Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME M: Niespodzianka w wykonaniu Duńczyków, w środę decydujące mecze

Kwal. do ME M: Niespodzianka w wykonaniu Duńczyków, w środę decydujące mecze

Trwają kwalifikacje do mistrzostw Europy siatkarzy. O 12 wolnych miejsc w finałach walczy 25 zespołów, z czego 11 z nich po czterech kolejkach grupowych spotkań nie ma już szans na awans. W weekend największą niespodziankę sprawili Duńczycy, którzy pokonali 3:2 Turcję i dzięki tej wygranej prawdopodobnie znajdą się w finałach ME. Decydujące mecze, które już mogą rozstrzygnąć o awansie pierwszych zespołów rozegrane zostaną w najbliższą środę. Najbliżej awansu są Turcy, Finowie, Grecy i Hiszpanie.

grupa A

Sporą niespodziankę w grupie A sprawili siatkarze Danii, którzy przed własną publicznością pokonali po zaciętym meczu 3:2 reprezentację Turcji. Zrewanżowali się tym samym za wyjazdową porażkę 1:3 cztery dni temu. Gospodarze dwukrotnie wychodzili w tym spotkaniu na prowadzenie, w tym po wygranej końcówce trzeciego seta 28:26, a Turcy za każdym razem doprowadzali do remisu. Ostatecznie w tie-breaku Duńczycy wygrali 15:9. 23 punkty dla gospodarzy w tym meczu zdobył Oskar Madsen, o punkt mniej na swoim koncie miał Adis Lagumdzija.  Spotkanie to jaki pierwszy sędzia prowadził polski arbiter Wojciech Maroszek.

Punkt zdobyty przez Turków może jednak im wystarczyć do awansu z pierwszego miejsca w grupie. Oba zespoły mają jeszcze do rozegrania mecz z najsłabszym w grupie Azerbejdżanem. Duńczycy w przypadku wygranej mają ogromne szanse znaleźć się w turnieju finałowym ME awansując z drugiego miejsca.

grupa B

Sporo problemów w meczu grupy B w Austrii mieli Finowie. W środę pokonali swoich rywali przed własną publicznością 3:1, jednak w Ried im Innkreis mimo wygrania pierwszego seta dwa kolejne padły łupem Austriaków. Finowie doprowadzili do tie-breaka, a w decydującej partii niemal przez cały czas prowadzili gospodarze. Dopiero w końcówce podopieczni trenera Joela Banksa wyszli na prowadzenie i wygrali 15:13, a całe spotkanie 3:2. Liderem reprezentacji Finlandii w tym meczu był Aaro Nikula, który zdobył 17 punktów.  Sędzią drugim meczu w Austrii był Marek Lagierski. Ta wygrana oznacza, że już tylko kataklizm (porażka 0:3 z Łotwą i niekorzystne wyniki w innych grupach) może odebrać Finom awans do turnieju finałowego ME.

grupa C

Nie było niespodzianki w grupie C, gdzie Estonia w Tallinnie pewnie w trzech setach pokonała Wyspy Owcze. Dla Estończyków była to druga wygrana w kwalifikacjach, druga z Wyspami Owczymi. Mają na swoim koncie również jedną porażkę w meczu z Belgią, która jest głównym faworytem do awansu z pierwszego miejsca w tej grupie. Mecz Belgii z Estonią już w najbliższą środę.

grupa D

W grupie D pewne zwycięstwa odniosły zespoły Portugalii i Czarnogóry, powtarzając swoje wyniki z środy, tym razem w meczach wyjazdowych. Portugalczycy wygrali 3:0 w Luksemburgu i wciąż walczą o awans do turnieju finałowego. Czarnogórcy, którzy nie mieli problemów z pokonaniem reprezentacji Islandii, są liderem tabeli w grupie. O awansie z pierwszego miejsca do turnieju finałowego mistrzostw Europy zadecyduje w portugalskim Santo Triso już w najbliższą środę. W Czarnogórze gospodarze pokonali rywali 3:2. Zarówno Luksemburg jak i Islandia nie mają już szans na grę w mistrzostwach.

grupa E

Kwestia dwóch pierwszych miejsc rozstrzygnięta została również w grupie E. Reprezentacja Cypru po porażce w Nikozji z Grecją 0:3 nie ma już szans na awans do turnieju finałowego. Dla Greków było to czwarte zwycięstwo z rzędu i z 11 punktami na koncie przewodzą oni w tabeli.

Grekom w awansie z pierwszego miejsca mogą przeszkodzić jeszcze siatkarze Chorwacji. W niedzielę pokonali oni w trzech setach na wyjeździe Norwegię i mają dwa punkty mniej od Greków i jedną porażkę na koncie – właśnie z Grecją. Rewanż w Osijeku już w środę i wygrana za trzy punkty może zapewnić Chorwatom grę na mistrzostwach Europy.

grupa F

Niezwykle ważne wyjazdowe zwycięstwo w grupie F odnieśli siatkarze Słowacji. Pokonali oni 3:1 Węgrów, zamykając tym samym swoim rywalom drogę do awansu. Najskuteczniejszym zawodnikiem tego meczu był Tomas Krisko (21 pkt.). Słowacy wciąż liczą się w grze, przed nimi jednak jeszcze niezwykle ważny rewanż za przegrany mecz z Hiszpanią.

Reprezentacja Hiszpanii zgodnie z planem rozgromiła w Tbilisi Gruzję w trzech bardzo szybkich setach, tylko w trzecim grając rezerwowym składem pozwalając rywalom na przekroczenie bariery 10 punktów. 11 punktów dla zwycięskiej drużyny i lidera grupy zdobył Alvaro Gimeno Rubio, wprowadzony do gry dopiero w drugiej partii. Sędzią drugim tego meczu był Jarosław Makowski.

grupa G

W grupie G wciąż niepokonani są Szwajcarzy. W środę Helweci pewnie wygrali na wyjeździe z reprezentacją Albanii i są już bardzo bliscy awansu do turnieju finałowego. W Tiranie z bardzo dobrej strony pokazał się Quentin Zeller, który zdobył dla swojego zespołu 16 punktów.

Szwajcarom po piętach depczą Rumunii, którzy swój mecz rozegrali już w czwartek. Po raz drugi pokonali w Galati (tym razem w roli gości) Bośnię i Hercegowinę, tym razem nie tracąc jak w środowym meczu żadnego seta. Rumunia po porażce na wyjeździe z liderem ma punkt mniej od Szwajcarii, a już w środę rewanż w Galati, który rozstrzygnie o pierwszy miejscu w grupie F.

Bośnia i Hercegowina – Rumunia 0:3
(20:25, 17:25, 20:25)

Albania – Szwajcaria 0:3
(19:25, 15:25, 22:25)