Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO K, gr. A: Wygrana Koreanek z Japonią na wagę awansu do ćwierćfinału

IO K, gr. A: Wygrana Koreanek z Japonią na wagę awansu do ćwierćfinału

Mecz dwóch drużyn azjatyckich w grupie A turnieju olimpijskiego siatkarek mógł przesądzić o awansie do ćwierćfinału którejś z nich. Koreanki dwukrotnie w tym meczu obejmowały prowadzenie, ale reprezentacja Japonii za każdym razem wyrównywała. W tie-breaku gospodynie igrzysk miały dwie piłki meczowe przy stanie 14:12, ale… przegrały 14:16. Taki wynik oznacza pewny awans do ćwierćfinału dla Korei Południowej. Japonki by awansować muszą wygrać za trzy punkty ostatni mecz z Dominikaną.

Dobrze w mecz weszły Koreanki, które za sprawą skutecznych bloków wyszły na prowadzenie 6:3. Seria przy zagrywkach Kim Yeon Koung trwała, po błędzie Sariny Kogi o czas poprosiła Kumi Nakada (3:8). Dopiero autowy atak Jeongah Park pozwolił zrobić przejście (4:9). W grę Koreanek zaczęły wkradać się błędy. Coraz pewniej punktowała Mayu Ishikawa, po jej kolejnym skutecznym zagraniu o czas poprosił trener Lavarini (9:12). W dalszej fazie seta reprezentantki Korei wróciły do skutecznej gry na siatce, zaczął funkcjonować ich blok (12:16). Ze zmiennym szczęściem punktowała Koga, po udanym zagraniu Ai Kurogo dystans stopniał do dwóch oczek (16:18). Japonki nie zdołały pójść za ciosem. Końcówkę kontrolowały już ich przeciwniczki. As Hye Seon Yeum i atak Kim Yeon Koung dały ostatnie punkty siatkarkom z Korei.

Chociaż Koreanki prowadziły już 4:2, Japonki głównie za sprawą skutecznych bloków odwróciły wynik. Serię przy zagrywkach Kogi zakończyła dopiero atakiem Kim Yeon Koung (6:5). Obu drużynom zdarzało się popełniać błędy, po dwóch nieudanych atakach swojego zespołu o czas poprosił Stefano Lavarini (12:10). Siatkarki z Korei szybko wyrównały, w kolejnych akcjach walka trwała punkt za punkt (14:13). W dalszej fazie seta na prowadzeniu pozostawały Japonki, kolejne ataki kończyła Ishikawa, po drugiej stronie ofensywa opierała się na Kim Yeon Koung. Autowy atak Soyoung Lee dał 18. punkt Japonkom, drugi raz interweniował szkoleniowiec Koreanek (18:15). Nie wybiło to z rytmu zagrywającej Aki Momii, siatkarki z Japonii kończyły kolejne kontrataki (20:15). Skuteczny atak Kogi dał serię piłek setowych Japonkom (24:19). Po weryfikacji okazało się, że już pierwszy kontratak był udany i podopieczne Kumi Nakady wygrały do 19.

Atak Kim Heejin wyprowadził Koreanki na prowadzenie 5:3. Chociaż po zagraniach Kogi wynik się wyrównał, rywalki szybko odbudowały dwupunktową przewagę. Podopieczne trenera Lavariniego nie zdołały kontynuować skutecznej gry, głównie przez własne błędy straciły niemal całą zaliczkę (10:11). Obie drużyny często psuły zagrywki (14:16). Gdy po skutecznym ataku Lee Soyoung Koreanki odskoczyły na 18:15, o czas poprosiła Kumi Nakada. Po interwencji serię udanych ataków zaliczyła Ishikawa (18:18). Akcje były długie i zacięte a od tej pory wynik zaczął oscylować wokół remisu (21:22). Zagranie Kim Yeon Koung dało kolejne piłki setowe podopiecznym trenera Lavariniego, a atak po bloku w wykonaniu kapitan Korei zakończył tego seta.

Od początku czwartego seta tempo gry nadawały Japonki (6:2). Podopieczne Kumi Nakady dobrze broniły oraz skutecznie ustawiały bloki. Koreanki nie potrafiły znaleźć sposobu na konsekwentnie punktujące rywalki (10:4). Japonki bardzo dobrze zagrywały, w tym elemencie punktowała Erika Araki (13:9). Mimo roszad w składzie siatkarki z Korei były jedynie tłem dla rywalek, a dystans powiększał się (17:11). Pojedyncze ataki Park Jeongah i Kim Yeon Koung nie wystarczyły, aby poderwać do walki koreańską reprezentację. Mimo wyraźnej przewagi Japonki nie traciły koncentracji i po zablokowaniu ataku Park Eunjin doprowadziły do tie-breaka.

Pierwsza część piątego seta to walka punkt za punkt (4:4). Koreankom zdarzało się popełniać błędy. Skuteczny atak Eriki Araki doprowadził do zmiany stron (8:7). Gdy w kolejnej akcji Kim Yeon Koung została zablokowana, o czas poprosił trener Lavarini. Skuteczności nie traciła Sarina Koga (11:9). Koreanki starały się walczyć, akcje były przedłużone (12:11). Japonki nie oddawały przewagi, po ataku Ishikawy miały piłki meczowe. W kolejnych akcjach skutecznie akcje kończyła  i o zwycięstwie miała zdecydować walka na przePark Jeongahwagi (14:14). Po czasie dla Japonek Ishikawa zaatakowała bez bloku w aut, a następnie blok skutecznie obiła Park Jeongah i to Koreanki cieszyły się ze zwycięstwa w całym meczu.

Japonia – Korea Płd. 2:3
(19:25, 25:19, 22:25, 25:15, 14:16)

Japonia: Koga (27), Tashiro, Ishikawa (23), Araki (13), Hayashi, Yamada, Kobata (libero) oraz Kurogo (12), Shimamura (7), Ishii i Momii (1)
Korea Płd.: Yeum (2), Kim H. (8), Kim Y.K. (30), Kim S.J. (1), Park J. (15), Yang (12), Oh (libero) oraz Lee (8), An, Park E. (1), Jeong i Pyo (1)