Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > EYOF U-19 K: Brązowy medal dla Polek

EYOF U-19 K: Brązowy medal dla Polek

Reprezentacja Polski kobiet do lat 19 prowadzona przez trenera Wiesława Popika zdobyła brązowy medal Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. W spotkaniu o 3. miejsce biało-czerwone pokonały 3:2 zespół narodowy Serbii.

Młode zawodniczki z Polski nie miały łatwego zadania. W pierwszym secie dobrze rozpoczęły rywalki, które wyszły na prowadzenie 8:4. Z biegiem czasu biało-czerwone uspokoiły grę i odrabiały straty, aby w końcówce wyjść na minimalne prowadzenie. O wyniku pierwszej partii musiała zadecydował walka na przewagi i Polki zachowały w niej stalowe nerwy, a w efekcie wygrały 27:25.

Druga odsłona meczu to walka punkt za punkt od początku do końca. Obie drużyny zaprezentowały równy poziom i walczyły o każdą piłkę. Ponownie doszło do gry na przewagi i znów to biało-czerwone wyszły z niej zwycięsko (32:30). Być może wpłynęło to na rozluźnienie w trzeciej odsłonie, bowiem Serbki od pierwszych piłek narzuciły swój rytm gry i ani przez chwilę nie oddały kilkupunktowej przewagi. W konsekwencji wygrały do 17 i przedłużyły losy meczu.

Polki świetnie rozpoczęły czwartego seta. Prowadziły 8:4, a następnie 16:12. W końcówce ich przewaga stopniała do dwóch punktów (21:19), ale wydawało się, że podopieczne trenera Popika kontrolują przebieg gry. Wtedy jednak Serbki odwróciły losy rywalizacji i do końca seta pozwoliły naszym zawodniczkom zdobyć tylko jeden punkt. Tym samym wygrały 25:22 i doprowadziły do tie-breaka.

Piąty set przyniósł wiele emocji. Początkowo lepiej spisywały się Serbki, które wyszły na prowadzenie 5:3. Dla biało-czerwonych to był ostatni dzwonek, aby zareagować i odwrócić losy meczu. To im się na szczęście udało. Odrobiły straty i wyszły na prowadzenie 10:7. W końcówce znów zrobiło się nieco nerwowo, ale dla Polek najważniejsze było, że utrzymały wystarczającą przewagę do samego końca i ostatecznie wygrały 15:12, a cały mecz 3:2.

W polskiej ekipie aż 37 punktów zdobyła Karolina Staniszewska, która zanotowała 54% skuteczności w ataku. Po 12 „oczek” dołożyły Julia Lenik i Olga Musiał.

Polska – Serbia 3:2
(27:25, 32:30, 17:25, 22:25, 15:12)

Polska: Staniszewska (37 pkt.), Janicka (5), Nastawska (4), Moszyńska (7), Musiał (12), Latos (8), Kubas (libero) oraz Lenik, Zagumny, Spławska i Bandurska (2)
Serbia: Mandović (8), Sucurović (16), Zubić (12), Uzelac (7), Vajagić (17), Kirov (10), Pakic (libero) oraz Baić i Tomić (10)