Sezon 2023/2024 w TAURON Lidze jest już przeszłością. Na podium mistrzostw Polski uplasowały się kolejno: Grupa Azoty Chemik Police, PGE Rysice Rzeszów i BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała. Wraz z wami – naszymi czytelnikami wybieramy drużynę sezonu TAURON Ligi. Tym razem czas na wybór najlepszej przyjmującej.
seZON, SEZON I PO SEZONIE
W rozgrywkach 2023/2024 TAURON Ligi po roku przerwy na tron wrócił Chemik Police, który w wielkim finale potrzebował tylko trzech spotkań, by udowodnić swoją wyższość nad Rysicami Rzeszów. Zespół z Pomorza Zachodniego tym samym sięgnął po jedenaste mistrzostwo Polski w swojej historii.
Udany sezon ma za sobą BKS Bielsko-Biała, który sięgnął po Puchar Polski po piętnastu latach, a także brązowy medal po trzynastu latach, który stanowi zarazem pierwszy medal od trzynastu lat. Bielszczanki zrewanżowały się Grot Budowlanym Łódź za ubiegły sezon i po czterech meczach cieszył się z najniższego stopnia podium mistrzostw Polski.
głosowanie na jlepszego trenera i najlepszą rozgrywającą już trwa!
Wystartowało już głosowanie na najlepszego trenera. W sondzie znajdziecie czterech nominowanych przez redakcję Strefy Siatkówki szkoleniowców, którzy biorą udział w wyścigu o wyróżnienie naszej redakcji.
Trwa także głosowanie na najlepszą rozgrywającą TAURON Ligi sezonu 2023/2024. Również i w przypadku kreatorek gry – oddać głos można na jedną spośród czterech siatkarek.
Wybieramy najlepszą przyjmującą
Nieco inaczej będzie w przypadku przyjmujących, wszak redakcja Strefy Siatkówki nominowała do głosowania osiem zawodniczek, które naszym zdaniem najlepiej poradziły sobie w zakończonej już odsłonie TAURON Ligi, a wy będziecie mogli wybrać dwie z nich. Poniżej prezentujemy krótkie uzasadnienie naszego wyboru. Niemniej jednak ostateczna decyzja należy do was, czytelników. W poniższej sondzie oddajcie głos na rozgrywającą, która waszym zdaniem najbardziej zasłużyła na wyróżnienie Strefy Siatkówki.
KANDYDATKI NA NAJLEPIEJ PRZYJMUJĄCĄ TAURON LIGI SEZONU 2023/2024
Regiane Bidias (BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała)
Mimo że nie była nominalną przyjmującą BKS-u, tak w kluczowej części sezonu, jaką była faza play-off, czy finał Pucharu Polski wniosła z kwadratu na boisko ogrom doświadczenia. Jej zmiany niejednokrotnie odwracały losy setów. Brazylijska przyjmująca zdobyła w sumie 252 punkty, spośród których 226 atakiem. Uderzała ze skutecznością 40,14%. Trzykrotnie została nagrodzona nagrodą MVP.
Amanda Campos (ŁKS Commercecon Łódź)
Amanda Campos stanowiła jeden z filarów Łódzkiego Klubu Sportowego w minionych rozgrywkach. Nie brakowało jednak wahań formy w jej przypadku, choć w trudnych momentach wyciągała swój zespół z tarapatów. Brazylijka zapisała na swoje konto łącznie 277 oczek, atakując ze skutecznością 39,14%. Dwa razy otrzymała statuetkę MVP.
Amanda Coneo (PGE Rysice Rzeszów)
Kolumbijka była jedną z dwóch podstawowych przyjmujących rzeszowskiego zespołu. Wicemistrzyni Polski w przekroju całego sezonu może mówić o dobrych występach, chociaż w fazie play-off jej był tak oczywisty, jak chociażby w fazie zasadniczej. Reprezentantka Kolumbii była autorką 347 punktów. Skończyła 298 z 727 piłek, co oznacza skuteczność 40,99%. Czterokrotnie została okrzyknięta mianem najbardziej wartościowej zawodniczki meczu.
