Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Kaliszanki najlepsze w mistrzostwach Polski kadetek

Kaliszanki najlepsze w mistrzostwach Polski kadetek

Dobiegły końca mistrzostwa Polski kadetek. Po pięciodniowej rywalizacji w Wieliczce bez porażki triumfowały siatkarki Energi MKS SMS Kalisz. Drugie miejsce zajęły zawodniczki UKS-u Ateny Warszawa, zaś na najniższym stopniu podium stanęły kadetki V LO Developres Rzeszów.

W małym finale tegorocznych mistrzostw Polski kadetek od pierwszego gwizdka trwała wyrównana walka o zdobycie brązowego medalu. Siatkarki grały punkt za punkt aż na zagrywce po rzeszowskiej stronie stanęła Emilia Chrzanowska, posłała dwa asy i Developres prowadził 11:9. Trener Wojciech Lalek poprosił o czas dla Legionovii, ale nie powstrzymało to ekipy z Podkarpacia. Każde zawahanie po stronie Mazowszanek sprawiało, że ich przeciwniczki powiększały przewagę i było już 20:12. Kolejne dobre serwisy rzeszowianek i problemy w przyjęciu Legionovii sprawiły, że w Wieliczce pierwszy set zakończył się 25:15.

Druga odsłona przyniosła poprawę skuteczności LTS-u i legionowianki nie pozwalały rywalkom za bardzo odskoczyć z wynikiem, który długo oscylował wokół remisu. Zespół z Rzeszowa wysunął się minimalnie na prowadzenie w ostatniej części partii, ale zmotywowane legionowianki nie zamierzały odpuszczać ani jednej piłki. Podwójny blok Gabrieli Dębowskiej i Hanny Tylskiej zatrzymał atak z lewego skrzydła i to Legionowo miało piłkę setową. Developres był jednak czujny w asekuracji, wybronił się, a chwilę później asem zakończył seta na przewagi 26:24.

W trzecim secie od prowadzenia rozpoczęły rzeszowianki, po raz kolejny potwierdzając, że ich zagrywka sprawia trudności przeciwniczkom. Najpierw Chrzanowska, a potem kapitan Natalia Rejment zapunktowały serwisem i wynik wynosił 7:3. Po przeciwnej stronie siatki straszyć serwami próbowała Maja Brodowska, a najskuteczniej atakowała Marlena Skornóg, jednak było to za mało na rozpędzone rzeszowianki. Trzeba jednak przyznać, że legionowianki wytrzymały presję i zdołały doprowadzić do remisu po 19, a wynik spotkania miał się rozstrzygnąć w emocjonującej końcówce. Wartka gra trwała do ostatnich sekund – najpierw pierwszą piłkę setową obroniły legionowianki i zbliżyły się na punkt dezorientując Developres, by po chwili wyrównać po 24. W polu zagrywki pomyliła się Martyna Skornóg dając trzecią piłkę meczową rzeszowiankom, której te ponownie nie wykorzystały. Chwilę później w aut kiwnęły legionowianki, a piski radości rozległy się wśród rzeszowskiej ekipy.

MVP: Natalia Rejment

mecz o 3. miejsce:
LTS Legionovia Legionowo – VLO Developres Rzeszów 0:3
(15:25, 24:26, 25:27)

Kaliszanki i warszawianki przeszły przez turniej finałowy bez porażki, więc zapowiadała się naprawdę emocjonująca wymiana siatkarskich podań. Żadna z dziewcząt nie wstrzymywała ręki nad siatką, a kwadraty rezerwowych bardzo głośno dopingowały swoje koleżanki na boisku. Nieznaczne prowadzenie wypracowały warszawianki, gdy na zagrywce pojawiła się Barbara Latos – po jej asie Atena prowadziła już 10:6. Kilka minut później kaliszanki zwarły szyki i odwróciły zupełnie wynik prowadząc 18:12. Energa tak jak w poprzednich spotkaniach mogła liczyć na skuteczność w ataku Julii Papszun i Patrycji Łagidy, które pociągnęły grę do końca, a wynik seta ustalono na 25:18.

Zawodniczki trenera Grzegorza Kowalczyka dobrze rozpoczęły również drugiego seta, dość wysoko prowadząc aż do połowy partii, jednak chwilę później ich nieuwagę wykorzystały siatkarki ze stolicy niwelując różnicę do jednego punktu. Kaliszanki potrzebowały przerwy w grze, aby powrócić do dyspozycji – poprawiły przyjęcie i wygrały 25:19.

Wydawało się, że i w trzecim secie Energa MKS łatwo poradzi sobie z warszawiankami, ale Atenki co chwilę zaskakiwały zagraniami i nie pozwalały zanadto rozpędzać się kaliszankom. Powtórzyła się jednak końcówka z poprzednich odsłon tego meczu. Energa wrzucała szósty bieg i powiększała przewagę. Ostatni gwizdek wybrzmiał przy stanie 25:18, a siatkarki z Wielkopolski mogły cieszyć się ze swojego triumfu.

MVP: Klara Kempfi