Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Puchar Panamerykański U-23: Kubanki przerywają hegemonię Dominikanek

Puchar Panamerykański U-23: Kubanki przerywają hegemonię Dominikanek

Puchar Panamerykański kobiet do lat 23 dobiegł końca. Zawody wygrały Kubanki, które po 14 latach nieprzerwanego panowania Dominikanek, zrzuciły faworytki z najwyższego stopnia podium. W wielkim finale zawodniczki trenera Leivisa Gracii w czterech setach rozgromiły obrończynie tytułu. Wynikiem 3:1 zakończył się także finał B, w którym górą okazały się Meksykanki.

każda hegemonia ma swój koniec

Triumfatorkami tegorocznego Pucharu Panamerykańskiego do lat 23 zostały Kubanki, dla których jest to pierwszy, historyczny tego typu tytuł. W finale kubańskie siatkarki pokonały Dominikanki 3:1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-20). W spotkaniu finałowym Dominikankom szczególnie dała się we znaki Lisania Grafort. Atakująca zakończyła zmagania z dorobkiem 24 punktów. Świetne zawody rozegrała także kapitan zespołu, Whitney James, zdobywczyni 15 punktów.

Wygrana podopiecznych Leivisa Garcii kończy tym samym ponad dziesięcioletnią dominację rywalek, które od czasu powstania rozgrywek – 2012, zwyciężały każdą edycję. Dla Kubanek spotkanie finałowe było idealną szansą na rewanż, bowiem w fazie grupowej przegrały z reprezentantkami Dominikany 3:0. Drugie miejsce dało im jednak przepustkę do ćwierćfinałów. W strefie medalowej siatkarki z Kuby najpierw uporały się z kadrami narodowymi Nikaragui, a następnie Meksyku.

W meczu o brązowy medal Meksyk pokonał Chile 3-1 (20-25, 25-23, 25-15, 25-13). Decydująca okazała się dyspozycja Michelle Lizarragi oraz Marceli Herrery, które zdobyły kolejno 16 i 14 punktów.

Nagrody indywidualne

MVP: Lisania Grafort (Kuba)

Najlepsza rozgrywająca: Ailyn Liberato (Dominikana)

Najlepsze przyjmujące: Marcela Herrera, Michelle Lizarraga (obie Meksyk)

Najlepsze środkowe: María Ignacia Nielsen (Chile), Yensy Kindelan (Kuba)

Najlepsza atakująca: Alondra Tapia (Dominikana)

Najlepsza libero: Camila Arias (Kostaryka)

Puchar Panamerykański mężczyzn do lat 23 wystartują w sobotę i potrwają do 22 września. Gospodarzem zawodów będzie Paramaribo (Surinam).