Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kamil Sołoducha: Finowie nigdy nie odpuszczają

Kamil Sołoducha: Finowie nigdy nie odpuszczają

fot. cev.eu

Reprezentacja Polski w sobotę powalczy w 1/8 finału siatkarskich mistrzostw Europy. Jej przeciwnikiem będą Finowie, o których w rozmowie z Onet Sportem opowiedział Kamil Sołoducha, były statystyk reprezentacji Finlandii. – Finowie nigdy nie odpuszczają. W ich naturze nie leży poddawanie się – ocenia.

Proszę wymienić najmocniejsze i najsłabsze strony reprezentacji Finlandii.Kamil Sołoducha: – Osłabieniem Finów na pewno jest kontuzja Eemiego Tervaporttiego, którego aktualnie zastępuje Mikko Esko. To 43-letni rozgrywający, wręcz legenda reprezentacji. Na pewno przemawia za nim doświadczenie. Z drugiej strony wiek nie jest sojusznikiem sportowców. Gołym okiem da się zauważyć, że porusza się już nieco wolniej. Z kolei najmocniejszą stroną drużyny jest libero Lauri Kerminen, który od lat stanowi o sile czołowych klubów ligi rosyjskiej. Teraz do gry wchodzi młode pokolenie tak jak np. Miki Jauhiainen. Środkowy, który studiował i uczył się siatkówki w USA i ma zupełnie inny pogląd na grę.

Jakie to poglądy?

– Pozostali siatkarze wywodzą się z europejskiej szkoły, ale z Mikim jest inaczej. W Stanach Zjednoczonych został nauczony bycia liderem na boisku. Mimo że to środkowy, a prywatnie bardzo cichy i skromy chłopak, to stara się przewodzić drużynie. Nauczony został analitycznego myślenia i jak trochę go obserwowałem, to naprawdę z tego korzysta.

 Finowie są w stanie czymś zaskoczyć Polaków?

– Polska, jako mistrz świata, nie powinna mieć problemu z pokonaniem tej drużyny. Natomiast Finowie nigdy nie odpuszczają. W ich naturze nie leży poddawanie się.

Do 2018 roku trenerem Finów był dobrze znany w Polsce za sprawą pracy w Kędzierzynie-Koźlu Tuomas Sammelvuo. Od fińskiego dziennikarza usłyszałem, że Sammelvuo przez pięć lat pracy postawił stempel na tej drużynie.

– Dzielę trenerów na dwie grupy. Pierwsza, która lubi rozmawiać i druga – zwolennicy analizy. Tuomas to zdecydowanie pierwsza grupa. Mam z nim same dobre wspomnienia. To bardzo pozytywny, otwarty i komunikatywny człowiek. Preferuje komunikację z ludźmi i zawodnikami, niż analizę taktyczną. On uwielbia motywować zawodników. To się sprawdzało. Finlandia za kadencji trenera Sammelvuo była drużyną z mocno przeciętnym wyszkoleniem, jak na warunki europejskie, ale Tuomas potrafił tak zmotywować zespół, dzięki czemu niwelował te różnice.

Sammelvuo obecnie prowadzi Rosjan, z którymi możemy spotkać się w ćwierćfinale.

– Nie lubię bawić się w przewidywanie przyszłości, ale obserwując mecze, uważam, że Rosjanie grają teraz słabiej niż na igrzyskach olimpijskich. Nasze szanse są więc większe niż jeszcze dwa miesiące temu. Mistrzostwa rozgrywane są w naszym kraju, a to nasz dodatkowy atut. Jestem dobrej myśli.

Rozmawiał Maciej Trąbski – więcej w serwisie onet.pl

źródło: onet.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-09-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę