Strona Główna > Aktualności > Kwal. ME. K: Pozostały ostatnie niewiadome

Kwal. ME. K: Pozostały ostatnie niewiadome

W przedostatniej serii gier kwalifikacji do mistrzostw Europy awans do czempionatu zapewniły sobie reprezentacje Rumunii oraz Chorwacji. Wolne pozostały trzy ostatnie miejsca. Komu przypadnie gra w mistrzostwach rozstrzygnie się w ostatniej kolejce.

Grupa A:

Rumunia pewnie i wysoko wygrała z Wyspami Owczymi 3:0 i zapewniła sobie awans do mistrzostw Europy. Taki sam krok uczyniła Chorwacja, która wygrała z Izraelem w stosunku 3:2.

Rumunia w zaledwie godzinę uporała się z najsłabszymi Wyspami Owczymi. Mecz nie miał większej historii o czym świadczą wynik poszczególnych setów. W drugim Wyspy Owcze zdobyły zaledwie sześć punktów. Najskuteczniejsza siatkarką wśród Rumunek była Simina Strachinescu, zdobywczyni 9 punktów.

Chorwacja po zwycięstwie nad Izraelem również awansowała do mistrzostw Europy. Mecz był niezwykle zacięty i emocjonujący, trwał 135 minut. Po trzech partiach prowadził Izrael 2:1. Chorwatki wygrały czwartego seta po grze na przewagi. W piątym okazały się lepsze od swoich przeciwniczek, ich liderką była Martina Samadan, zdobywczyni 15 punktów.

Grupa B:

Wcześniej z grupy tej awans do ME zapewniły sobie Czeszki, które dopisały do swojego konta piąte zwycięstwo. Tym razem wygrały one z Finlandią 3:0. Najskuteczniejsza zawodniczką wśród naszych południowych sąsiadek była Michaela Mlejnkova, zdobywczyni 19 punktów. Zespół Finlandii wciąż nie jest pewny gry w mistrzostwach, o wszystkim zadecyduje ostatni mecz z Czarnogórą.

Czarnogóra wygrała z ostatnią Islandią 3:0. Zwycięstwo to pozwoliło tej reprezentacji na przedłużenie nadziei na awans do mistrzostw Starego Kontynentu. Islandia dzielnie walczyła w dwóch pierwszych seta, w trzecim była bezradna i wysoko przegrała. 11 punktów dla Czarnogóry zdobyła Nikoleta Perović.

Grupa C:

Ukraina razem z Węgierkami już wcześniej zapewniła sobie awans do mistrzostw. Obie te reprezentacje zmierzyły się ze sobą. Mecz był jednostronnym widowiskiem, Ukrainki w szybkich trzech setach wygrały ze swoimi rywalkami i dopisały do swojego konta trzy punkty. Liderką Ukrainy była Olesia Rychluk, zdobywczyni 14 punktów.

Problemów z pokonaniem rywalek nie miały też Portugalki, które w piątej kolejce spotkań mierzyły się z najsłabszym w tabeli Cyprem. Reprezentacja w Półwyspu Iberyjskiego wygrała starcie bez starty seta. W żadnej z partii nie dała swoim rywalkom dojść do głosu, pewnie triumfując w poszczególnych setach do 16, 10 oraz 13.

Grupa D:

Słowenia wygrała piąty mecz w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Słowenki pokonały Azerbejdżan 3:1. Podopieczne trenera Marco Bonitty już wcześniej zapewniły sobie udział w mistrzostwach Europy. Liderką Słowenii była zdobywczyni 18 punktów Eva Zatković. Azerbejdżan wciąż nie jest pewny udziału w mistrzostwach. O tym, czy reprezentacja tego kraju zagra rozstrzygnie jej bezpośredni mecz z  Austrią.

Austria przedłużyła swoje szanse na awans, wygrała z Gruzją 3:0. Mecz nie miał większej historii, Austriaczki były lepsze w każdym elemencie siatkówki i wygrały to spotkanie dosyć pewnie. Najlepiej punktującą siatkarką w reprezentacji Austrii była Anamrija Galić, zdobywczyni 14 oczek.

Grupa E

W grupie E już wcześniej awans do mistrzostw Europy uzyskała Hiszpania oraz Słowacja. Te dwie ekipy spotkały się w meczu bezpośrednim. Słowacja okazała się lepsza i wygrała 3:0. Dzięki temu zwycięstwu na jedną kolejkę przed zakończeniem zmagań wysunęła się na pierwsze miejsce w grupie. Najbardziej zacięty był pierwszy set, w którym podopieczne Michała Maska wygrały po grze na przewagi 27:25. Liderką Słowacji była zdobywczyni 18 punktów Karin Palgutova.

Pierwsze zwycięstwo w tegorocznych kwalifikacjach odniosła Dania, która wygrała z Łotwą 3:0 i opuściła ostatnie miejsce w tabeli. Dwa pierwsze sety toczyły się pod wyraźne dyktando Dunek, w trzecim Łotyszki próbowały nawiązać wyrównaną grę, ostatecznie zeszły z boiska pokonane. Najwięcej punktów dla Danii zdobyła Breuning Nielsen – 15.

Grupa F

Pozostająca bez zwycięstwa Norwegia przegrała ze Szwajcarią 3:0. Podopieczne trenera Laurena Bertolacciego zachowały cień szansy na awans do mistrzostw. Ich bezpośrednie rywalki Bośnia i Hercegowina dwa ostatnie mecze rozegrają z ostatnią Norwegią. Wszystko wskazuje, że to reprezentacja Bośni uzyska awans. Najwięcej punktów dla Szwajcarii zdobyła Laura Kunzel – 18.

Grecja już wcześniej zapewniła sobie udział w mistrzostwach Europy. W przedostatnim meczu uległa swoim rywalkom, była to jej pierwsza porażka. Bośnia i Hercegowina wykonała bardzo duży krok do awansu. Bośniaczki wygrały 3:0 z Grecją. Dajana Bosković zdobyła dla swojej drużyny 19 punktów i miała duży wkład w sukces

Norwegia – Szwajcaria 0:3
(18:25, 17:25, 20:25)

Grecja – Bośnia i Hercegowina 0:3
(21:25, 19:25, 20:25)