Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Jakub Czerwiński i Aliaksei Nasewicz zamykają skład Trefla

Jakub Czerwiński i Aliaksei Nasewicz zamykają skład Trefla

fot. Klaudia Piwowarczyk

Dwóch zawodników wywodzących się ze struktur młodzieżowych Trefla Gdańsk – Jakub Czerwiński i Aliaksei Nasewicz – zamyka skład drużyny na sezon 2022/2023 i dołącza do formacji przyjmujących.

Jakub Czerwiński w zespole juniorów Trefla grał w latach 2018-2020 i na swoim koncie ma złoto i brąz mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej z 2019 i 2020 r., które zdobywał razem z Karolem Urbanowiczem, Dawidem Pruszkowskim i Jordanem Zaleszczykiem. W minionym sezonie grał z kolei w pierwszoligowym Mickiewiczu Kluczbork.Natomiast Aleks Nasewicz  w minionym sezonie występował w drużynach juniorów i II ligi Trefla, a w trakcie okresu przygotowawczego trenował już z pierwszą drużyną, zastępując podczas nieobecności Moritza Reicherta. – Od lat konsekwentnie wprowadzamy do pierwszej drużyny zawodników z naszych zespołów młodzieżowych. W sezonie 2022/2023 będą oni stanowili aż 1/3 składu. Trzymamy kciuki za debiut Aleksa, a także powrót do zdrowia i rozwój Kuby, za którym już doświadczenia pierwszoligowe – mówi Dariusz Gadomski, prezes Trefla Gdańsk.

Jakub Czerwiński za miesiąc skończy 21 lat i mierzy 195 cm. Pochodzi z Wągrowca, a swoje pierwsze kroki w siatkówce stawiał w zespole NTS Trójka Nakło. W 2015 roku zajął 3. miejsce w mistrzostwach Polski młodzików. Rok później ponownie stanął na najniższym stopniu podium, tym razem w kategorii kadetów. W 2017 roku przyjmujący rozpoczął naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale. Wraz z kolegami z reprezentacji zdobył m.in. złoty medal EEVZA do lat 17 (2017 r.) oraz był uczestnikiem mistrzostw świata do lat 21 w 2019 roku. W 2018 roku, równocześnie z nauką w Spale, rozpoczął też grę w drużynie juniorów Trefla Gdańsk. Żółto-czarne barwy reprezentował przez dwa sezony, sięgając po złoto i brąz mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej. Te medale zdobywał razem z trzema wychowankami klubu, z którymi w sezonie 2022/2023 ponownie spotka się w jednym zespole, ale już w pierwszej drużynie „gdańskich lwów” – Karolem Urbanowiczem, Dawidem Pruszkowskim i Jordanem Zaleszczykiem. W sezonie 2020/2021 młody przyjmujący przeszedł do Indykpolu AZS Olsztyn, w którego barwach zanotował debiut w PlusLidze, a w minionym sezonie grał w pierwszoligowym Mickiewiczu Kluczbork.

Aliaksei Nasewicz to z kolei Białorusin, który dwa tygodnie temu skończył 19 lat i mierzy 197 cm. Pierwsze treningi siatkarskie zaczął w wieku 10 lat i grał w rozgrywkach międzyszkolnych reprezentując Szkołę im. Sapiegi z rodzinnego Grodna. W listopadzie 2016 roku – w wieku 13 lat – dostał pierwszą licencję zawodniczą. We wrześniu 2018 roku przyjechał razem z rodziną do Gdańska. Tutaj osiedlili się na stałe, nie chcąc wracać na Białoruś. 15-latek zaczął wtedy treningi z GKS-em Stoczniowiec. Od stycznia 2019 r., po uzyskaniu certyfikatu FIVB, reprezentował GKS Stoczniowiec Gdańsk w rozgrywkach młodzieżowych w kategoriach kadetów i juniorów, a od sezonu 2020/2021 grał również z seniorami w II lidze, występując w zespole Stoczniowiec Politechnika Gdańska. Drużyna zajęła wtedy 3. miejsce w grupie i awansowała do fazy play-off. Młody przyjmujący od sezonu 2021/2022 gra w Treflu Gdańsk. Najpierw występował w II lidze z Treflem Lębork i aktywnie przyczynił się do utrzymania w lidze, a następnie od 27 stycznia 2022 r. pomagał juniorom, którzy na koniec sezonu zajęli 4. miejsce w Polsce, a Aliaksei był wyróżniającym się zawodnikiem turnieju. Za sobą ma już także treningi z pierwszą drużyną – w sierpniu 2021 r. zastępował Moritza Reicherta, trenował pod okiem trenera Michała Winiarskiego, a także występował w barwach Trefl Royal Seafood Gdańsk w rozgrywkach letniego PreZero Grand Prix na plaży.

