Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Holenderki pokonały Szwedki i powalczą o medale

ME K: Holenderki pokonały Szwedki i powalczą o medale

Reprezentacji Szwecji nie udało się sprawić kolejnej niespodzianki. W 1/4 finału mistrzostw Europy ekipa ze Skandynawii musiała uznać wyższość wyżej notowanych Holenderek. Podopieczne Avitala Selingera wygrały ten mecz bez straty seta, choć rywalki stawiały momentami trudne warunki.

Początek meczu należał do Szwedek, które po udane kontrze Isabelle Haak objęły prowadzenie 5:3. Ta sama zawodniczka powiększyła je do trzech oczek (10:7). Holenderki grały nerwowo i nie były w stanie zniwelować strat. Eline Timmerman pozwoliła im zbliżyć się do rywalek, ale wciąż musiały gonić wynik. Dopiero skuteczna kontra Anne Buijs dała pomarańczowym remis (19:19). Im bliżej końca seta, tym Skandynawki zaczęły mylić się w ataku, a po asie serwisowym Juliet Loghuis Holenderki wygrywały już 23:20. Chwilę później było 24:22, ale Szwedki doprowadziły do walki na przewagi. W niej pomyłka w ataku Haak przechyliła szalę zwycięstwa na stronę faworytek (27:25).

W pierwszej fazie drugiego seta obie drużyny szły łeb w łeb. Dopiero blok na Annie Haak i udana kontra Niki Daalderop sprawiły, że to Holenderki zaczęły przejmować inicjatywę na boisku (8:5). Ich rywalki zaczęły popełniać błędy, a po akcji Buijs pomarańczowe wygrywały już 11:6. Szwedki zbliżyły się na 10:12, ale Elles Dambrink poderwała Holenderki do walki. Po błędzie w ataku Haak odskoczyły one już na 17:11. Przy zagrywce Lindy Andersson Skandynawki odrobiły część strat (16:19), ale na więcej nie było ich stać. W końcówce serią trudnych serwisów popisała się Lohuis, a Buijs przypieczętowała pewne zwycięstwo Holenderek w tej części spotkania (25:16).

W trzeciej partii poszły one za ciosem, a skuteczne zagrania Daalderop i Buijs spowodowały, że szybko odskoczyły od rywalek (5:1). Do walki Szwedki poderwała Alexandra Lazić, a po punktowej zagrywce Wilmy Andersson zbliżyły się one do przeciwniczek na 10:12. Jednak udane kontry Dambrink oraz Daalderop sprawiły, że pomarańczowe nadal dyktowały warunki gry (15:11). Ich błędy pozwoliły rywalkom wrócić do gry (16:16). Dopiero Celeste Plak pozwoliła pozbierać się Holenderkom. W końcówce mogły one liczyć na błędy Skandynawek, a Buijs przypieczętowała ich awans do półfinału (25:19).

Szwecja – Holandia 0:3
(25:27, 16:25, 19:25)

Szwecja: Andersson L. (3), Topic (6), Haak I. (18), Lazić A. (6), Andersson V. (2), Haak A. (8), Sjoberg (libero) oraz Lazić R., Hellvig, Arrestad i Andersson S. (1)
Holandia: Lohuis (11), Buijs (8), Bongaerts (2), Daalderop (16), Timmerman (9), Dambrink (10), Schoot (libero) oraz Plak (1), Dijkema i Baijens