Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > 20 lat rywalizacji na siatkarskich parkietach. Krystyna Strasz zakończyła karierę

20 lat rywalizacji na siatkarskich parkietach. Krystyna Strasz zakończyła karierę

fot. Łukasz Krzywański

Coraz bardziej kurczy się grono doświadczonych siatkarek “z poprzedniego pokolenia” na polskich parkietach. Rywalizująca od ponad dwudziestu lat, również i na tych juniorskich boiskach Krystyna Strasz zakończyła karierę. Drugie spotkanie o 5. miejsce pomiędzy ŁKS-em Commercecon Łódź a MOYA Radomką Radom było ostatnim w jej karierze.

KAWAŁ HISTORII I SUKCESÓW

Krystyna Strasz urodziła się w Sosnowcu, a swoje pierwsze siatkarskie kroki stawiała w młodzieżowej drużynie MKS-u Dąbrowa Górnicza do lat dwudziestu. Na angaż w pierwszym zespole musiała poczekać do sezonu 2007/2008. To właśnie wtedy zadebiutowała na seniorskich parkietach, a zarazem wywalczyła awans do siatkarskiej ekstraklasy. W rodzimym mieście spędziła największą część swojej kariery, bowiem barwy Miejskiego Klubu Sportowego reprezentowała aż do sezonu 2015/2016, co daje aż dziewięć sezonów w jednym klubie. A mówimy przecież tylko o dziewięciu latach w seniorskim MKS-ie, nie mówiąc o dopiero co wspomnianych latach w juniorskich zmaganiach.

Jako siatkarka szybko się rozwinęła. Już w swoim debiutanckim sezonie na seniorskich boiskach, a więc w rozgrywkach 2007/2008 została okrzyknięta mianem najlepiej broniącej ówczesnej PlusLigi. Równie dynamicznie została dostrzeżona trenera Rafała Błaszczyka, który powołał ją do drugiej reprezentacji Polski. W 2009 roku sięgnęła po brąz Letniej Uniwersjady. Rok później otrzymała powołanie do pierwszej kadry przez Jerzego Matlaka i wystąpiła na turnieju Volley Masters Montreux, a w 2011 roku Alojzy Świderek desygnował ją na turniej mistrzostw Europy. Biało-czerwoną flagę pierwszej drużyny reprezentowała w sumie 22-krotnie.

LIGOWA WYJADACZKA

O ile Krystyna Strasz szeregów reprezentacji Polski specjalnie nie zawojowała, o tyle ligowe już tak. To poczciwa wyjadaczka ligowa, która jest świetnym przykładem tego, jak można utożsamiać się z klubem. Przy tak długim stażu, jaki miała w MKS-ie Dąbrowa Górnicza, nie było innej opcji, ażeby święciła pierwsze sukcesy z jakimkolwiek innym klubem. Strasz co prawda sięgnęła szybciej po medal Letniej Uniwersjady, aniżeli mistrzostw Polski, niemniej jednak pierwszy krążek na jej szyi zawisł rok później – w 2010 roku. Wówczas z MKS-em zdobyła brąz. Prawdziwą namiastką sukcesów były lata 2012-2013, kiedy to sięgnęła po dwa wicemistrzostwo Polski, dwa Pucharu Polski oraz dwa Superpuchary Polski. Co więcej – w 2012 i 2013 roku odebrała nagrodę najlepiej broniącej Pucharu Polski.

Po długim “zasiedzeniu” w Dąbrowie Górniczej 36-latka przeniosła się do ŁKS-u Łódź. Wówczas Wiewióry wracały na siatkarski szczyt. Sama Strasz mogła odczuć głód sukcesów, bo 2013 rok był ostatnim na dość długi okres. Finalnie jednak warto było czekać, ponieważ w 2018 roku libero zdobyła drugie wicemistrzostwo Polski, a rok później upragnione i jedyne w swoim dorobku mistrzostwo. Pochodząca z Zagłębia Dąbrowskiego zawodniczka wraz z Łódzkim Klubem Sportowym sięgała wyłącznie po medale i to najczęściej tej brązowej barwy, bowiem od 2020 roku przez kolejne dwa lata kończyła rozgrywki właśnie na 3. miejscu.

MKS Dąbrowa Górnicza oraz ŁKS Łódź były jedynymi klubami, w których Krystyna Strasz odnosiła sukcesy. W barwach rodzimej formacji odniosła ich w sumie siedem, a w barwach Łódzkiego KS-u pięć.

Ostatnim i zarazem trzecim pomimo rywalizacji na przestrzeni dwudziestu lat! – okazał się Radomka Radom. Trwający sezon jest drugim w barwach klubu z Mazowsza. Finalnie pochodząca z domu Tkaczewskich libero żegna się z profesjonalną karierą oraz rozgrywkami na 9. miejscu w poprzednich zmaganiach oraz w jeszcze trwających na 6. W bieżących zmaganiach rola Strasz ograniczała się jedynie do roli zmienniczki, wszak w pierwszym składzie występowała Maria Stenzel – nominalna libero reprezentacji Polski.

Zobacz również:
Zuzanna Efimienko-Młotkowska: Chcę skończyć na swoich warunkach

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2024-04-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved