Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Niespodzianki w turnieju siatkarek plażowych, siatkarze zgodnie z planem

IO: Niespodzianki w turnieju siatkarek plażowych, siatkarze zgodnie z planem

Na turnieju olimpijskim siatkarzy i siatkarek plażowych rozpoczęły się zmagania ⅛ finału. Spośród dwunastu zespołów pań, które rywalizowały pierwszego sierpnia, z igrzyskami pożegnały się w większości zwyciężczynie grup, takie jak Amerykanki Claes/Sponcil czy Rosjanki Makroguzowa/Kholomina, a także liderki rankingu FIVB, Brazylijki Agatha/Duda. W turnieju mężczyzn do ćwierćfinału awansowali Norwegowie Mol/Sorum oraz Katarczycy Cherif/Ahmed.

Na turnieju siatkarek plażowych pierwszego dnia rywalizacji w ⅛ finału rozegrano sześć spotkań. Już na początek zmagań doszło do niespodzianki, bowiem Kanadyjki Bansley/Brandie pokonały trzeci duet światowego rankingu, Amerykanki Claes/Sponcil. Mecz był bardzo wyrównany, o wyniku pierwszej partii decydowała gra na przewagi, w której minimalnie lepsze były reprezentantki USA. W drugim secie lepiej zaczęły grać jednak ich rywalki, które rozstrzygnęły końcówkę na swoją korzyść, podobnie jak końcówkę tie-breaka.

Kanadyjki w ćwierćfinale zmierzą się z Łotyszkami Graudina/Kravcenkoa, które również w trzech partiach pokonały wyżej notowane Rosjanki Makroguzowa/Kholomina. Spotkanie lepiej rozpoczęły siatkarki Sbornej, które kontrolowały przebieg pierwszej odsłony. W drugiej inicjatywę przejęły Łotyszki, dzięki czemu doprowadziły do tie-breaka. W nim szybko przewagę zbudowały zawodniczki z Rosji, jednak w samej końcówce Graudina i Kravcenkoa zdołały wyrównać, po czym objęły minimalne prowadzenie w kluczowym momencie, wygrywając 15:13.

Wyżej notowane rywalki odprawiły również Brazylijki Ana Patricia/Rebecca. Od początku grały znacznie lepiej od Chinek Wang/ X.Y. Xia i pierwszego seta wygrały efektownie do 14. Drugi był znacznie bardziej wyrównany, a o wyniku decydowała gra na przewagi, którą na swoją korzyść rozstrzygnęły siatkarki z Ameryki Południowej. W ćwierćfinale zagrają ze Szwajcarkami A. Verge-Depre/Heidrich, które w ⅛ finału pokonały swoje rodaczki Huberli/Betschart 2:1. Pierwsza partia zwiastowała łatwy mecz dla tych pierwszych, bowiem wygrały ją do 12. Później jednak ich rywalki zaczęły grać zdecydowanie lepiej i doprowadziły do tie-breaka, w którym po długiej grze na przewagi ostatecznie górą były A. Verge-Depre/Heidrich 23:21.

Niemki Ludwig/Kozuch wyeliminowały natomiast z turnieju liderki światowego rankingu, Brazylijki Agatha/Duda. Spotkanie było jednak niezwykle zacięte, a o wyniku każdej partii decydowała zacięta końcówka. Ostatecznie w tie-breaku, po walce na przewagi, lepsze okazały się Europejki. Tym samym Laura Ludwig wciąż ma szansę na powtórzenie wyniku z Rio De Janeiro, gdzie w parze z Kirą Walkenhorst wywalczyła złoty medal.

W ostatnim spotkaniu siatkarek plażowych tego dnia Australijki Artacho Del Solar/Clancy w ⅛ finału pokonały Chinki Xue/Wang X.X. 2:0. Pierwszy set był wyrównany i ostatecznie siatkarki z Australii triumfowały dopiero po grze na przewagi. Wyszarpane zwycięstwo dodało im motywacji, bowiem druga partia była od początku do końca pod ich kontrolą.

(22:20, 21:13)

W turnieju panów rozegrane zostały tylko dwa mecze ⅛ finału,w których triumfowali pierwszy oraz drugi duet światowego rankingu. W pierwszym spotkaniu Katarczycy Cherif/Ahmed, mimo słabego początku i porażki 14:21 w pierwszym secie, pokonali Amerykanów Lucena/Dalhausser 2:1. Norwegowie Mol/Sorum nie mieli natomiast większych problemów z wygraną nad Holendrami Brouwer/Meeuwsen. Siatkarze z Norwegii od początku do końca kontrolowali przebieg tego starcia i chociaż w końcówkach ich rywale odrabiali straty, ostatecznie więcej zimnej krwi w obu partiach zachowali wiceliderzy rankingu FIVB.