grecja, Węgry i Słowacja na czele tabel

Kwal. do ME K: Szwecja, Grecja, Węgry i Słowacja na czele tabel

Zakończyły się pierwsze turnieje kwalifikacyjne do mistrzostw Europy w grupach B, C, D i E. Na czele tabel z kompletem zwycięstw znajdują się reprezentacje Szwecji, Grecji, Węgier i Słowacji i w zasadzie tylko jakaś katastrofa w drugim turnieju mogłaby im odebrać awans. W dobrej sytuacji są również siatkarki z Francji, które tracą tylko punkt do Węgierek. Za tydzień poznamy już komplet finalistów ME.

Grupa B

W grupie B w jedynym niedzielnym spotkaniu reprezentacja Szwecji pokonała 3:1 Portugalię i z kompletem punktów zakończyła turniej w Matosinhos. Podopieczne trenera Ettore Guidettiego dość łatwo wygrały dwa pierwsze sety, potem jednak miały przestój, co wykorzystały gospodynie. W czwartym secie już nie było taryfy ulgowej, nie do zatrzymania była Isabelle Haak (32 punkty) i Szwecja znów zgarnęła komplet punktów.

Komplet punktów w tabeli za walkower z reprezentacją Gruzji dopisały sobie Ukrainki.

Grupa C

Nie było niespodzianek w ostatnim dniu turnieju grupy C w Larissie. Hiszpanki bardzo pewnie i szybko pokonały w trzech setach reprezentację Norwegii i zapisały na swoim koncie drugie zwycięstwo w kwalifikacjach. W zwycięskim zespole wyróżniała się Maria Segura, która zdobyłą 13 punktów.

Jeszcze mniej emocji było w meczu Austrii z gospodyniami turnieju. Greczynki szybko rozprawiły się z rywalkami, gromiąc je nawet w drugim secie do 8. Znów najskuteczniejszą zawodniczką zespołu Guillermo Hernandeza była Anthi Vasilantonaki (18 pkt.) 13 punktów w tym meczu zdobyła Olga Strantzali. Greczynki prowadzą w tabeli grupy C z kompletem punktów na koncie i są w doskonałej sytuacji przed drugim turniejem, który odbędzie się w austriackim Grazu.

Grupa D

W trzech setach kończyły się również oba niedzielne mecze grupy D. Reprezentacja Finlandii nie dała większych szans zespołowi z Kosowa i po wygranej 3:0 utrzymała drugie miejsce w tabeli. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Rosa Bjarregard-Madsen – 17.

Na pierwszym miejscu z kompletem punktów na koncie turniej w Podgoricy zakończyła reprezentacja Słowacji. Podopieczne Marco Fenoglio w ostatnim meczu pokonały 3:0 gospodynie i chociaż w pierwszym i w trzecim secie siatkarki z Czarnogóry dzielnie walczyły i goniły w końcówkach, to wynik był cały czas pod kontrolą ich rywalek. 21 punktów dla drużyny słowackiej zdobyła w tym meczu Nikola Radosowa, 16 miała na swoim koncie Maria Zernovic.

Grupa E

Reprezentacja Węgier pokonała w niedzielę 3:0 Danię i zakończyła turniej we francuskim Belfort na pierwszym miejscu w tabeli grupy E. Drużyna prowadzona przez trenera Jakuba Głuszaka cały mecz prowadziła i kontrolowała grę, jedynie w drugiej partii pozwalając rywalkom na zdobycie 20 punktów. Liderkami węgierskiej drużyny w tym meczu były Kata Torok i Zsofia Gyimes, które zdobyły po 10 punktów. Punkt mniej na swoim koncie miała Greta Szakmary.

Na drugim miejscu w grupie E znajdują się Francuzki, które tracą do lidera tylko jeden punkt. W ostatnim meczu turnieju ekipa Emile Rousseaux pewnie w trzech setach poradziła sobie z reprezentacją Izraela. 22 punkty w tym spotkaniu zdobyła Lucille Gicquel, a 7 oczek miała na swoim koncie Juliette Fidon-Lebleu. Kolejny turniej tej grupy odbędzie się na Węgrzech.

Węgry – Dania 3:0
(25:18, 25:20, 25:13)
Francja – Izrael 3:0
(25:16, 25:19, 25:14)