Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Złoty medal dla Amerykanek, srebro dla Australii, brąz dla Szwajcarek

IO: Złoty medal dla Amerykanek, srebro dla Australii, brąz dla Szwajcarek

April Ross zdobyła swój trzeci medal olimpijski, ale pierwszy złoty. W parze z Alexandrą Klineman pokonała w finale olimpijskim w Tokio reprezentujące Australię Mariafe Artacho del Solar i Taliquę Clancy. To siódmy medal dla USA w historii siatkówki plażowej na IO. Brązowy medal zdobyły Joana Heidrich i Anouk Verge-Depre ze Szwajcarii, które w decydującym meczu okazały się lepsze od Łotyszek.

W meczu o brązowy medal zmierzyły się reprezentantki Łotwy Tina Graudina i Anastasija Kravcenoka oraz Joana Heidrich i Anouk Verge-Depre ze Szwajcarii. Od początku spotkania walka była niezwykle zacięta i wyrównana.

Żaden z zespołów nie był w stanie odskoczyć i zdobyć większej przewagi, a wynik dość długo był bliski remisu. Dopiero w końcówce Szwajcarki zdobyły niewielką przewagę, którą utrzymały do końca seta i po wygranej 21:19 objęły prowadzenie w meczu.

W drugim secie reprezentantki Łotwy sprawiały wrażenie, jakby powoli brakowało im sił po wczorajszym zaciętym meczu półfinałowym. Szwajcarki rozpoczęły tę partię od prowadzenia 4:1, wprawdzie rywalki odrobiły tę stratę, ale Heidrich i Verge-Depre znów odskoczyły na kilka punktów (9:6). Od tego momentu nastąpiła seria punktów w wykonaniu Helwetek i przy stanie 15:8 wynik seta i meczu był praktycznie przesądzony. Reprezentnatki Szwajcarii miały piłkę meczową przy stanie 20:14, Łotyszki jeszcze wygrały kolejną wymianę, ale przy następnej były już bezradne. Graudina i Kravcenoka pozostały bez medalu w Tokio, brązowe medale przypadły Joanie Heidrich i Anouk Verge-Depre.

W finale Mariafe Artacho del Solar i Taliqua Clancy z Australii zmierzyły się z April Ross i Alexandrą Klineman reprezentującymi Stany Zjednoczone. Siatkarki z antypodów chciały się w Tokio zrewanżować rywalkom za porażkę w półfinale mistrzostw świata sprzed dwóch lat w Hamburgu.

Mecz rozpoczął się bardzo dobrze dla Amerykanek, które po skutecznym bloku na Clancy prowadziły już 6:2. Po przerwie na życzenie Australijek siatkarki z USA zdobyły kolejny punkt, a po ataku Klineman prowadziły już 12:6. Na przerwie technicznej zespół USA miał pięć punktów przewagi (13:8), a po powrocie na boisko Amerykanki zdobyły trzy punkty z rzędu. Po asie serwisowym Alix Klineman było już 16:8 i losy tego seta wydawały się przesądzone. Wprawdzie Australijki od stanu 10:18 zdobył jeszcze trzy punkty z rzędu, ale po chwili Amerykanki miały piłkę setową przy stanie 20:14. Zepsuty serwis rywalek dał im wygraną w pierwszej partii 21:15.

Na początku drugiego seta po autowych atakach Mariafe Artacho del Solar przy pierwszej zmianie stron boiska Amerykanki prowadziły już 5:2. Po chwili April Ross popisała się asem serwisowym i Australijki poprosiły o przerwę. Przewaga siatkarek z USA cały czas rosła, były bezbłędne w ataku, miały świetną zagrywkę i po serii 10 punktów z rzędu prowadziły 10:2. Australijki miały ogromne problemy z przyjęciem mocnych zagrywek Alix Klineman (14:5), ale przed przerwą techniczną odrobiły jeszcze dwa punkty (7:14). Gdy po powrocie na boisko kolejne dwie wymiany padły łupem Clancy i del Solar, to Amerykanki poprosiły o przerwę. Siatkarki z antypodów, które miały już w tym secie 9 punktów straty do rywalek, zmniejszyły ją do 4 (11:15). W końcówce pochodzące z Kalifornii Rose i Alix nie dały sobie jednak już odebrać złotego medalu. Po ataku April Rose prowadziły już 20:14 i miały przed sobą sześć ewentualnych piłek meczowych. Wykorzystały trzecią i wygrywając 21:16 i 2:0 w całym meczu sięgnęły po złoty medal igrzysk w Tokio.

To już siódmy olimpijski medal, w tym czwarty złoty w siatkówce plażowej kobiet dla USA. Co ciekawe to również trzeci medal olimpijski zdobyty przez April Ross, która w Londynie zdobyła srebro w parze z Jennifer Kessy, a w Rio de Janeiro brąz z Kerri Walsh-Jennings. Australijki zdobyły trzeci olimpijski medal dla swojego kraju – wcześniej siatkarki z Australii sięgały po brąz w Atlancie (pierwszy turniej olimpijski w siatkówce plażowej) i złoto w Sydney.