Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U21 K: Jedna niespodzianka na początek turnieju

MŚ U21 K: Jedna niespodzianka na początek turnieju

W Meksyku ruszyły mistrzostwa świata siatkarek do lat 21. W pierwszym dniu rywalizacji doszło do jednej niespodzianki, bowiem Egipcjanki pokonały rówieśniczki z Tajlandii. Sporo meczów zakończyło się w 3 setach, a tylko Turczynki podzieliły się punktami z Holenderkami.

Do niespodzianki doszło w grupie A, w której Tajki dość niespodziewanie uległy Egipcjankom. Mecz dobrze się dla nich zaczął, ale trzy kolejne odsłony padły łupem siatkarek z Afryki. Kluczem do ich zwycięstwa okazała się zagrywka, którą punktowały 12 razy. Nie było to jednak porywające widowisko, bo oba zespoły popełniły łącznie niemal 60 błędów. Bezapelacyjną liderką zawodniczek z Azji była Toquallah Eassa, która zakończyła mecz z 24 punktami na koncie. Wśród pokonanych na słowa uznania zasłużyła Waruni Kanram, która wywalczyła 13 oczek.

Niespodzianki nie sprawiły za to Meksykanki, które w trzech setach uległy Japonkom. Trochę walki było jedynie w trzeciej z nich, w której rywalki przekroczyły barierę 20 oczek. Na dłuższą metę nie były w stanie poradzić sobie jednak z kombinacyjną grą rywalek, a przewaga Azjatek najbardziej uwidoczniła się w ataku, w którym zdobyły o 25 oczek więcej. Ich liderką była Amika Saiki, która zdobyła 20 punktów. Wśród gospodyń 11 oczek zgromadziła Yuridia Marquez.

Na inaugurację zmagań w grupie B Włoszki planowo gładko rozprawiły się z Tunezyjkami. Rywalki w żadnym z setów nie nawiązały z nimi wyrównanej walki, a w drugim secie nie wyszły nawet z dziesiątki. Olbrzymią przewagę siatkarki z Italii uzyskały w ataku, punktując tym elementem aż 39 razy. Do tego dołożyły 10 bloków. Pierwsze skrzypce w ich szeregach grała Stella Nervini, która zakończyła spotkanie z 15 punktami na koncie.

Bez niespodzianki obyło się również w drugim starciu tej grupy, w którym Brazylijki rozgromiły Dominikanki. O bezradności tych drugich świadczy fakt, że w całym spotkaniu uzbierały zaledwie 39 oczek. Przewaga faworytek zaczynała się na zagrywce (7 asów), a kończyła w bloku, którym punktowały aż 17 razy. Rywalki nie miały elementu, w którym potrafiłyby nawiązać wyrównaną walkę. Do sukcesu Brazylijki poprowadziła Helena Wenk, która zapisała na swoim koncie 13 punktów.

W pierwszym meczu grupy C Serbki wygrały w trzech setach z Chinkami, ale nie było to jednostronne widowisko, bowiem dwie partie kończyły się batalią na przewagi. Oba zespoły postawiły na zagrywkę, punktując tym elementem 11 i 10 razy. Azjatki popełniły jednak znacznie więcej, bo aż 31 błędów własnych. Do sukcesu Europejki poprowadziły Anja Zubić i Una Vajagić, które zapisały na koncie po 11 punktów. Po drugiej stronie siatki wyróżniła się Yindi Wang, która wywalczyła 10 oczek.

W drugim spotkaniu Polki trochę męczyły się z Argentynkami. O ile pierwszą odsłonę wygrały gładko, o tyle w dwóch kolejnych wyszarpały zwycięstwo rywalkom. Ich najsilniejszą bronią był blok, którym 12 razy zatrzymywały rywalki. Mogły też liczyć aż na 23 ich błędy własne. Niestety, zwycięstwo okupiły kontuzją Barbary Latos. Najczęściej w naszym zespole punktowała Dominika Pierzchała, zdobywczyni 14 oczek, zaś w szeregach rywalek wyróżniła się Nicole Perez, która wywalczyła 16 punktów.

Pierwszym liderem grupy D zostały Amerykanki, które w trzech setach rozprawiły się z Kubankami. Najwięcej walki było w premierowej odsłonie, która rozstrzygnęła się dopiero w końcówce. Faworytki w każdym elemencie zyskały pewną przewagę, a dodatkowo mogły liczyć na 29 błędów własnych rywalek. Prym w ich szeregach wiodła Abigail Mullen, która wywalczyła 12 oczek. Po drugiej stronie siatki takim samym dorobkiem mogła poszczycić się Lisania Grafort.

O wiele więcej emocji było w drugim spotkaniu, w którym Turczynki podzieliły się punktami z Holenderkami. Prowadziły już 2:1, ale zwycięstwo przypieczętowały dopiero w tie-braku. Był to mecz bloków, bowiem obie drużyny tym elementem punktowały aż 32 razy. Pierwsze skrzypce wśród siatkarek znad Bosforu grała Beren Yesilirmak, która zgromadziła 21 punktów. Natomiast pomarańczowym nie pomogło 24 oczka Nicole Van de Vosse.