Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO M, gr. A: Nerwowy początek Polaków, Irańczycy lepsi po długim tie-breaku

IO M, gr. A: Nerwowy początek Polaków, Irańczycy lepsi po długim tie-breaku

Pierwszy mecz Polaków na igrzyskach olimpijskich był bardzo nerwowy. Biało-czerwoni nie zagrali na najlepszym poziomie, a momentami skuteczni byli jedynie Kurek i Leon. Podopieczni Vitala Heynena przegrywali już 1:2, a o wyniku pojedynku z Iranem decydował bardzo długi tie-break, a w nim minimalnie lepsi okazali się siatkarze prowadzeni przez Władimira Alekno.

Mecz od udanego ataku rozpoczął Mateusz Bieniek, ale po akcji Meisama Salehiego na tablicy był remis 1:1. Po bloku na Kochanowskim Irańczycy objęli na moment prowadzenie. Dobre akcje w ofensywie Wilfredo Leona i autowy atak rywali dały przewagę Polakom 4:2. Persowie wyrównali na 6:6, blokując atak Aleksandra Śliwki. W kolejnych akcjach triumfowali już mistrzowie świata, po ataku Śliwki było 9:6, do czterech oczek różnicę powiększył Wilfredo Leon (11:7).  W tej części seta obie ekipy seryjnie psuły zagrywkę (14:10).  Słabsza polska zagrywka oraz niedokładności pozwoliły Irańczykom zbliżyć się na 13:15. Blok Mateusza Bieńka spowodował, że biało-czerwoni wrócili do czteropunktowego zapasu (18:14), a kolejna „czapa”, tym razem Bartosza Kurka, dała już Polakom pięciopunktowe prowadzenie (20:15). O czas poprosił trener Alekno, po którym atakował Ghafour. Biało-czerwoni kontrolowali boiskowe wydarzenia, ataki Śliwki i Leona zmusiły przy stanie 22:16 trenera Władimira Alekno do poproszenia o przerwę. Po niej jednak asa serwisowego dołożył Kurek. Atak Jakuba Kochanowskiego dał ekipie Vitala Heynena setbole (24:17). Zwycięstwo przypieczętowało zagranie Aleksandra Śliwki.

Drugiego seta lepiej rozpoczął Iran (2:0), pierwszy punkt dla biało-czerwonych zdobył Leon, a asem serwisowym wyrównał Bieniek. Udany atak Ghafoura pozwolił persom odbudować prowadzenie (5:3). Do stany 6:6 asem serwisowym doprowadził Jakub Kochanowski, ale po bloku Salehiego na Śliwce, a także błędzie Polaków i udanej kontrze Persowie mieli cztery punkty zapasu (11:7). Biało-czerwoni nie mogli skończyć ataku, co wykorzystywali rywale (13:8). Reprezentanci Polski starali się odrabiać straty, zbliżyli się na trzy oczka, ale kiedy w aut piłkę wyrzucił Kamil Semeniuk, było już 17:12 dla rywali. Iran z łatwością radził sobie w ataku wykorzystując słabą zagrywkę Polaków. Po ataku Leona różnica wynosiła trzy punkty (17:20), a kiedy po zagraniu Śliwki różnica stopniała do dwóch oczek, o czas poprosił trener Alekno (22:20).  Polacy mieli szansę na wygranie kolejnej akcji, ale ataku nie skończył Leon, a kontrę wykorzystał Milad Ebadipour. Zepsuty serwis Kochanowskiego dał Iranowi piłki setowe (24:21). Ostatecznie po ataku Ebadipoura w meczu było 1:1.

