Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K, gr. D: Rumunki urwały seta Turcji

ME K, gr. D: Rumunki urwały seta Turcji

W drugim meczu pierwszego dnia mistrzostw Europy siatkarek w grupie D Rumunki mierzyły się z reprezentacją Turcji. Faworytkami były przyjezdne, jednak to gospodynie lepiej weszły w spotkanie, niespodziewanie wygrywając pierwszą partię 25:23. W kolejnych jednak inicjatywę przejęły już Turczynki i to one ostatecznie, wygrywając 3:1, zapisały na swoim koncie komplet punktów.

W spotkanie lepiej weszły Rumunki, które za sprawą skutecznych ataków Alexii Carutasu objęły prowadzenie (7:3). Uderzenia Ebrar Karakurt pozwoliły Turczynkom nieco zniwelować różnicę (5:7), jednak ich rywalki szybko odbudowały przewagę, którą później spokojnie utrzymywały (14:9). Dopiero w końcówce podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego rzuciły się do odrabiania strat, co całkowicie udało im się przy zagrywce Zehry Gunes (21:21). Po zaciętej walce punkt za punkt ostatecznie lepsze okazały się Rumunki za sprawą bloku Adeliny Budai-Ungureanu i błędu Karakurt (25:23).

Podrażnione porażką Turczynki mocno otworzyły drugą partię dzięki trudnym zagrywkom Melihy Ismailoglu i blokom Karakurt (5:1). Chwilę później, gdy w polu serwisowym pojawiła się Gunes, ich przewaga wynosiła już dziewięć punktów (11:2). Rumunki nie miały nic do powiedzenia w tej partii, popełniały wiele błędów i nie były w stanie zniwelować znaczącej różnicy (7:19). Siatkarki z Turcji spokojnie dokończyły seta, a ich zwycięstwo przypieczętowała Eda Erdem Dundar (25:10).

Początek trzeciego seta był wyrównany (4:4). Dopiero as serwisowy Erdem dał Turczynkom przewagę (6:4), którą chwilę później powiększyły (8:5). Po akcji Hinde Baladin dystans wynosił już cztery punkty (11:7), natomiast przy zagrywce Erdem wzrósł do siedmiu (18:11). Podopieczne trenera Guidettiego przejęły kontrolę nad tą partią i spokojnie doprowadziły przewagę do końca, wygrywając 25:20 za sprawą ataków Karakurt i Erdem.

W czwartym secie Turczynki od początku zaczęły budować przewagę, co udało im się dzięki trudnej zagrywce Ismailoglu i różnorodnej grze w ataku (10:3). Skuteczne bloki Carutasu i Petruty Orlandei pozwoliły Rumunkom odrobić część strat w połowie partii (11:14), jednak już chwilę później ich rywalki odbudowały dystans, gdy mocne uderzenie zanotowała Karakurt, a blok Gunes (18:11). Sytuacja nie zmieniła się już do końca meczu – blok w wykonaniu Erdem dał Turczynkom piłki meczowe, a błąd ich przeciwniczek zwycięstwo (25:17).

Rumunia – Turcja 1:3
(25:23, 10:25, 20:25, 17:25)

Rumunia: Buterez (8), Balintoni (1), Orlandea (4), Ionescu (4), Carutasu (17), Budai-Ungureanu (12), Ciucu (libero) oraz Ariton, Matei (1), Miclaus, Cojocaru M., Cojocaru A. (libero)
Turcja: Ozbay (2), Senoglu (1), Erdem Dundar (15), Gunes (11), Aydin (1), Karakurt (26),  Sebnem Akoz (libero) oraz Baladin (10), Ismailoglu (4), Unal, Boz