Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Ostatnie mecze bez znaczenia, Francja zrewanżowała się Węgrom

Kwal. do ME K: Ostatnie mecze bez znaczenia, Francja zrewanżowała się Węgrom

Niedziela była ostatnim meczem kwalifikacji do mistrzostw Europy siatkarek. Kwestia awansu we wszystkich grupach rozstrzygnęła się już w środę. Francuzki zrewanżowały się Węgierkom za porażkę w pierwszym turnieju i po wygranej 3:2 wyprzedziły rywalki w tabeli… lepszym bilansem małych punktów. Słowenia pokonała 3:1 Bośnię i Hercegowinę, jednak to Bośniaczki już wczoraj świętowały awans do finałów ME, Słowenii w nich zabraknie.

Grupa B

W ostatnim dniu turnieju w Tbilisi reprezentacja Ukrainy rozbiły zespół gospodyń. Gruzinki jedynie w drugim secie nawiązały walkę w rywalkami, w pozostałych dwóch nie mogły przekroczyć bariery 10 punktów. W zwycięskiej drużynie 13 punktów w tym meczu zdobyła Anna Charchyńska, trzy inne siatkarki miały na swoim koncie po 11 punktów.

W ostatnim meczu doszło do małej niespodzianki, która nie miała jednak wpływu na sprawę awansu. Szwedki grające bez swojej największej gwiazdy, Isabelle Haak uległy 1:3 reprezentacji Portugalii. W zespole Joao Jose najwięcej punktów zdobyły Maria Lopes (21) i Julia Kavalenka (17), w drużynie szwedzkiej liderką była siostra Isabelle, Anna Haak, która miała na swoim koncie 22 punkty.

Grupa E

Ciekawie było w ostatnim dniu kwalifikacji w grupie E. W meczu zespołów, które nie zdołały wywalczyć awansu, Izrael pokonał po tie-breaku reprezentację Danii. Pierwszego seta podopieczne Logan Tom wygrały na przewagi, w drugim pokonały rywalki wysoko do 14. Potem jednak zespół z Danii przejął inicjatywę i dzięki skutecznej grze głównie Heleny Elbæk (23 pkt.) doprowadził do tie-breaka. W nim zacięta walka trwałą od początku do końca, ostatecznie to zespół Izraela wygrał 17:15 i całe spotkanie 3:2. Najwięcej punktów w zwycięskim zespole zdobyła Polina Malik (19).

Również w drugim meczu, który decydował o pierwszym miejscu w grupie, było sporo emocji. W pierwszym meczu tych drużyn górą były Węgierki, które pokonały Francję 3:2. Tym razem od wygranego seta rozpoczęły Francuzki, jednak po chwili było już 1:1. W trzecim secie emocje sięgnęły zenitu – zespół trenera Jakuba Głuszaka wygrał po zaciętej walce 32:30 i objął prowadzenie w meczu. Francja doprowadziła do remisu i w tie-breaku pokonała rywala 15:11, rewanżując się tym samym za porażkę z pierwszego turnieju. Oba zespoły w tabeli miały tyle samo punktów i identyczny bilans setów – o pierwszym miejscu w tabeli decydowały małe punkty, które lepsze miał zespół francuski. Najskuteczniejsza w zwycięskiej drużynie była Helena Cazaute (24 pkt.), w drużynie węgierskiej o punkt więcej zdobyła Greta Kiss.

Grupa F

W ostatnim swoim meczu Czeszki w rezerwowym składzie pokonały 3:0 reprezentację Łotwy i zakończyły kwalifikacje z kompletem zwycięstw i punktów. W tym meczu z dobrej strony pokazały się Pavlina Simanova (11 pkt.) oraz Eva Hodanova (10) pkt. Łotwa zakończyła kwalifikacje z zerowym dorobkiem punktowym.

Ostatni mecz Słowenii z Bośnią i Hercegowiną nie miał już wpływu na awans, bowiem Bośniaczki wcześniej zapewniły sobie drugie miejsce w grupie. Podopieczne trenera Alessandro Chiappiniego wygrały to spotkanie 3:1 na otarcie łez, bowiem zabraknie ich w finałach mistrzostw Europy. Dobre spotkanie rozegrała Sasa Planinsec, która zdobyła dla swojego zespołu 17 punktów. O punkt więcej w zespole Bośni miała na swoim koncie Dajana Bosković.

Czechy – Łotwa 3:0
(25:18, 26:24, 25:20)
Słowenia – Bośnia i Hercegowina 3:1
(23:25, 25:22, 25:22, 25:22)