Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Kenijska siatkówka zrobiła milowy krok w rozwoju

Kenijska siatkówka zrobiła milowy krok w rozwoju

fot. FIVB

W 2021 roku reprezentacja Kenii w siatkówce kobiet została wybrana do udziału w pilotażowym projekcie programu FIVB Volleyball Empowerment, którego celem jest wzmocnienie reprezentacji narodowych i sportowców na całym świecie. Jakie są efekty tej współpracy?

Projekt trwa niecałe dwa lata, a jego wpływ jest już odczuwalny w Kenii po tym, jak trzy reprezentantki kraju przeszły na zawodowstwo po występie w mistrzostwach świata we wrześniu ubiegłego roku.

Kenia zajęła 19. miejsce na 24 kraje grające w mistrzostwach świata. Kenijki na mundialu pokonały Kamerun 3:0 i odnotowały przyzwoite wyniki przeciwko Włochom, Portoryko, Holandii i Belgii.

Po MŚ Sharon Chepchumba dołączyła do greckiej drużyny Aris Thessanoliki, a Veronica Adhiambo podpisała kontrakt z tureckim drugoligowym Tarsus Belediyespor. Noel Murambi dostała możliwość gry dla cypryjskiej drużyny A Lemesos. – Zawsze chciałam grać zawodowo w siatkówkę, więc to spełnienie marzeń. Wcześniej miałam okazję grać zawodowo, ale nie mogłem z różnych powodów – powiedziała Murambi. – Kilka dni przed podróżą skręciłam kostkę podczas treningu i spuchła. Kiedy jednak opuchlizna się zmniejszyła, mogłam szybko wrócić do treningów. To tylko jedna z korzyści programu, który mieliśmy w Brazylii, a konkretnie treningu siłowego, który pomógł nam uniknąć poważnych kontuzji i dobrze sobie z nimi radzić, gdy już się pojawią. Gdyby to było w przeszłości, zostałabym wykluczona na wiele miesięcy – oceniła.

Sharon Chepchumba, najlepsza punktująca Kenii na mistrzostwach świata, stwierdziła, że program Volleyball Empowerment zmienił jej mentalność i sprawił, że rozumie siatkówkę na szerszym poziomie. – Kiedyś myślałam, że do gry w siatkówkę wystarczy naturalna siła, ale kiedy pojechałam do Brazylii i zobaczyłam więcej utalentowanych zawodniczek, które ciężko pracują na siłowni, aby zbudować swoją siłę, to był dzwonek alarmowy. Moja gra znacznie się poprawiła, od kiedy trenuję profesjonalnie. Przejście na zawodowstwo pomogło mi również zrozumieć, że siatkówka to wielki biznes poza boiskiem. 

Paul Bitok, który trenuje reprezentację Kenii od 2019 roku, powiedział, że Volleyball Empowerment już przyniosło zmianę w krajowej siatkówce, dodając, że mocniejsze skupienie się na młodzieży przyniosłoby jeszcze lepsze wyniki. – Wchodząc w interakcje z najlepszymi zawodniczkami w Brazylii, nasze siatkarki zdały sobie sprawę, że mogą zmienić swoje życie poprzez siatkówkę. Część z nich przeszła na zawodowstwo, co zmotywuje przyszłe pokolenia do jeszcze cięższej pracy. Program to dobry pomysł i jeśli uda nam się go powielić na poziomie młodzieżowym w wieku od 18 do 23 lat, całkowicie zmieni to kenijską siatkówkę. Jeśli ta grupa otrzyma podobne szkolenie i udogodnienia, jakie mieliśmy w Brazylii, będzie to zmiana zasad gry.

Przewodniczący Komisji FIVB Volleyball Empowerment Vladimir Grbić powiedział, że projekt pilotażowy w Kenii był doskonałym przykładem dla innych krajów. – Kobieca reprezentacja Kenii znacznie się poprawiła i jest to dobry przykład tego, jak możemy rozwijać wyniki drużyn narodowych nie tylko w Afryce, ale na całym świecie. W następnej fazie potrzebujemy wsparcia lokalnych trenerów, aby wybrać młode zawodniczki, które mogą zrobić różnicę w kenijskiej siatkówce. Chcemy mieć pewność, że podstawa jest solidna, a to będzie wymagało wsparcia ze strony Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Sportu i szkół – dodał Grbić.

źródło: fivb.org, opr. własne

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-12-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved