Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Grzegorz Fijałek: Nigdy nie zapomnę, że Brazylijczycy się nie przyznali do bloku

Grzegorz Fijałek: Nigdy nie zapomnę, że Brazylijczycy się nie przyznali do bloku

fot. FIVB

Zapytany przez media CEV o współpracę z Mariuszem Prudelem, Grzegorz Fijalek powiedział: – Nasz sukces przyszedł dzięki ciężkiej pracy, ale mieliśmy też dużo szczęścia. Mistrz olimpijski i mistrz świata Todd Rogers powiedział z kolei: – Myślę, że gra Fijałka była podobna do mojej. Prudel był niskim blokującym jak na standardy World Tour, ale był bardzo atletyczny, skakał naprawdę dobrze, świetnie pracując rękami.

Zanim Fijałek i Prudel pojawili się na scenie siatkówki plażowej, nasz kraj był uważany za mocny jedynie w odmianie siatkówki halowej. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy imprezę międzynarodową dopiero w 2004 roku, kiedy Stare Jabłonki rozpoczęły 11-letnią przygodę z plażówką, której ukoronowaniem były mistrzostwa świata w 2013 roku.Byliśmy jedną z pierwszych konkurencyjnych drużyn z naszego kraju, więc pisaliśmy historię polskiej siatkówki plażowej – powiedział Grzegorz Fijałek. – Ponieważ byliśmy pierwszym zespołem, federacja opłaciła nasze turnieje i podróże. To pozwoliło nam się rozwijać.

Prudel powiedział, że rozwój zespołu nie był łatwy, ponieważ tak naprawdę nie wiedzieli od czego zacząć. – Nie mieliśmy nikogo, na kim moglibyśmy się wzorować, po prostu musieliśmy obserwować i uczyć się. Pracowaliśmy nad rozwojem naszego systemu blok-obrona. Przełom nastąpił wraz z nowym zagranicznym trenerem – Martinem Olejnikiem ze Słowacji. Zorganizował sposób, w jaki współpracowaliśmy na boisku. Byliśmy bardzo ciekawi świata i zmotywowani. Każdy z nas miał inny sposób dążenia do celu, ale dotarliśmy tam razem.

Pierwsza impreza FIVB Beach Volleyball World Tour dla Fijałka i Prudla w 2008 roku w Czechach okazała się sukcesem, ponieważ para wygrała trzy mecze kwalifikacyjne w Pradze i zajęła miejsce w turniejowej drabince, gdzie napotkała „jedynki” Harleya Marquesa i Pedro Solberga z Brazylii. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 (13:21, 22:20, 15:12) po 55-minutowej walce w pierwszej rundzie.

Na naszym pierwszym wspólnym turnieju w Pradze wystartowaliśmy na jednym z ostatnich miejsc w rundzie kwalifikacyjnej – powiedział Fijałek. – Awansowaliśmy do fazy głównej i pokonaliśmy najwyżej rozstawioną drużynę. Grając z Mariuszem, nigdy nie przegraliśmy meczu rundy kwalifikacyjnej. Myślę, że mogliśmy być jedynymi, którzy to zrobili.

Polska para rywalizowała w pięciu finałach World Tour, zdobywając złoty medal w Hadze w Holandii, gdzie rozstawieni z nr 6 Fijałek i Prudel pokonali najwyżej klasyfikowanych Phila Dalhaussera i Seana Rosenthala 2:1 (21:18, 13:21, 15:13) w 59-minutowym finale. Miesiąc wcześniej w Moskwie Fijałek i Prudel pokonali Amerykanów w półfinale. – To był jeden z trzech pamiętnych dla nas meczów – powiedział Prudel.

W następnym tygodniu w Stanach Zjednoczonych na Long Beach obie drużyny spotkały się ponownie, gdzie Amerykanie wzięli rewanż, wygrywając 2:1 (22:24, 21:17, 15:9) w godzinnym meczu o złoty medal.

Kolejny pamiętny mecz Fijałek i Prudel miał miejsce na igrzyskach olimpijskich w 2012 roku, gdzie polska para przegrała w ćwierćfinałowym meczu 2:1 (21:17, 16:21, 17:15) z późniejszymi srebrnymi medalistami Alisonem Ceruttim i Emanuelem Rego z Brazylii.

Miałem piłkę meczową w powietrzu – powiedział Fijałek. – Brazylijczyk nie przyznał się do dotknięcia piłki w bloku – zrobił to dopiero po meczu. To pozostanie w mojej głowie do końca życia – straciliśmy szansę na medal, szansę na spełnienie naszych marzeń.

Fijałek wymienił również mecz w Norwegii z Juliusem Brinkem i Jonasem Reckermannem w 2011 roku jako niezapomniany, w którym on i Prudel wygrali 2:0 (21:16, 21:15). – Stawką był półfinał – powiedział zawodnik. – To był pierwszy raz, kiedy z nimi wygraliśmy. Niemcy byli mistrzami świata, a my wygraliśmy z nimi pewnie – zakończył.

źródło: opr. własne, volleyball.world

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-03-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę