Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > FIVB zażądała skrócenia finałów I ligi

FIVB zażądała skrócenia finałów I ligi

fot. Klaudia Piwowarczyk

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zażądała natychmiastowego zakończenia sezonu TAURON 1. Ligi, w środku rozgrywania wielkiego finału tych rozgrywek! Uznała, że sezon musi zostać przerwany, jednocześnie zagroziła poważnymi sankcjami w przypadku niezastosowania się do tego żądania, zarówno dla polskiej federacji, jak i klubów oraz zawodników TAURON 1. Ligi.

– To psucie sportowej rywalizacji, o ogromną stawkę, jaką jest awans do PlusLigi. W poprzednich sezonach nie było takich ograniczeń ze strony FIVB. Przed rokiem rozgrywki zakończyły się 26 maja, fazą play-out PlusLigi! Zresztą w tym sezonie dopiero 20 maja grany jest finał Ligi Mistrzów, naprawdę trudno więc zrozumieć stanowisko FIVB – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki.Sytuacja jest kuriozalna – żadna z drużyn walczących o złoto TAURON 1. Ligi nie zgłaszała uwag, co do terminów rozgrywania wielkiego finału (w rywalizacji jest w tej chwili 1-1). Kolejne mecze miały być rozgrywane 18 maja, 21 i ewentualnie 24 maja. Tymczasem FIVB przysłała pismo do Polskiego Związku Piłki Siatkowej, zgadzając się jedynie na warunkowe przedłużenie sezonu do pierwszego z powyższych terminów. Jeśli polska strona się nie podporządkuje, grożą jej poważne sankcje – zarówno dla PZPS, jak i dla klubów oraz zawodników – wliczając wysokie kary finansowe, jak i potencjalny zakaz transferowy czy dyskwalifikacje!

Warto zwrócić uwagę, że FIVB nakazuje zakończyć rozgrywki ligowe najpóźniej do 15 maja, podczas gdy 20 maja odbędzie się wielki finał Ligi Mistrzów w Turynie, zwieńczenie walki najlepszych klubowych drużyn w Europie. Dodatkowo, w poprzednim sezonie ligowe rozgrywki w Polsce zakończyły baraże o pozostanie w PlusLidze, a para PSG Stal Nysa – MKS Będzin rozegrała czwarty, decydujący mecz dopiero 26 maja. Wtedy FIVB w żaden sposób nie protestowało…

– To szokujące działanie, które bezpośrednio wpływa na rywalizację finałową w TAURON 1. Lidze – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki. – Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, w czym i w jaki sposób FIVB przeszkadza, że na zapleczu PlusLigi, na drugim poziomie rozgrywkowym, mecze rozgrywane są maksymalnie do 24 maja. Próbowaliśmy tłumaczyć, prosiliśmy o pośrednictwo PZPS, Telewizję Polsat, która przecież relacjonuje finały TAURON 1. Ligi i jest ważnym partnerem FIVB, ale bez skutku. Nie możemy sobie pozwolić na narażanie klubów na kary i zakaz transferowy, będziemy zmuszeni skrócić rywalizację w finale, by tego uniknąć. Taka decyzja zapadła, poinformowaliśmy naszych finalistów, a jako prezesowi jest mi bardzo przykro, że w zawodowej siatkówce w ogóle możemy rozmawiać o takiej sytuacji – dodaje prezes.

Polska Liga Siatkówki wystosowała list protestacyjny do władz FIVB. Spółka zaznacza, że prowadzi rozgrywki napędzające światową siatkówkę, PlusLigę i jej zaplecze, i domaga się, by nie były one dyskryminowane i coraz bardziej ograniczane czasowo.

źródło: tauron1liga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2023-05-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2023 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę