Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO M, gr. A: Zacięta walka o ćwierćfinał, lepsi Japończycy

IO M, gr. A: Zacięta walka o ćwierćfinał, lepsi Japończycy

Niezwykle wyrównane i zacięte starcie stoczyły ze sobą reprezentacje Japonii oraz Iranu, walcząc o ostatnie miejsce premiowane grą w ćwierćfinale w grupie A. Mecz lepiej otworzyli Japończycy, jednak w drugim i trzecim secie górą byli podopieczni trenera Władimira Alekny. Mimo porażki 29:31 w trzeciej partii gospodarze turnieju nie poddali się i doprowadzili do tie-breaka. W nim od początku narzucili rywalom swoje warunki gry i ostatecznie triumfowali 15:13, dzięki czemu zajęli w grupie trzecie miejsce.

Od udanego ataku mecz rozpoczął Meisam Salehi, a po dobrych akcjach w bloku i ataku Seyeda Persowie prowadzili 3:1. Japonia szybko wyrównała atakiem Nishidy (3:3). Irańczycy znów odskoczyli na dwa oczka, kiedy to w ofensywie pomylił się Yuki Ishikawa, ale kilka chwil później ten sam zawodnik popisał się asem serwisowym (6:6). Udany blok dał prowadzenie ekipie Władimira Alekno. Wynik oscylował wokół remisu, obie ekipy dość pewnie kończyły swoje akcje (12:12). Na 14:12 Irańczykom pozwolił odskoczyć atak Amira Ghafoura, błąd tego gracza doprowadził do wyrównania 15:15. Po atakach Takahashiego i Nishidy gospodarze igrzysk przeważali 18:15. Japończycy starali się odrabiać straty, ale rywale cały czas utrzymywali przewagę grając punkt za punkt. Wynik seta na 25:21 dla Japonii ustalił Milad Ebadipour psując atak.

Od udanego ataku seta numer dwa rozpoczął Ran Takahashi, ale gra toczyła się punkt za punkt. Po udanym bloku Persowie odskoczyli na 5:3, ale Japończycy wyrównali na 5:5 po błędzie w ataku Seyeda. Po ładnym ataku po prostej Nishidy Japonia przeważała 9:8, ale zacięta walka trwała nadal. Japonia po akcji ofensywnej Takahashiego odskoczyła na 13:11, ale szybko asem serwisowym na 13:13 wyrównał Seyed. Wynik cały czas był na styku, zbicie Nishidy dało 16:16, ale po asie serwisowym Ebadipoura i ataku Kazemiego to Iran prowadził 19:16. Persowie kroczyli po wygraną w secie, Meisam Salehi atakiem ustalił wynik ma 21:17, a po udanym bloku było już 24:19. Partię atakiem ze środka zakończył Seyed.

Po ataku Kazemiego w trzeciej partii było 2:1 dla podopiecznych Władimira Alekno, ale szybko na 2:2 wyrównali rywale atakując środkiem. Po akcji Kazemiego i autowym ataku Takahashiego Iran miał trzy oczka zapasu. Przerwę zarządził szkoleniowiec Japonii, poskutkowało bowiem Azjaci rzucili się do odrabiania strat (4:5). Po ataku w siatkę Nishidy i bloku na Ishikawie Iran był cztery punkty z przodu (9:5). Irańczykom w poprawieniu gry pomogły zmiany na pozycjach atakującego i rozgrywającego. Maroufa zastąpił Karimi, zaś Ghafoura Kazemi. Japonia nie zamierzała się poddawać i po ataku Nishidy różnica wynosiła już tylko punkt (11:10), ten sam zawodnik kilka chwil później zagrywką doprowadził do remisu 13:13. Kiedy zatrzymany został Kazemi, Japonia prowadziła 16:14. Karimi asem serwisowym wyrównał na 16:16. Japończycy miała szansę odskoczyć na 21:19, ale dotknęli siatki. Losy tej odsłony decydowały się do samego końca, błąd zagrywki Karimiego dał setbola Azjatom. Doszło jednak do gry na przewagi i ostatecznie po ataku Mojarada 31:29 wygrał Iran.

Od prowadzenia 3:0 set numer cztery rozpoczęli Japończycy po ataku Takahashiego. Iran po ataku Ebadipoura zbliżył się na 5:4, ale rywale ponownie odjechali. Po bloku na Kazemim i ataku Akihiro Yamauchiego Japonia przeważała 11:6. Iran wygrał jednak trzy kolejne akcje.  Kiedy udanie atakował Salehi, Japonia prowadziła już tylko 13:12. Na 16:13 prowadzenie Azjatów podwyższył Ishikawa. Iran po asie serwisowym Ghafoura wyrównał na 20:20. Japonia jednak podkręciła tempo i przy zagrywce Takanashiego odskoczyła na 24:20. Persowie obronili dwa setbole, ale po zepsutej zagrywce Salehiego stało się jasne, że o losach meczu zadecyduje tie-break.

Od asów serwisowych decydującą partię rozpoczął Yuki Ishikawa (2:0). Irańczycy sprawiali wrażenie mocno zdenerwowanych, ich błędy dały Japonii już trzypunktowy zapas (4:1). Kiedy atak skończył Ishikawa, było już 7:3 dla Japonii. Po ataku Nishidy było już 10:6. Iran niwelował straty i po bloku Maroufa było 12:10, a kiedy uderzył Ghafour, różnica wynosiła już tylko punkt (13:12). Po czasie meczbola swojej ekipie dał Ishikawa, Iran obronił jedną z nich, ale wygraną i awans do ¼ finału przypieczętował Nishida.

Japonia – Iran 3:2
(25:21, 20:25, 29:31, 25:22, 15:13)

Japonia: Onodera (4), Yamauchi (9), Nishida (30), Sekita (1), Ishikawa (20), Takahashi (19), Yamamoto (libero) oraz Shimizu, Fujii, Takanashi
Iran: Ebadipour (14), Marouf (1), Seyed (14), Ghafour (13), Mojarad (7), Salehi M. (26), Marandi (libero), Salehi A. (libero) oraz Kazemi (11), Javad (1)