Paulina Damaske (BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała)
To bez wątpienia jedno z objawień tegorocznego sezonu, choć już w ubiegłym sezonie zagrała na bardzo podobnym poziomie co w tym niedawno zakończonym. Paulina Damaske zwieńczyła jednak rozgrywki 2023/2024 Pucharem Polski i brązowym medalem, a także podniosła swoją skuteczność w ataku względem roku wstecz. Dostarczyła swojej drużynie 417 punktów i atakowała ze skutecznością 39,93%. Za swoją postawę odebrała 4 statuetki MVP.
Ana Kalandadze (PGE Rysice Rzeszów)
To ona wraz z Amandą Coneo tworzyły linię przyjęcia w ekipie z Rzeszowa. Gruzinka w swoim trzecim sezonie spędzonym w rzeszowskim klubie wywalczyła 391 oczek, co uczyniło ją 5. najlepiej punktującą ligi. Pochwalić się może solidną skutecznością na poziomie 42,32%. Samym atakiem dostarczyła swojej ekipie 314 punktów.
Martyna Łukasik (Grupa Azoty Chemik Police)
Świeżo upieczona mistrzyni Polski, która w swojej dotychczasowej karierze sięgnęła po czwarte złoto. Za 24-latką kolejny udany sezon zwieńczony dorobkiem 222 punktów. Przyjmująca reprezentacji Polski w każdym meczu meldowała się na boisku, choć w jednych grała więcej, a w innych mniej. Atakowała ze skutecznością 41,81%. Domową półkę po sezonie wzbogaciła o trzy statuetki MVP.
Mackenzie May (Grot Budowlani Łódź)
Za amerykańską przyjmującą bardzo udany sezon. Okazała się ona drugą najlepiej punktującą TAURON Ligi, notując w sumie 444 oczka. W swoim debiutanckim sezonie była wyraźnie eksploatowana. W jej kierunku posłano aż 1013 piłek, spośród których skończyła 376, co wiąże się ze skutecznością na poziomie 37.12% May czterokrotnie ogłaszana była mianem MVP.
Ana Karina Olaya (UNI Opole)
Niejednokrotnie w sezonie 2023/2024 była nie do zatrzymania. Mimo że UNI Opole zakończyło rozgrywki na 7. miejscu, tak może być zadowolone, a to również za sprawą gry w półfinale Pucharu Polski. Przyjmująca z Kolumbii okazała się siódmą najlepiej punktującą TAURON Ligi – mowa o 381 punktach. Mająca 21 lat przyjmująca pochwalić się może skutecznością w ataku wynoszącą 41,21%.
NAJLEPSZA PRZYJMUJĄCA TAURON LIGI SEZONU 2023/2024
- MARTYNA ŁUKASIK (GRUPA AZOTY CHEMIK POLICE) (27%, 426 głosów)
- PAULINA DAMASKE (BKS BOSTIK ZGO BIELSKO-BIAŁA) (25%, 401 głosów)
- ANN KALANDADZE (PGE RYSICE RZESZÓW) (18%, 281 głosów)
- AMANDA CONEO (PGE RYSICE RZESZÓW) (10%, 160 głosów)
- REGIANE BIDIAS (BKS BOSTIK ZGO BIELSKO-BIAŁA) (7%, 117 głosów)
- AMANDA CAMPOS (ŁKS COMMERCECON ŁÓDŹ) (6%, 103 głosów)
- MACKENZIE MAY (GROT BUDOWLANI ŁÓDŹ) (4%, 71 głosów)
- ANA KARINA OLAYA (UNI OPOLE) (3%, 40 głosów)
głosujących: 1 416
źródło: inf. własna