Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. C: Udana inauguracja Holendrów

ME M, gr. C: Udana inauguracja Holendrów

Reprezentacja Holandii od zwycięstwa rozpoczęła zmagania w mistrzostwach Starego Kontynentu. W pierwszym starciu fazy grupowej imprezy Pomarańczowi mierzyli się z Czarnogórą, której nie dali większych szans. Pewnie wygrali bowiem spotkanie bez starty seta.

Z wysokiego c w spotkanie weszli Czarnogórcy. Po mocnym ataku Vojina Cacicia interweniował trener Piazza (7:3). W kolejnych akcjach Holendrzy wzmocnili zagrywkę, kontrataki kończył Nimir Abdel-Aziz i po chwili wynik wyrównał się (11:11). W dalszej fazie seta trwała wymiana skutecznych ataków. Na zagrania Abdel-Aziza odpowiadali Cacić i Marko Bojić. Wynik oscylował wokół remisu. Dopiero stopniowo inicjatywę zaczęli przejmować Holendrzy. Przy stanie 17:18 interweniował trener Czarnogórców. Seria przy celnych zagrywkach Twana Wiltenburga trwała, po autowym zagraniu Djorje Jovovicia, kolejną przerwę wykorzystał Ivan Joksimović (17:21). Niemoc reprezentacji Czarnogóry trwała. Dopiero po ataku Blazo Milicia przez środek zespół zrobił przejście (18:23). Celne zagranie Abdel-Aziza dało serię piłek setowych Holendrom – 24:18. Autowa zagrywka Aleksandara Minicia zamknęła seta.

Początkowo w drugim secie Czarnogórcy zdobywali punkty po błędach rywali. Ze zmiennym szczęściem punktował Wouter Ter Maat. Po obu stronach siatki zdarzały się pomyłki w polu zagrywki. Gdy Holendrzy wyszli na prowadzenie 15:13 o czas poprosił trener Czarnogórców. Passę rywali przerwał dopiero celnym zagraniem Marko Bojić (14:17). Skuteczny atak Abdel-Aziza i as Fabiana Plaka skłonił trenera Joksimovicia do wykorzystania kolejnej przerwy. Do końca to Holendrzy dyktowali warunki. Po ataku Gijsa Jorny podopieczni trenera Piazzy mieli kolejne piłki setowe. Pierwszą Czarnogórcy obronili, jednak szybko kropkę nad i postawił Jorna.

Od początku seta numer trzy wynik oscylował wokół remisu. Gra nie miała większego tempa. Trener Piazza pozwolił pograć zmiennikom. Żaden z zespołów nie był w stanie zbudować wyraźnej przewagi. Swoje akcje kończył Maarten Van Garderen. Holendrzy regularnie psuli zagrywki (15:15). Skutecznie zagranie Van Garderena i blok na Jovoviciu pozwoliły reprezentacji Holandii wyjść na prowadzenie 19:17, interweniował trener Joksimović. Sprytne zagranie Bojicia pozwoliło zrobić przejście (18:20). W końcówce Holendrzy ponownie psuli zagrywki. Gdy asa posłał Ivan Zvicer, czas wykorzystał trener Piazza (21:23). Po przerwie Zvicer zaserwował w siatkę. Punkt na wagę zwycięstwa atakiem po skosie zdobył Van Garderen.

Czarnogóra – Holandia 0:3
(19:25, 18:25, 22:25)

Czarnogóra: Babić (5), Cacić (10), Joksimović, Bojić (13), Milić (3), Jovović (10), Delić (libero) oraz Minić (1), Zvicer (1), Strugar (1), Dubak, Milenković, Rovacanin (libero)
Holandia: Keemink (1), Jorna (8), Plak (12), Abdel-Aziz (14), Ter Maat (5), Wiltenburg (5), Andringa (libero) oraz Van Garderen (7), Ter Horst (3)