Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Turczynki na najniższym stopniu podium

ME K: Turczynki na najniższym stopniu podium

Reprezentacja Turcji bez straty seta wygrała spotkanie o brązowy medal mistrzostw Europy kobiet. Siatkarki z Holandii miały swoje szanse na przedłużenie tego pojedynku, jednak ta sztuka im się nie udała. Turczynki odrobiły kilkupunktową stratę w trzeciej partii i dyktowały warunki w końcówce.

Seria błędów Holenderek pozwoliła ich rywalkom odskoczyć już na początku meczu (5:1). Turczynki jednak również nie wystrzegały się pomyłek, co w połączeniu z asem serwisowym i mocnym atakiem Celeste Plak spowodowało, że podopieczne trenera Avitala Selingera wyrównały (8:8). Chwilę później turecki zespół prowadził 11:8 za sprawą trudnej zagrywki Tugby Seboglu, a w drugiej części seta powiększył dystans za sprawą akcji Ebrar Karakurt oraz Edy Erdem Dundar (21:14). Siatkarki z Królestwa Niderlandów nie zdołały już odrobić tak znaczących strat – ostatni punkt padł po uderzeniu Karakurt (25:20).

W drugim secie początkowo toczyła się wyrównana walka. Akcje Niki Daalderop pozwoliły Holenderkom odskoczyć (6:4), ale już chwilę później było 9:6 dla Turczynek po serii zagrań Hande Baladin, Zehry Gunes i Karakurt. Błędy podopiecznych trenera Salingera powiększyły dystans i chociaż między zespołami wywiązała się gra punkt za punkt, to turecka drużyna utrzymywała przewagę (18:13). Sytuacja nie zmieniła się już do końca partii, a zwycięstwo drużyny trenera Giovanniego Guidettiego przypieczętowała Karakurt (25:19).

Trzecią odsłonę otworzyła gra punkt za punkt, chociaż błędy Turczynek pozwoliły Holenderkom objąć prowadzenie (8:5), które powiększył kolejny autowy atak Baladin (7:11). Podopieczne trenera Selingera grały solidnie, skuteczne zagrania notowała Anne Buijs, dzięki czemu jej zespół utrzymywał dystans (16:12). Im bliżej końca seta tym lepiej grały jednak siatkarki z Turcji – seria akcji Karakurt, w połączeniu z blokiem Melihy Ismailoglu pozwoliło im doprowadzić do wyrównania (22:22). Ostatecznie górą były podopieczne trenera Guidettiego po asie serwisowym Ismailoglu oraz efektowny atak Edy Erdem Dundar (25:23).

Turcja – Holandia 3:0
(25:19, 25:20, 25:23)

Turcja: Ozbay (3), Senoglu (5), Baladin (13), Erdem Dundar (8), Gunes (9), Karakurt (13), Akoz (libero) oraz Ismailoglu (3), Unal i Boz (2)
Holandia: Plak (6), Lohuis (3), Buijs (14), Bongaerts (1), Daalderop (8), Timmerman (5), Schoot (libero) oraz Grothues, Dijkema, Baijens (2), Jasper i Dambrink (3)