Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Zaskakująco jednostronne półfinały w siatkówce plażowej

IO: Zaskakująco jednostronne półfinały w siatkówce plażowej

W piątek rozegrane zostały półfinały olimpijskiej rywalizacji siatkarek i siatkarzy plażowych. Mimo wyrównanej i zaciętej walki w ćwierćfinałach pań, mecze decydujące o awansie do wielkiego finału były dość jednostronne. W starciu o złoto zobaczymy Amerykanki April/Alix oraz Australijki Artacho Del Solar/Clancy. Większych problemów ze zwycięstwem nie miały również męskie duety Mol/Sorum oraz Krasilnikow/Stojanowski.

W pierwszym półfinale Amerykanki April Ross oraz Alix Klineman nie pozostawiły żadnych złudzeń Szwajcarkom Anouk Verge-Depre i Joanie Heidrich. Siatkarki z USA dominowały od początku do końca i w obu partiach zwyciężyły wysoko. Tym samym April Ross już poprawiła wynika z Rio de Janeiro, gdzie w parze z Kerri Walsh Jennings wywalczyła brązowy medal. W Londynie zajęła natomiast drugie miejsce w duecie z Jennifer Kessy. April i Alix w Tokio jednak z pewnością nie zadowolą się srebrem, a mają spore szanse na złoto, bowiem w tym sezonie spisują się lepiej od Australijek i w rankingu światowym plasują się na 5. miejscu.

Siatkarki z Australii, Mariafe Artacho Del Solar i Taliqua Clancy nie miały aż tak łatwej przeprawy w ćwierćfinale jak Amerykanki. W pierwszym secie ich starcia z Łotyszkami Tiną Graudiną i Anastasiją Kravcenką o wyniku decydowała gra na przewagi, chociaż inicjatywa od początku do końca była po stronie Australijek. Wyszarpane zwycięstwo w premierowej odsłonie dodało im motywacji w kolejnej, którą całkowicie zdominowały i wygrały do 13. Dla obu siatkarek finał olimpijski jest najlepszym wynikiem w karierze – Artacho Del Solar w parze z Nicole Laird w Rio de Janeiro uplasowała się na odległej, 19. pozycji, natomiast Clancy grała wtedy z Louise Bawden, z którą zajęła ostatecznie 5. miejsce. W światowym rankingu Australijki znajdują się na 17. lokacie.

Wyniki półfinałów turnieju kobiet:
Verge-Depre A./Heidrich SUI – April/Alix USA 0:2
(12:21, 11:21)

Artacho Del Solar/Clancy AUS – Graudina/Kravcenkoa LAT 2:0
(23:21, 21:13)

Nieco bardziej wyrównane były półfinały mężczyzn, chociaż oba zakończyły się w dwóch setach. Najpierw Norwegowie Anders Mol i Christian Sorum dość szybko uporali się z Łotyszami Martinsem Plavinsem i Edgarsem Tocsem. Pierwszą partię od początku do końca kontrolowali siatkarze z Norwegii, w drugiej natomiast walka była bardziej zacięta, chociaż zwycięstwo duetu Mol/Sorum ani przez chwilę nie było zagrożone. Potwierdzają oni tym samym wysoką dyspozycję w tym sezonie i w starciu o złoto nie będą bez szans, chociaż zmierzą się z wyżej notowanym rywalem

Ich przeciwnikiem w finale będzie bowiem druga para światowego zestawienia, Rosjanie Wiaczesław Krasilnikow i Oleg Stojanowski, którzy w najbardziej wyrównanym półfinale tego dnia pokonali numer jeden w rankingu FIVB, Katarczyków Cherifa Younousse i Ahmeda Tijana 2:0. Europejczycy lepiej rozpoczęli spotkanie, w połowie pierwszego seta do głosu doszli jednak ich rywale. Mimo tego w końcówce minimalnie lepsi byli siatkarze Sbornej. Drugą partię kontrolowali już od początku do końca. Tym samym Krasilnikow znacząco poprawił rezultat z Rio de Janeiro, gdzie w parze z Konstantinem Semenowem zakończył rywalizację tuż za podium.