Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO K: Ukrainki z kolejną wygraną, Kanadyjki lepsze od Czech

Kwal. do IO K: Ukrainki z kolejną wygraną, Kanadyjki lepsze od Czech

W pierwszych spotkaniach siódmej rundy turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich, który rozgrywany jest w Chinach spotkały się ekipy, które na awans nie miały już szans. Ukraina odniosła drugie zwycięstwo w turnieju, natomiast reprezentacja Kanady pokonała zgodnie z przypuszczeniami Czechy.

Chociaż pierwsze akcje układały się po myśli Meksykanek, seria ukraińskich bloków odwróciła wynik (3:1, 3:4). Celnie zagrywała Wiktoria Danczak i po kontrataku Julia Dymar interweniował meksykański szkoleniowiec (3:6). Dopiero po przerwie zapunktowała Jocelyn Urias. Raz za razem kontrataki wykorzystywała Swietłana Dorsman. Akcje były długie, jednak regularnie padały łupem Ukrainek, dlatego ponownie o czas poprosił Nicola Negro (5:11). Z czasem sytuacja na boisku nie zmieniała się, wciąż set toczył się pod kontrolą Ukrainek. Jednostronną odsłonę zakończyła kontratakiem Oleksandra Milenko.

Druga partia początkowo była wyrównana, siatkarkom obu drużyn zdarzało się popełniać błędy. Po skutecznym ataku Aime Margarity Topete Pardo Meksykanki prowadziły 12:10. Kolejne ataki tej zawodniczki powiększyły dystans i o czas poprosił trener Petkow (14:11). Skuteczne zagrania Dorsman zmniejszyły straty (14:13). Ukrainki popełniały jednak błędy, które nie pozwoliły im odwrócić wyniku. Dopiero skuteczne ataki i zagrywki Milenko pomogły siatkarkom z Ukrainy zacząć budować przewagę. Mimo przerw dla trenera Negro seria trwała (18:18, 18:20). Dopiero kontratak Topete Pardo pozwolił zrobić przejście (19:21). W końcówce nie brakowało walki, ale błąd meksykańskiej liderki dał zwycięstwo przeciwniczkom.

Otwarcie trzeciego seta przypominało poprzednią odsłonę. Dopiero dobra seria przy zagrywkach Grecia Esther Castro Lopez pozwoliła Meksykankom odskoczyć na 11:8. Po przerwie dla trenera Petkowa skutecznie zaatakowała Diana Meliuszkina. Siatkarki z Meksyku wciąż ryzykowały w polu zagrywki, co przynosiło im punkty (14:9). Gdy piłkę na siatce wykorzystała Karen Paola Rivera Herrera kolejną przerwę wykorzystał ukraiński szkoleniowiec (16:10). Kolejne ataki Dymar i Dorsman zmniejszyły nieco straty. Meksykanki jednak nie odpuszczały i odpowiadały rywalkom skutecznymi zagraniami. Ręki w ataku nie wstrzymywała Castro Lopez. Chociaż Ukrainki obroniły dwie piłki setowe, trzecią wykorzystała Topete Pardo.

Celne zagrywki Danczak i ataki Dorsman wyprowadziły Ukrainki na 6:4 w czwartym secie, szybko przerwę wykorzystał trener Negro. Meksykanki za sprawą celnych zagrywek Castro Lopez i ataków Rivery Herrery szybko wyrównały (11:11). Po dwóch nieudanych atakach swojego zespołu interweniował trener Petkow (14:12). Niemoc Ukrainek trwała i gdy asa dołożyła Rivera Herrera było już 17:13 dla Meksyku. Sytuacja szybko zaczęła się zmieniać przy zagrywkach Nadii Kodoli. Meksykanki miały problem ze skończeniem ataku a dystans topniał. Po bloku na Topete Pardo Ukraina wyszła na prowadzenie 18:17 i o czas poprosił trener Negro. Do wyjścia z niewygodnego ustawienia doprowadziła dopiero Rivera Herrera (18:20). Końcówka toczyła się już pod dyktando Ukrainek, które kropkę nad i postawiły blokiem.