Od nieudanej akcji ofensywnej Śliwki rozpoczął się set trzeci. Gra toczyła się punkt za punkt, które były zdobywane głównie po błędach serwisowych. W tym elemencie zaczął punktować Leon i przy stanie 6:4 dla Polski o czas poprosił trener Alekno. Po nim zafunkcjonował polski blok. Persowie zatrzymując Śliwkę zbliżyli się na 8:9. Biało-czerwoni utrzymywali niewielkie prowadzenie, sporo punktów dostawali też po błędach rywali. Po ataku Jakuba Kochanowskiego Polacy przeważali 14:12, ale po bloku na Bartoszu Kurku zrobiło się 14:14. Kiedy zatrzymany został również Nowakowski, to rywale przeważali jednym oczkiem (16:15). Polacy mieli spory problem w ofensywie, zaś rywale wykorzystywali kontrataki (17:15). Na 18:18 wyrównał Wilfredo Leon, ale szybko odpowiedział Amir Ghafour. Iran odskoczył na dwa oczka po akcji Maroufa (21:19).  Na 21:21 wyrównał Kochanowski, w kolejnej akcji ten środkowy został zablokowany. Nadal słabo funkcjonał atak, błędy własne Polaków w tym elemencie dały Persom piłki setowe (24:21). Wkrótce było już 2:1 w setach dla Iranu po autowym ataku Kochanowskiego.

Czwartą odsłonę Polacy rozpoczęli od kolejnego błędu, ale po akcji Bieńka było 1:1. Wynik oscylował wokół remisu, po ataku Leona było 3:3. Błąd Persów pozwolił Polakom przeważać jednym oczkiem, a blok już dwoma oczkami (6:4). Na 7:7 zagrywką wyrównał Milad Ebadipour, a po kolejnym jego serwisie Persowie prowadzili 8:7. Gra toczyła się punkt za punkt, a błędy rywali pozwoliły Polakom przeważać 13:12. Po stronie Iranu skuteczny był Ebadipour (14:14). Po polskiej stronie z kolei gra oparta była na Kurku i Leonie, zagrywkę dołożył Mateusz Bieniek i zrobiło się 18:15. O czas poprosił trener Alekno, po którym Bieniek przekroczył linię 9. metra.  Nadal skuteczność utrzymywali Kurek i Leon, zafunkcjonował też blok (21:17). Irańczycy po udanej kontrze zbliżyli się na 21:23. Po czasie dla Vitala Heynena piłkę setową dał Leon (24:21). Ostatecznie po zepsutej zagrywce rywali Polacy doprowadzili do tie-breaka.

Decydująca partia rozpoczęła się od zerwanego ataku przez Kurka, a po akcji Bieńka było 1:1. Autowe uderzenie Leona sprawiło, że Iran prowadził 4:2, w kolejnej akcji przyjmujący był już skuteczny. Błąd rywali i skuteczny blok spowodowały, że zrobiło się 5:4 dla Polski, swoje na zagrywce robił też Leon. Wynik oscylował wokół remisu, a przy zmianie stron, po bloku na Śliwce to Persowie prowadzili 8:7. Po niej w ataku brylował Mateusz Bieniek i zrobiło się 9:8 dla biało-czerwonych, ale kontrę na 10:8 przestrzeli Leon. Asa serwisowego dołożył Ebadipour i to Persowie mieli punkt zapasu. Po przerwie przyjmujący PGE Skry popsuł serwis, a wynik ponownie oscylował wokół remisu (11:11).  Po zerwanym ataku Salehiego to Polacy byli minimalnie lepsi (13:12). Przerwę zarządził trener Alekno, po której jego podopieczni wyrównali i po nieudanym ataku Kurka Iran miał piłkę meczową (14:13). Do gry na przewagi doprowadził Śliwka. Iran miał sześć meczboli, ale po bloku to Polacy mieli pierwszą szansę na zwycięstwo. To jednak Iran, blokując Kurka prowadził 22:21 i ostatecznie wygrał po udanym ataku 23:21.

Polska – Iran 2:3
(25:22, 22:25, 22:25, 25:22, 21:23)

Polska: Kurek (20), Leon (23), Drzyzga (2), Śliwka (13), Kochanowski (5), Bieniek (10), Zatorski (libero) oraz Kaczmarek, Łomacz, Semeniuk i Nowakowski (6)
Iran: Ebadipour (17), Marouf (2), Seyed (8), Ghafour (19), Mojarad (9), Salehi M. (18), Marandi (libero) oraz Kazemi, Sharifi i Karimisouchelmaei