Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Kolejne duety plażowe zameldowały się w ⅛ finału

IO: Kolejne duety plażowe zameldowały się w ⅛ finału

Coraz mniej niewiadomych w grupowych zmaganiach siatkarzy i siatkarek plażowych. W turnieju kobiet w zestawieniu A pierwsze miejsce zapewniły sobie Kanadyjki Pavan/Melissa, które 2:0 pokonały drugie Szwajcarki A. Verge-Depre/Heidrich. Grupę C wygrały Chinki Wang/Xia, drugą pozycję zajęły natomiast Brazylijki Agatha/Duda. W rywalizacji mężczyzn w grupie D najlepsi byli Brazylijczycy Alison/Alvaro Filho, którzy wyprzedzili Holendrów Brouwer/Meeuwsen.

Rywalizację grupową zakończyły już siatkarki plażowe w grupie A. Wygraną 2:0 ze Szwajcarkami A. Verge-Depre/Heidrich Kanadyjki Pavan/Melissa przypieczętowały pierwsze miejsce w zestawieniu. Spotkanie było nierówne, zawodniczki z Ameryki Północnej zdominowały pierwszego seta, jednak w drugim toczyła się zacięta walka i ostatecznie o wyniku decydowała gra na przewagi. Mimo porażki Szwajcarki uplasowały się na drugim miejscu w grupie i podobnie jak Kanadyjki awansują bezpośrednio do ⅛ finału.

W ostatnim spotkaniu tej grupy Holenderki Stam/Schoon pokonały w dwóch partiach Niemki Sude/Borger. Nie był to jednak łatwy mecz dla siatkarek z Królestwa Niderlandów, w pierwszym secie triumfowały dopiero po grze na przewagi, w drugiej natomiast odjechały rywalkom dopiero w końcówce. Mimo zwycięstwa nie wywalczyły one bezpośredniego awansu do ⅛ finału, by do niego dotrzeć będą musiały przejść przez baraże.

Zmagania grupowe mają już za sobą również siatkarki grupy C. Chinki Wang/Xia przypieczętowały pierwsze miejsce w zestawieniu pewną wygraną 2:0 z Argentynkami Gallay/Pereyra. W obu partiach początkowo zespoły toczyły ze sobą wyrównaną walkę, jednak w drugiej części Azjatki odjeżdżały rywalkom. Ważne zwycięstwo odniosły Brazylijki Agatha/Duda, które w dwóch setach były lepsze od Kanadyjek Bansley/Brandie. Tym samym siatkarki z Ameryki Południowej zakończyły rywalizację w grupie na drugim miejscu i również wywalczyły bezpośredni awans do ⅛ finału. Bansley oraz Brandie zajęły w zestawieniu trzecią lokatę i obecnie w klasyfikacji ekip z trzecich pozycji są pierwsze. Wciąż nie mogą być jednak pewne gry w ⅛ finału  – muszą poczekać na rozstrzygnięcia w grupach B oraz D.

W jedynym spotkaniu grupy D tego dnia Amerykanki Claes/Sponcil szybko i pewnie pokonały grupowe outsiderki Makokha/Khadambi 2:0. Siatkarki z USA zdominowały rywalki od początku do końca i wygrały odpowiednio do 8 i do 6. Wszystkie ekipy tej grupy mają do rozegrania jeszcze jedno spotkanie, jednak Kelly Claes oraz Sarah Sponcil mają już zapewniony bezpośredni awans do ⅛ finału i w ostatnim meczu powalczą z Brazylijkami Ana Patricia/Rebecca o utrzymanie pierwszego miejsca w grupie.

(21:8, 21:6)

W grupie B mężczyzn do rywalizacji wrócili Czesi Perusić/Schweiner, którzy oddali pierwsze spotkanie walkowerem z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa u Ondreja Perusicia. Po zaciętym meczu pokonali oni Meksykan Gaxiola/Rubio 2:1. Co prawda siatkarze z Ameryki Środkowej lepiej rozpoczęli starcie i dość pewnie wygrali pierwszego seta, jednak drugiego kontrolowali już Europejczycy, którzy na swoją korzyść rozstrzygnęli również zaciętą końcówkę tie-breaka.

Zacięte starcie stoczyli także Rosjanie Krasilnikow/Stojanowski oraz Łotysze Plavins/Tocs. Mimo że pierwszą partię zdominowali siatkarze Sbornej i wygrali do 13, to w drugim secie po zaciętej walce ostatecznie minimalnie lepsi w końcówce okazali się zawodnicy z Łotwy. W tie-breaku już na początku wypracowali sobie przewagę, która ostatecznie dała im zwycięstwo 2:1 i zapewniła bezpośredni awans do ⅛ finału. Rosjanie powalczą natomiast w ostatnim meczu z Czechami o drugie miejsce, również premiowane bezpośrednim awansem.

Rywalizację zakończyli już siatkarze w grupie D. Amerykanie Lucena/Dalhausser przez dwa sety toczyli wyrównaną walkę z argentyńskim duetem Azaad/Capogrosso. Ostatecznie o wyniku musiał zadecydować tie-break, w którym siatkarze z USA zdominowali rywali. Wygrana pomogła im zapewnić sobie trzecie miejsce w zestawieniu i obecnie w klasyfikacji zespołów z trzecich lokat są pierwsi. Wciąż nie mogą być jednak pewni gry ⅛ finału.

Brazylijczycy Alison/Alvaro Filho wygraną 2:0 z Holendrami Brouwer/Meeuwsen zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie. Siatkarze z Ameryki Południowej zdominowali pierwszego seta meczu, jednak w drugim toczyła się wyrównana walka i Alison/Alvaro Filho triumfowali dopiero po grze na przewagi. Mimo porażki Europejczycy uplasowali się w grupie na drugim miejscu i są już pewni gry w ⅛ finału.