Meksyk – Ukraina 1:3
(12:25, 22:25, 25:22, 19:25)

Meksyk: Castro Lopez (12), Vela Jimenez (2), Urias (4), Rivera Herrera (13), Topete Pardo (18), Flores Gamez (7), Landeros Palacios (libero) oraz Simental Soto, Rodriguez Gomez (4) i Munoz Delgadillo
Ukraina: Milenko (10), Dorsman (24), Sharhorodska (6), Maievska (2), Danchak (10), Dymar (15), Niemtseva (libero) oraz Meliushkyna (6), Viktoriia, Khober i Kodola

Po bloku na Van Ryk Czeszki weszły w mecz prowadząc 4:1. Kolejne ataki kończyły siatkarki z Czech, zaś ich rywalki popełniały proste błędy. W kolejnych akcjach po obu stronach siatki zaczęły mnożyć się pomyłki, szczególnie w polu zagrywki (13:13). Po asie Alexy Gray Kanadyjki wyszły na prowadzenie i o czas poprosił trener Athanasopoulos (14:13). Kontrataki wykorzystywała Hilary Howe. Mimo podwójnej zmiany Czeszki wciąż miały problem by wyjść niewygodnego ustawienia. Dopiero po kolejnej przerwie dla czeskiego szkoleniowca skutecznie zaatakowała Ela Koulisiani (17:14). W dalszej fazie seta mimo starań Czeszek to ich rywalki pozostawały na prowadzeniu. Wysoką skuteczność utrzymywała Emily Maglio. Chociaż przeciwniczki obroniły pierwszą piłkę setową, to drugą wykorzystała Howe.

Od pierwszych akcji drugiej odsłony skuteczniejsze były Kanadyjki, które po ataku Kiery Van Ryk prowadziły 7:3. W kolejnych akcjach zespoły wymieniały się celnymi atakami. Chociaż ręki nie wstrzymywała Michaela Mlejnkova, jej drużyna wciąż musiała gonić wynik (15:12). Kanadyjki kontrolowały sytuację. Gdy z przechodzącej skutecznie zaatakowała Gray, interweniował trener Athanasopoulos (19:15). Po przerwie skutecznie zaatakowała Orvosova. W końcówce Kanadyjki zaliczyły serię przy zagrywkach Brie King (19:18, 23:18). Ataki Van Ryk i Vicky Savard dały ostatnie punkty siatkarkom z Kanady.

Dobre ataki Heleny Havelkovej i Gabrieli Orvosovej pozwoliły Czeszkom wyjść na prowadzenie 5:2 w trzeciej odsłonie. Mocne ataki Van Ryk szybko odwróciły wynik i o czas poprosił trener Athanasopoulos (6:5). Korzystając z błędów rywalek Kanadyjki powiększyły swoją przewagę (11:8). Ręki w ataku nie wstrzymywała Orvosova a gdy asa dołożyła Eva Hodanova, na tablicy wyników pojawił się remis (12:12). Siatkarki obu drużyn nie wstrzymywały ręki w ataku. Chociaż po asie Van Ryk Kanadyjki odskoczyły na 18:16, Czeszki nie dawały za wygraną. Błąd Howe w ataku skłonił Shannon Winzer do poproszenia o czas (18:18). Nie brakowało długich wymian a wynik pozostawał na styku. W końcówce po obu stronach siatki zdarzały się niedokładne zagrania. Po czasie dla trenera Athanasopoulosa kontratak wykorzystała Maglio (24:21). Ostatnią akcję meczu zakończył podwójny, kanadyjski blok.

Kanada – Czechy 3:0
(25:20, 25:19, 25:21)

Kanada: Van Ryk (17), White (5, Gray (10), King (4), Howe (9), Maglio (13), Jost (libero) oraz Savard (1)
Czechy: Pavlova (1), Koulisiani (5), Valkova (1), Mlejnkova (6), Orvosova (14), Havelkova (6), Digrinova (libero) oraz Hodanova (3), Bukovska (1), Kneiflova (1), Pelikanova (2) i Brancuska

Wyniki oraz tabela turnieju kwalifikacyjnego do IO (Ningbo)