Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME K: Białoruś najlepsza po pierwszym turnieju gr. A

Kwal. do ME K: Białoruś najlepsza po pierwszym turnieju gr. A

W Mińsku od poniedziałku do środy rozegrany został pierwszy turniej grupy A w kwalifikacjach do mistrzostw Europy siatkarek. Dwie wygrane odniosły siatkarki Białorusi, które obecnie są najbliżej awansu. Gospodynie pokonały Estonię i Szwajcarię, w bezpośrednim starciu tych dwóch zespołów po tie-breaku lepsze były Szwajcarki. Drugi turniej, również w Mińsku, odbędzie się od czwartku do soboty.

W pierwszym meczu Białorusinki zmierzyły się z reprezentacją Estonii. Początek gospodynie miały dość nerwowy i cały pierwszy set był wyrównany. Dopiero w końcówce podopieczne trenera Dzianisa Macwejeu przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Kolejne dwa sety przebiegały pod wyraźne dyktando Białorusinek. Wśród nich prym wiodły Tatsiana Markiewicz (13 pkt.) oraz Hanna Klimec (11 pkt.).

We wtorek Estonki próbowały sobie poprawić humory w meczu z drużyną Szwajcarii. Pierwszego seta podopieczne trenera Lorenzo Micelliego wygrały dość zdecydowanie do 18, potem jednak inicjatywę przejęły Helwetki. Szwajcaria wygrała w kolejnych setach do 19 i 15 i objęła prowadzenie w meczu. Zespół Estonii, w którym najskuteczniejszą zawodniczką była Kertu Laak (20 pkt.), zerwał się jeszcze do walki i doprowadził do tie-breaka. W nim zespół Micellego prowadził już nawet 12:8, jednak w końcówce Estonki straciły koncentrację, co skrzętnie wykorzystały ich rywalki. Szwajcarki wygrały ostatecznie 16:14 i całe spotkanie 3:2. Świetny mecz w zwycięskiej ekipie rozegrała Maja Storck, która zdobyła 35 punktów.

W środę Szwajcarki zmierzyły się z gospodyniami turnieju. Dwa pierwsze sety padły łupem Białorusinek, jednak w kolejnej partii zespół trenera Strohma zdołał przełamać opór gospodyń. Szwajcaria wygrała 25:18, ale to wszystko na co tego dnia stać było zespół Szwajcarii. Mimo skuteczności Mai Storck (22 pkt.) Białorusinki wygrały czwartego seta do 22 i całe spotkanie 3:1. 14 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła w tym meczu Nadzieja Stoliar, o punkt mniej na swoim koncie miała Hanna Klimec. Kolejny turniej grupy A rozpocznie się w Mińsku już w czwartek.