Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO M: Brazylijczycy jadą na igrzyska

Kwal. do IO M: Brazylijczycy jadą na igrzyska

Przed ostatnią kolejką kwalifikacji olimpijskich w Rio De Janeiro było wiadomo, że jedna z wielkich reprezentacji nie wywalczy bezpośredniego biletu do Paryża. W bezpośrednim pojedynku Brazylii z Włochami sprawa była prosta – zwycięzca jedzie na igrzyska. Przepustkę na igrzyska po tie-breaku wywalczyli Brazylijczycy.

Bój o olimpijską kwalifikacje lepiej rozpoczęli Brazylijczycy. Odskoczyli na 10:6 i mogli spokojnie kontrolować przebieg tej partii. Co więcej, ich przewaga rosła i przed końcówką wynosiła już sześć oczek (18:12). Pod koniec jednak podopieczni Renana Dal Zotto stanęli i niemal dali się dogonić rywalom. Przy 24:23 wykorzystali jednak piłkę setową i objęli prowadzenie w meczu.

W drugim secie to Włosi zaatakowali i wyszli na prowadzenie 12:7. Nie udało im się jednak utrzymać koncentracji i oddali inicjatywę Brazylijczykom. Przy 18:15 wydawało się, że za chwilę Canarinhos będą prowadzili już 2:0, ale zabrakło im zimnej krwi, żeby dokończyć dzieła. Włosi się odrodzili i doprowadzili do remisu 23:23, a później skończyli dwie kolejne piłki i wyrównali stan meczu.

Początek trzeciego seta nie zapowiadał tak jednostronnego przebiegu. Do 10:10 gra była wyrównana, ale później Włosi wyszli na prowadzenie, a od stanu 16:13 dosłownie zdemolowali Brazylię, doprowadzając do wyniku 23:13. Nic nie mogło im odebrać zwycięstwa w tej partii.

To podrażniło siatkarzy z Ameryki Południowej, którzy postanowili dać pokaz siły w kolejnej odsłonie. Co chwila notowali kilkupunktowe serie i na końcówkę wchodzili prowadząc 19:10. Teraz to oni mogli spokojnie kończyć seta, wiedząc, że nic złego nie ma prawa się stać. Wygrali 25:17 i o olimpijskim awansie decydować miał tie-break.

W decydującym secie długo zespoły grały punkt za punkt. Dopiero końcówka należała do Brazylii. Canarinhos najpierw odskoczyli na 12:10, a później przegrali akcję. Jak się okazało, była to ostatnia przegrana piłka Brazylijczyków w tym meczu. Tie-break zakończył się ich zwycięstwem 15:11 i czapeczki za olimpijski awans znalazły się na ich głowach.

Włochy – Brazylia 2:3
(23:25, 25:23, 25:15, 17:25, 11:15)

Włochy: Michieletto (14), Giannelli (4), Galassi (6), Lavia (16), Romano (12), Sanguinetti (11), Balaso (libero) oraz Sbertoli, Scanferla (libero), Bottolo (1),  Rinaldi (1) i Bovolenta (4)
Brazylia: Bruno, Honorato (8), Lucas (9), Lucarelli (17), Flavio (10), Darlan (19), Thales (libero) oraz Adriano, Fernando i Alan (6)

Wyniki oraz tabela turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich (Rio de Janeiro)