Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO M, gr. B: Włosi pokonali Iran, drużyna trenera Alekno w trudnej sytuacji

IO M, gr. B: Włosi pokonali Iran, drużyna trenera Alekno w trudnej sytuacji

Reprezentacja Włoch pokonała 3:1 Iran w ostatnim czwartkowym meczu grupy B turnieju olimpijskiego siatkarzy. Włosi zapewnili sobie już miejsce w ćwierćfinale, a w niedzielę zagrają jeszcze z Wenezuelą. W bardzo trudnej sytuacji jest natomiast zespół Iranu, który wprawdzie z dwoma zwycięstwami na koncie, ale znalazł się na 5. miejscu w tabeli. W ostatnim meczu zespół trenera Alekno zmierzy się z Japonią i musi wygrać, by znaleźć się w ćwierćfinale.

Od udanego ataku mecz rozpoczął Salehi, ale wynik oscylował wokół remisu, żadna z ekip nie była w stanie odskoczyć nawet na dwa oczka. Po zepsutej zagrywce Giannelliego Iran prowadził 8:7. Kiedy punktową zagrywką popisał się Juantorena, to Italia miała punkt zapasu (9:8). Do remisu doprowadził Milad Ebadipour. Kiedy na blok nadział się Amir Ghafour, na tablicy było 11:9 dla Włochów. Błąd Irańczyków dał Azzurrim już trzypunktowy zapas (13:10),  Włosi sukcesywnie budowali przewagę, grali blokiem i przy stanie 15:11 dla ekipy z Europy o czas poprosił Władimir Alekno. Iran zniwelował straty do dwóch oczek dzięki w dużej mierze skuteczności Amira Ghafoura, a po zagrywce Ebadipoura różnica wynosiła już tylko punkt (18:17). Na 20:20 tym samym elementem wyrównał Amir Ghafour. Chwilę potem trener Alekno musiał zarządzić drugą przerwę, bowiem rywale znów odjechali, tym razem na 22:20. Poskutkowało, bowiem w aut uderzył Zaytsev (22:22), a po bloku Aliasghara Mojarada to Iran miał piłkę setową, ostatecznie doszło do gry na przewagi. W niej po asie serwisowym Michieletto okazali się Azzurri.

Dobra gra Juantoreny w zagrywce i ataku pozwoliła Italii prowadzić 5:2 na początku partii drugiej. Rywale po błędzie Ivana Zaytseva wyrównali na 5:5. Włosi jednak ponownie odskoczyli, po błędzie w ataku Seyeda było 8:5, a kiedy zagrywką zapunktował Alessandro Michieletto już 11:7. Iran po błędzie przeciwnika zbliżył się na dwa oczka i utrzymywała się to dwu, to trzypunktowa różnica na korzyść ekipy Gianlorenzo Blenginiego. W ustawieniu z Zaytsevem na zagrywce Azzurri odskoczyli na 18:13 po ataku Galassiego. Przerwę zarządził trener Alekno. Po błędzie w ataku Zaytseva różnica stopniała do trzech punktów (19:16). Taka też różnica punktowa utrzymała się do końca seta, a zakończył go zepsuty serwis Seyeda.

W trzecim secie po atakach Zaytseva i Michieletto było 4:2 dla Italii. Swoje pięć minut miał Michieletto, po jego punktach podopieczni trenera Blenginiego przeważali już 7:2. Persowie rzucili się do odrabiania strat i po akcji Ebadipoura było już 8:8.  Gra długo toczyła się punkt za punkt, a wynik oscylował wokół remisu. Udany blok dał Persom dwupunktowy zapas (15:13), o czas poprosił trener Blengini. Atak Ebadipoura pozwolił Persom przeważać już 18:15, a kiedy w siatkę uderzył Juantorena, było już 22:18 dla Iranu. Blok Matteo Piano pozwolił Italii zbliżyć się na 22:20. Ekipa z Azji po ataku Meisama Salehiego miała piłki setowe (24:21), a w kolejnej akcji nieudany atak Vettoriego zakończył grę w tym secie.

W czwartym secie po ataku Juantoreny było 2:0 dla Italii, a kiedy nieudanym atakiem popisał się Ebadipour, Azzurri prowadzili 4:1. Iran po zagrywce Kazemiego zbliżył się na 8:7, ale kiedy atakiem popisał się…Simone Giannelli Azzurri znów przeważali trzema oczkami, autowy atak Salehiego pozwolił Włochom powiększyć różnicę. Zmusiło to do wzięcia czasu trenera Alekno, jego zespół przegrywał 7:11. Nic to jednak nie dało, po uderzeniu w siatkę Ebadipoura było 13:8 dla Italii. Irańczycy ruszyli do odrabiania strat, po ataku Salehiego było już tylko 15:14, ale po zagrywce Michieletto Włosi odjechali na 17:14. Gra toczyła się punkt za punkt, po ataku Galassiego było 23:20.  Ten sam zawodnik dał swojej ekipie także piłki meczowe atakując na 24:21. Kropkę nad „i” postawił Matteo Piano. Włosi są już w ćwierćfinale igrzyska olimpijskich.

Włochy  – Iran 3:1
(30:28, 25:21, 21:25, 25:21)

Włochy: Juantorena (20), Giannelli (3), Zaytsev (12), Galassi (10), Anzani (3), Michieletto (12), Colaci (libero) oraz Kovar, Vettori (5), Piano (4), Sbertoli i Lavia
Iran: Ebadipour (12), Seied, Mousavi (8), Ghafour (11), Mojarad (5), Salehi M. (14), Marandi (libero) oraz Kazemi (12), Sharifi (2), Salehi A. (libero) i Karimisouchelmaei (2)