– Myślę, że niewiele osób o tym wie, a warto o tym w tym miejscu powiedzieć – w Gdańsku szkolenie młodzieży jest bezpośrednio w naszych strukturach, w Trefl Gdańsk SA, a nie obok, w na przykład zaprzyjaźnionych ośrodkach, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu klubów. Zarówno trenerzy młodzieżowi, jak i ci zawodnicy, którzy grają w zespołach młodzieżowych są bezpośrednio w naszych strukturach – mówi prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski. – Cieszymy się, że kolejni gracze, którzy najpierw grali w naszych zespołach młodzieżowych, dołączają do pierwszej drużyny. Aleks Nasewicz w poprzednim sezonie grał w drużynach juniorów i II ligi, a jego zdobycze punktowe imponowały. Nie będę ukrywał, że było bardzo duże zainteresowanie Aleksem zespołów z I ligi, ale wspólnie z trenerem uważamy, że powinien przejść on normalne szkolenie przy pierwszej drużynie, rozwijać się przy zespole plusligowym. Kuba Czerwiński to z kolei gracz, który zwrócił uwagę naszych trenerów, gdy grał w Nakle. Został wówczas wypożyczony do Trefla Gdańsk i osiągał sukcesy w naszym zespole juniorów. W tej kategorii wiekowej zdobył brąz i złoto. Przyznam, że mieliśmy wówczas nadzieję, że będzie z nami od razu po zakończeniu kariery juniorskiej, jednak niestety los tak pokierował, że najpierw przeniósł się do Olsztyna, a następnie Olsztyn wypożyczył go do pierwszoligowego Kluczborka. Teraz ponownie będzie w żółto-czarnych barwach i to mnie bardzo cieszy – mówi prezes Gadomski.

– Kuba przez dłuższy czas zmagał się też z kontuzją barku, niespełna dwa miesiące temu, z początkiem maja, przeszedł zabieg operacyjny i jest już pod opieką naszego fizjoterapeuty Piotra Ślugajskiego. Piotrek przez lata postawił niejednego zawodnika na nogi, więc liczymy, że Kuba wróci do pełni zdrowia i będzie się mocno rozwijał – dodaje prezes Gadomski. – Fakt, że w sezonie 2022/2023 jedną trzecią składu będą stanowili wychowankowie lub zawodnicy, którzy grali wcześniej w zespole juniorów, świadczy o naszej konsekwencji w realizowaniu założeń właścicieli klubu – Miasta Gdańsk i Pana Kazimierza Wierzbickiego – dla których grupy młodzieżowe są bardzo ważne. Cieszymy się, że co roku możemy wprowadzać kolejnych graczy do pierwszego zespołu i trzymamy kciuki, by losy tych chłopaków toczyły się podobnie jak Karola Urbanowicza – podsumowuje prezes.

Aliaksei Nasewicz w Treflu Gdańsk ma kontrakt do końca sezonu 2024/2025, natomiast z Jakubem Czerwińskim została podpisana roczna umowa, z możliwością przedłużenia, a także z opcją pierwszeństwa Trefla Gdańsk w przypadku chęci kontynuowania kontraktu.

Sezon 2022/2023 będzie rekordowy dla Trefla pod względem liczby wychowanków i zawodników, którzy przed dołączeniem do pierwszej drużyny występowali w zespołach młodzieżowych klubu. Na 15-stu graczy aż pięciu reprezentowało żółto-czarne barwy w drużynach młodzieżowych. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że w zespole seniorów spotka się czterech mistrzów Polski juniorów z 2019 r. i brązowych medalistów w tej kategorii wiekowej z 2020 roku – Karol Urbanowicz, Dawid Pruszkowski, Jordan Zaleszczyk i Jakub Czerwiński.

Zobacz również:
Karuzela transferowa PlusLigi 2022/2023

źródło: treflgdansk.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-06-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę