Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > Europejczycy chcą odnieść sukces w nowym formacie VNL

Europejczycy chcą odnieść sukces w nowym formacie VNL

fot. FIVB

Utworzona w 2018 roku FIVB Siatkarska Liga Narodów będzie miała nowy format w 2022 roku, a liczne europejskie drużyny narodowe, które wezmą udział w corocznych międzynarodowych zawodach, nie mogą się doczekać, aby z niego skorzystać, by jeszcze bardziej poprawić swoje wyniki w turnieju.

Nowy format imprezy złagodzi problemy związane z podróżowaniem, które zazwyczaj pojawiały się w poprzednich latach, a każda z 16 drużyn męskich i żeńskich rozegra 12 meczów w ciągu trzech tygodni w trzech różnych miejscach – każda drużyna rozegra cztery mecze w każdym tygodniu od wtorku do niedzieli. Mężczyźni i kobiety będą grać co drugi tydzień, co pozwoli na pełny tydzień bez meczów pomiędzy grupami.Po zakończeniu fazy grupowej, osiem najlepszych drużyn narodowych każdej płci awansuje do finałów VNL, które zostaną rozegrane w systemie pucharowym, począwszy od ćwierćfinałów. Runda finałowa kobiet zostanie rozegrana w dniach 13-17 lipca, a mężczyzn 20-24 lipca w lokalizacjach, które nie zostały jeszcze ustalone.

Europa ma ponad połowę z 16 męskich drużyn zgłoszonych do turnieju, z dziewięcioma reprezentantami w: Bułgarii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Rosji, Serbii i Słowenii. W turnieju kobiet weźmie udział osiem europejskich krajów: Belgia, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Rosja, Serbia i Turcja.

Cztery europejskie miasta będą gospodarzami grup w fazie otwarcia turnieju. Od 31 maja do 5 czerwca tureckie miasto Ankara gościć będzie Belgię, Chiny, Włochy, Holandię, Rosję, Serbię i Tajlandię. Rosjanie będą grać u siebie w trzecim i ostatnim tygodniu rozgrywek, od 28 czerwca do 3 lipca, kiedy to Ufa przyjmie Brazylię, Chiny, Dominikanę, Włochy, Koreę, Polskę i Tajlandię.

Jeśli chodzi o mężczyzn, stolica Bułgarii Sofia będzie gospodarzem turnieju w drugim tygodniu, od 21 do 26 czerwca, w którym wezmą udział: Australia, Brazylia, Kanada, Iran, Polska, Serbia i Stany Zjednoczone. Trzeci tydzień również będzie miał miejsce w Europie, gdzie rosyjskie Kemerowo będzie gościć: Bułgarię, Włochy, Iran, Holandię, Polskę, Serbię i Słowenię.

Rosja jest jedynym europejskim krajem, który kiedykolwiek wygrał VNL. W pierwszych dwóch edycjach turnieju kraj ten stanął na najwyższym stopniu podium wśród mężczyzn, a gwiazda turnieju – Maksim Michajłow odebrał nagrodę MVP w 2018 roku, a rok później Dmitrij Wołkow i Iwan Jakowlew znaleźli się w Dream Teamie turnieju.

Obecni mistrzowie olimpijscy z Francji dwukrotnie finiszowali w pierwszej trójce, zdobywając srebro w 2018 r. i brąz w 2021 r., podobnie jak aktualni mistrzowie świata Polska, którzy zajęli drugie miejsce w zeszłorocznej edycji i trzecie w 2019 r.

Jeśli zaś chodzi o kobiety, to Turcja była jedynym europejskim krajem, który zabrał srebro VNL do domu – Turczynki zdobyły srebro w inauguracyjnej edycji w 2018 roku i brąz w zeszłym roku, a także dotarły do półfinałów w 2019 roku, zajmując czwarte miejsce.

źródło: cev.eu, opr. własne

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Siatkarska Liga Narodów

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-01-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2023 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę