Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO K, gr. B: Chinki nie dały rady Turczynkom

IO K, gr. B: Chinki nie dały rady Turczynkom

Reprezentacja Chin chciała dobrze wejść w igrzyska, a okazją do tego miał być mecz z Turcją. To mógł być rewanż za Ligę Narodów, gdzie właśnie Turczynki zabrały ostatnią lokatę premiującą awansem do półfinału, a Chinki musiały się zadowolić piątym miejscem. W Tokio ponownie to podopieczne Giovanniego Guidettiego były górą, wyraźnie pokonując rywalki bez straty seta.

Mecz lepiej rozpoczęły Chinki, a w zasadzie to Turczynki zaczęły go źle. Podopieczne trenera Guidettiego popełniły proste błędy na zagrywce i w ataku, przez co Azjatki objęły prowadzenie 3:1. Turczynki szybko się jednak ogarnęły, a sygnał do ataku dała Ebrar Karakurt. Do tego doszła też dobra gra Hande Baladin i siatkarki Guidettiego zaczęły błyskawicznie odjeżdżać rywalkom (16:9). Chinki nie potrafiły odpowiedzieć skutecznością i tylko chwilami udawało im się nawiązywać walkę, wciąż jednak Turczynki utrzymywały bezpieczną przewagę, wygrywając pierwszego seta 25:21.

Drugiego seta skutecznym atakiem rozpoczęła Zehra Gunes, a na zagrywkę powędrowała Cansu Ozbay. Z pola serwisowego zeszła dopiero, kiedy popełniła błąd, ale wtedy było już 8:0 dla Turcji i Chinki były już w bardzo trudnej sytuacji. W takich sytuacjach często drużyna prowadząca rozluźnia się i daje się szybko dogonić rywalkom, ale nie tym razem. Podopieczne Guidettiego grały uważnie, Ozbay równo rozdzielała piłki w ataku, a Chinki były bezradne. Cały czas przewaga Turcji oscylowała w granicach 10 punktów i było jasne, że Azjatkom nie uda się nawiązać walki w tym secie. Ostatecznie Turczynki wygrały tę partię do 14.

Trzecia odsłona znowu zaczęła się od zdecydowanego ataku Turczynek, które objęły prowadzenie 6:0. Chinki wyglądały na zrezygnowane i pogodzone z porażką. Nie potrafiły zbliżyć się do rywalek, a ich strata tylko raz w tym secie spadła do 4 punktów (9:13). Od połowy seta grały już w zasadzie tylko podopieczne Guidettiego, które z każdą piłką grały coraz bardziej rozluźnione. Końcówka idealnie podsumowała cały obraz tego meczu. Erdem Dundar blokiem zdobyła 23. punkt, a później Chinki posłały dwie piłki w aut, kończąc tym samym spotkanie.

Chiny – Turcja 0:3
(25:21, 14:25, :25)

Chiny: Yuan (6), Zhu (4), Gong (6), Zhang (13), Ding, Yan (2), Wang M. (libero) oraz Wang Y., Yao (1), Li (1) i Liu (2)
Turcja: Ozbay (3), Baladin (10), Ismailoglu (4), Erdem Durdan (13), Gunes (11), Karakurt (18), Akoz (libero) oraz Ercan