Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Fale radiowe z Ziemi dotarły do kilkudziesięciu gwiazd

Fale radiowe z Ziemi dotarły do kilkudziesięciu gwiazd

fot. Thinkstock

Marzymy o tym, by sięgać gwiazd. Stawiamy przez to na nowe technologie, automaty do gier online, z nadzieją na nowe możliwości. Już od lat wysyłamy w kosmos fale radiowe, które już teraz sięgnęły co najmniej kilkudziesięciu znanych nam gwiazdom i układom. Pytaniem zatem pozostaje to, czy uda nam się kiedyś odebrać odpowiedź?

 

Poszukiwania życia pozaziemskiego

Kontakt z 1997 roku uznawany jest przez wielu za jedno z lepszych dzieł science fiction, zwłaszcza w przypadku nawiązania łączności z innymi cywilizacjami. Znajduje się tam kultowa scena, gdzie Eleanor Arroway grana przez Jodie Foster, zaczyna nagle odbierać sygnał z obcej planety. Okazuje się nim zwrotna wiadomość z pierwszej wysłanej w kosmos wiadomości wideo, jaką była ceremonia otwarcia IO w Berlinie przez Adolfa Hitlera. Wkrótce jednak okazuje się, że ukryte są w niej plany budowy portalu łączącego oba światy. To oczywiście tylko fikcja filmowa, jednak wielu naukowców do dziś marzy o takiej sytuacji, jak ta zaprezentowana w filmie.

Nowe badania, które pojawiły się w Nature, wskazują, że blisko 1700 gwiazd ma takie ułożenie w przestrzeni kosmicznej, że już od co najmniej 5 tysięcy lat jest w stanie dostrzec życie na naszej planecie. Gwiazdy te znajdują się w odległości 100 parseków, co odpowiada wartości 326 lat świetlnych od Słońca. Dzięki odpowiednim badaniom zostały one znalezione przy użyciu danych pochodzących z satelity NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite, jak i również dzięki aktualnie prowadzonej misji przez Europejską Agencją Kosmiczną.

Przyjmuje się, że około 70% egzoplanet możemy odnaleźć przy użyciu tak zwanej metody tranzytów. Polega to na tym, że gdy planeta przechodzi między gwiazdą a obserwatorem, gwiazda ciemnieje na tyle, abyśmy byli w stanie potwierdzić obecność ciała niebieskiego, którego wcześniej mogliśmy nie dostrzegać. Sporządzono zatem listę gwiazd, które kiedyś zobaczą bądź już widziały tranzyt Ziemi ze swojego poziomu. Wśród nich wyodrębniono siedem gwiazd z orbitującymi wokół nich egzoplanetami, które potencjalnie mogłyby nadawać się do zamieszkania. Przyjmuje się statystycznie, że jedna z czterech gwiazd ma niedaleko siebie planetę, która znajduje się strefie sprzyjającej tworzeniu się warunków podobnych do Ziemi.

Nie mamy do czynienia z czymś nowym, gdyż już w 1960 roku radioastronom Frank D. Drake próbował wykryć międzygwiezdne transmisje radiowe, skupiając się na dwóch gwiazdach odległych o 11 lat świetlnych. W tamtym czasie próba ta zakończyła się niepowodzeniem, jednak do dziś naukowcy w ten sposób nadal poszukują takich sygnałów. Pytaniem jest jednak to, czy wysyłane przez nas sygnały docierają w odległe gwiazdy. Wysyłamy fale radiowe w kosmos od około 100 lat, co wciąż jest jednak bardzo krótkim okresem, w porównaniu do wieku wszechświata.

Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że spora część naszej słonecznej okolicy jest wciąż niezbadana. Dopiero teraz zwiększyliśmy te wysyłki. W ramach misji TESS sprawdzamy różne sektory wszechświata w poszukiwaniu egzoplanet. Misja Gaia z kolei stara się stworzyć kilkuwymiarową mapę całej Drogi Mlecznej. Jest jeszcze oczywiście Kepler, który został stworzony w celu obserwowania jednego skrawka nieba przez dłuższe okresy czasu.

Choć z naszego dzisiejszego punktu widzenia nadal możemy być niewidzialni dla jakichkolwiek pozaziemskich cywilizacji, to jednak nie jest wykluczone, że kiedyś może dojść do kontaktu. Wszystko zależne jest od czasu i zaawansowania technologii. We wskazanym filmie musiało minąć ponad 60 lat, abyśmy odebrali sygnał zwrotny. Nie wiadomo zatem, w jakiej odległości znajduje się ewentualna obca cywilizacja, która odbierze sygnał, a następnie wyśle nam odpowiedź.

źródło: materiał promocyjny

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Więcej artykułów z dnia :
2021-09-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved