Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Finały AMP: Złoto dla WSZiA Opole

Finały AMP: Złoto dla WSZiA Opole

Do najlepszej czwórki Akademickich Mistrzostw Polski awansowali gracze WZSiA Opole, którzy w ćwierćfinale pokonali WSM Warszawę. AGH Kraków bez straty seta rozprawił się z Uniwersytetem Gdańskim, Politechnika Częstochowska z Politechniką Poznańską, a UWM Olsztyn z AWF-em Poznań. O ile półfinałowa rywalizacja nie przyniosła zbyt wielu emocji, to walka o złoto już tak. W finale siatkarze z Opola pokonali krakowian, ale o wyniku decydował dopiero tie-break.

Półfinały:

Walka o miejsce w finałowym spotkaniu nie była zbyt emocjonująca. W pierwszym z półfinałów AGH Kraków dość gładko odprawił z kwitkiem Politechnikę Częstochowską. Gracze ze Śląska wyrównaną walkę toczyli jedynie na początku premierowej odsłony, ale potem na boisku zaczęli dominować podopieczni Andrzeja Kubackiego. To oni pewnie wygrali tę partię i swoją dobrą grę kontynuowali w drugim secie, wygranym wysoko 25:11.

Politechnika Częstochowska –  AGH Kraków 0:2
(16:25, 11:25)

W drugim półfinałowym starciu siatkarze WSZiA Opole błyskawicznie odskoczyli siatkarzom z Warmii i Mazur i wysokiego prowadzenia nie oddali już do samego końca pierwszego seta. Bardziej wyrównana była część druga, w nim faworyci długo nie mogli zbudować sobie wyraźnej przewagi, ale końcówka należała już do studentów WSZiA, w końcówce skuteczni byli Bartłomiej Lipiński oraz Michał Gierżot.

WSZiA Opole – AZS UWM Olsztyn 2:0
(25:13, 25:20)

Mecz o 3. miejsce

Pierwszy set był bardzo jednostronny. Olsztynianie szybko zbudowali sobie bezpieczne prowadzenie, którego nie dali wyrwać sobie z rąk i pewnie triumfowali w pierwszej partii 25:17. Druga część meczu o brązowy medal miała podobny przebieg. Olsztynianie szybko odskoczyli (12:6). Jeszcze szybciej zawodnicy z Warmii i Mazur mieli piłkę setową (24:12) i pewnie wygrali tę partię. Trzecia odsłona  była najbardziej wyrównana. Aż do samej końcówki wynik oscylował w okolicach remisu (14:14), dopiero w kluczowym momencie siatkarze z Olsztyna odskoczyli na dwa oczka (21:19). W końcówce Politechnika nie uniknęła błędów, a blok dał wygraną UWM w tym secie i całym meczu.

Politechnika Częstochowska – UWM Olsztyn 0:3
(17:25,13:25, 21:25)

Mecz o 1. miejsce

Dobra gra blokiem sprawiła, że gracze WSZiA Opole jako pierwsi odskoczyli (5:2). Krakowianie cały czas mieli problem ze skończeniem swoich akcji, a rywale pewnie punktowali zarówno ze skrzydeł, jak ze środka (19:10). AGH miał tylko pojedyncze udane akcje (15:24) i po mocnym ataku Michała Filipa gracze z Opola wygrali 25:16.

W drugim secie WSZiA nie miało już tak łatwo i przy zagrywkach Karola Borkowskiego to krakowianie prowadzili 7:6. Szybko jednak ten trend odwrócił Gierżot, następnie Lipiński i ich serwisy (14:11). Opolski zespół nie był jednak w stanie utrzymać wyraźnej przewagi, trudne zagrania Mateusza Jóźwika dały remis po 15. Kontra Kamila Dębskiego i jeszcze jeden as dały AGH wyraźną przewagę (20:17), którą spokojnie dowieźli do końca.

Trzecia odsłona rozpoczęła się po myśli krakowian. Konrad Buczek pojedynczy blokiem zatrzymał Filipa, a asa serwisowego dołożył Jóźwik (8:4). Dopiero dynamiczna akcja środkiem Karola Urbanowicza dała przejście WZSiA. To AGH cały czas jednak dominowało, utrzymując swoje prowadzenie (16:12). W polu zagrywki nadal nie zawodził Jóźwik (20:13) i kiedy mocnym serwisem odpowiedział Remigiusz Kapica, WSZiA Opole zmniejszyło trochę straty (17:21). Ostatnie momenty należały już jednak to krakowian, którzy prowadzili 2:1 po błędzie komunikacyjnym rywali.

Studenci z Opola na początku czwartego seta włączyli wyższy bieg, mocniej zagrywali, solidniej bronili (10:6). Swoje za linią 9. metra dołożył Jarosław Mucha i prowadzenie WSZiA wzrosło (14:7), do tego na prawym skrzydle nie zawodził Remigiusz Kapica (19:11). AGH Kraków się nie poddawał, zmniejszył dystans po kontrze Jana Lesiuka (15:21), ale przeciwnicy nie dali się dogonić i blokiem doprowadzili do tie-breaka.

Decydującą odsłonę lepiej zaczęli gracze WSZiA, po dwóch blokach wygrywali już 4:1. Nie brakowało ciekawych wymian, ale i błędów w polu zagrywki. Końcówka należała do opolan, którzy ataku Lipińskiego mieli piłkę meczową 14:6, a zepsuta zagrywka przeciwników dała im końcowy triumf.

AGH Kraków – WSZiA Opole 2:3
(16:25, 25:20, 25:17, 17:25, 8:15)